Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowe dzieło Caritas otwarte

– Obdarowanie łaską Boga i współpracą ludzi jest widoczne w tym miejscu. Trzeba, by to miejsce było miejscem spotkania, jest obok kaplica, żeby Chrystus spotkał się z nami, a my wtedy będziemy się obdarowywać nawzajem tym, co potrzeba – powiedział abp Wacław Depo 9 grudnia podczas otwarcia kuchni św. Józefa w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Caritas

abp Wacław Depo

kuchnia św. Józefa

Beata Pieczykura/Niedziela

 

W Częstochowie już działa nowo wybudowana kuchnia św. Józefa wraz z jadłodajnią. W tym nowoczesnym i wyposażonym w pełną infrastrukturę gastronomiczną miejscu codzienną pomoc żywnościową otrzymują osoby potrzebujące.

Ta inwestycja Caritas Archidiecezji Częstochowskiej jest materialnym dziełem pomocy upamiętniającym Rok św. Józefa 2020-2021 oraz odpowiedzią na apel o niemarnowanie żywności, jej pełne przetwarzanie, a następnie przekazywanie osobom potrzebującym. Znajduje się przy ul. Ogrodowej 24/44. W tym budynku pomocą żywnościową może być objętych 300-600 osób, a wcześniej było 250 osób. Jest to możliwe przez udział częstochowskiej Caritas w różnych projektach, we współpracy z Urzędem Miasta i Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.[id="119987][/zdjecie]

Beata Pieczykura/Niedziela

Uroczystego otwarcia i poświęcenia dokonał abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski modlił się o Boże błogosławieństwo dla tego dzieła. – Jest to zewnętrzny wyraz wewnętrznego obdarowania i troski o ludzi ubogich – zaznaczył i wyjaśnił: – Trzeba wychowywać siebie nawzajem do wdzięczności. Ludzie będą przychodzić i korzystać z posiłków, które ktoś przygotowuje. Tu trzeba najpierw dostrzec sprawę wewnętrzną. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni, aby nikomu nie brakowało chleba, żeby nikt z tego miejsca nie odszedł głodny. Tu wołam o prawdę o człowieku. Kuchnia, jadłodajnia i magazyny żywnościowe są po to, by sobie pomóc nawzajem, podkreślam, z wdzięcznością, a nie z roszczeniem takich czy innych praw, które każdemu człowiekowi przysługują.

Ksiądz Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, przybliżył historię powstania projektu i podziękował wszystkim osobom i firmom, które na przeróżne sposoby wspomagały powstanie kuchni, przede wszystkim abp. Wacławowi Depo, który był „ogniem motywującym tego projektu”, bp. Andrzejowi Przybylskiemu, kapłanom, ojcom paulinom, a także: władzom wojewódzkim, miejskim, samorządowym, parlamentarnym, przedstawicielom Lasów Państwowych, firmom, placówkom, przyjaciołom z Włoch i pracownikom Caritas.

Reklama

Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił opatrznościową rolę św. Józefa w powstaniu dzieła i ofiarność ludzi świeckich z całej archidiecezji, którzy w ramach jałmużny wielkopostnej przekazali na ten cel 300 tys. zł. – To miejsce będzie spełniało swoją rolę chociażby pod kątem osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych. Tu wszystko jest na poziomie zero. Ten projekt ma wymiar ekologiczny. Żywność krótkoterminową będziemy tu przetwarzać i rozdysponowywać dla osób potrzebujących, dlatego że nie chcemy pozwolić na to, by żywność była utylizowana – mówił ks. Bator.

Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, odczytał list od Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która stwierdziła, że to dzieło jest pierwszym uczynkiem miłosierdzia: głodnych nakarmić oraz „wypełnieniem obowiązku względem bliźniego”.

Tego dnia archidiecezjalna Caritas wyraziła swoją wdzięczność i mającym udział w powstaniu obiektu wręczyła statuetki. W tym gronie jest także ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

W dniu poświęcenia kuchni Eugeniusz Ziętal, jeden z dobroczyńców, zaangażowany w budowę, powiedział: – Chciałem dla ludzi starszych coś pozostawić po sobie. Swój czas prywatny i zawodowy poświęcałem tu na dopilnowanie różnych spraw, od podstaw do skończenia tego budynku.

2021-12-09 15:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Bo byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”: słowo pasterskie abp. Wacława Depo

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Niedziela TV

Pielgrzymowanie, posłannictwo Maryjnego Kościoła Częstochowskiego oraz gościnność wobec pielgrzymów, to główne tematy słowa pasterskiego abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego skierowanego do wiernych archidiecezji częstochowskiej. Słowo Metropolity częstochowskiego zatytułowane: „Bo byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (por. Mt 25, 35) zostanie odczytane we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej w niedzielę 30 czerwca br.

Abp Depo podkreśla, że pośród różnych możliwości spędzania wolnego czasu przez osobę wierzącą, na uwagę zasługuje pielgrzymka, a pośród różnych jej form pielgrzymka piesza. „Pielgrzymka jest zawsze ważnym wydarzeniem w życiu chrześcijanina. Przypomina nam nie tylko o kondycji człowieka, którego życie opisuje się często w kategorii wędrówki, ale zachęca nas do kroczenia śladami Jezusa Chrystusa” – napisał abp Depo za św. Janem Pawłem II.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Bielskie Wieczory Uwielbienia u salwatorianów

2023-01-30 19:12

[ TEMATY ]

salwatorianie

uwielbienie

Marcin Zieliński

Andrzej Omyliński

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

W salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski odbywają się Bielskie Wieczory Uwielbienia.

Na spotkania składa się Msza św., świadectwo zaproszonych gości i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję