Reklama

Kościół

Litwa: dary „Kredkobrania” dotarły do dzieci i młodzieży

Materiały szkolne zebrane podczas charytatywnej inicjatywy „Kredkobranie”, organizowanej przez krakowską Fundację Ignatianum i Stowarzyszenie "Korzenie", dotarły już do polskich dzieci mieszkających na Litwie. Pomoc trafiła do ponad 20 placówek oświatowych.

Akcja w tym roku była rekordowa. - Zebraliśmy ponad 145 tys. przyborów szkolnych i materiałów plastycznych, których wartość została oceniona na około 900 tys. zł. Bardzo nas cieszy tak duży odzew i ochocze niesienie pomocy dzieciom i młodzieży, które kiedyś będą ambasadorami polskości na Kresach - opisuje Tomasz Konturek, prezes Zarządu Fundacji Ignatianum i koordynator akcji.

Liczba darczyńców biorących udział w inicjatywie podwoiła się. - W segregowaniu darów wzięło udział 30 wolontariuszy, a 12 z nich przyjechało na Litwę i pomagało w przekazywaniu darów bezpośrednim adresatom - relacjonuje Konturek.

Wolontariusze dotarli na Litwę 5 busami. Przybory szkolne do miejsc docelowych w rejonie solecznickim, wileńskim i święciańskim oraz Wilnie rozwożono przez 5 dni.

Podziel się cytatem

Obdarowywani wyrażali swoją wdzięczność rodakom w serdecznych słowach. - Nie da się ukryć, że kilkanaście godzin za kierownicą to duże obciążenie, ale kiedy widzi się radosne twarzy uczniów i ich pedagogów, ten trud momentalnie mija. Ta akcja uczy wrażliwości i bezinteresownej pomocy bliźniemu - ocenia Aleksandra Borkiewicz.

Reklama

Z kolei Marcin Ogrodnik dodaje, że spotkanie z rodakami mieszkającymi na kresach to prawdziwa lekcja patriotyzmu. - Oni naprawdę cieszą się z rozmów i czasu spędzonego z Polakami mieszkającymi w kraju. Zarówno młodzi, jak i starsi mocno celebrują polskość - przyznaje.

Przed świętami Bożego Narodzenia przewidziano dostarczenie kolejnych darów, tym razem na Ukrainę. - Mam nadzieję, że akcja będzie zataczać coraz szersze kręgi i z powodzeniem będzie kontynuowana w kolejnych latach - podsumowuje Konturek.

Patronaty honorowe nad akcją objęli: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i rektor Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ.

Podziel się cytatem

2021-12-10 09:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Telefon życzliwości

Telefon Życzliwości to inicjatywa łódzkich seniorów, uruchomiona we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi oraz Fundacją Subvenio. Już od 5 lat pomagają oni swoim rówieśnikom w potrzebie, a w dobie pandemii ich życzliwość i wsparcie są jeszcze większe. Obecnie dziesięcioro z nich odbiera telefony od potrzebujących w domu. Jak sami przyznają, w ciągu tygodnia dzwoniących jest kilkanaście razy więcej niż do tej pory.

Projekt wystartował 5 lat temu, kiedy seniorzy z Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora w Łodzi postanowili uruchomić Telefon Życzliwości. Pomysł skierowania pomocy do najstarszych mieszkańców miasta, najczęściej samotnych i zagubionych, za pomocą dedykowanej linii telefonicznej okazał się dużym sukcesem. Na początku podopieczni CZAS, sami będąc osobami starszymi, przez kilka godzin dziennie odbierali telefony od swoich rówieśników, udzielając porad, wskazując możliwości rozwiązania kłopotów lub po prostu ofiarując swój czas na serdeczną rozmowę. Z czasem między dzwoniącymi a wolontariuszami nawiązały się znajomości i przyjaźnie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję