Reklama

Polska

Abp Gądecki uczestniczył w zakończeniu Jubileuszu Loretańskiego

Gdy globalna wioska skurczyła się w sensie czasowym do rozmiarów globalnej osady, ludzie – jak się wydaje – pozostają sobie tak samo odlegli w sensie duchowym jak przed epoką pojawienia się lotnictwa – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański uczestniczył w zamknięciu Roku Świętego w jednej z jubileuszowych świątyń. Hierarcha przypomniał, że Jubileusz ten obejmował swoim zasięgiem wszystkie kaplice lotnisk i baz lotniczych na całym świecie.

Takim miejscem jubileuszowym stała się też, ze względu na miejsce kultu Matki Bożej Loretańskiej, poznańska kaplica loretańska w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego – przypomniał abp Gądecki we wspomnienie Matki Bożej z Loretto, patronki lotników i podróżujących samolotami.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nawiązał w homilii do historii domu Maryi w Nazarecie, miejsca zwiastowania tajemnicy Wcielenia, przeniesionego następnie do Loreto we Włoszech.

„Religijna cześć dla domu nazaretańskiego nie bierze się z wartości kamieni, z których został on wzniesiony, ale z uwagi na tajemnicę Wcielenia, która się tam rozegrała. To tam – w chwili zwiastowania – Syn Boży stał się w Maryi człowiekiem. W Chrystusie Bóg naprawdę wszedł w naszą historię, zamieszkał pośród nas, dzięki czemu spełniło się głębokie pragnienie człowieka i ludzkości, by świat stał się naprawdę przyjaznym domem dla człowieka” – zaznaczył abp Gądecki.

Reklama

„Rozważając tajemnicę Wcielenia możemy pełni wdzięczności i miłości skierować nasze oczy ku Maryi i zdumiewać się nad tym, jak dalece nasz Stwórca, wkraczając w świat, uzależnił swoją decyzję od wolnej zgody jednego ze swoich stworzeń” – mówił metropolita poznański. Podkreślił, że dzięki posłuszeństwu Maryi Bóg otwarł dla człowieka bramy zbawienia, a życie zgodne z Jego wolą jest drogą do poznania naszej prawdziwej tożsamości.

Jubileusz Loretański dla wszystkich podróżujących samolotami oraz dla pielgrzymów przybywających do miejsc świętych ogłosił papież Franciszek. Jubileusz miał trwać od 8 grudnia 2019 r. do 10 grudnia 2020 r, ale ze względu na pandemię koronawirusa został przedłużony do 10 grudnia 2021 r.

2021-12-10 20:31

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Włoskich Sił Powietrznych: kontemplujcie niebo

Dziś zakończył się Jubileusz Loretański upamiętniający stulecie ogłoszenia przez Benedykta XV Matki Bożej Loretańskiej patronką lotników i podróżujących w powietrzu. Z tej okazji Papież spotkał się z przedstawicielami Włoskich Sił Powietrznych przybyłymi do Rzymu. „Bądźcie świętymi oznacza: lećcie wysoko! Dzięki temu życie nabiera rozpędu” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek przypomniał, że każdy jubileusz według tradycji biblijnej, jest przypomnieniem, że jesteśmy pielgrzymami w świecie, nie jesteśmy panami ziemi ani nieba, ale jesteśmy odpowiedzialni za uprawianie i zachowanie tego «ogrodu», w którym Bóg nas umieścił. Papież wezwał wszystkich do kontemplacji nieba. „Jego bezkresne przestrzenie sprawiają, że choć czujemy się mali, to jednocześnie mamy poczucie bycia pomyślanymi i zachowanymi w pamięci przez Stwórcę wszechświata” – powiedział Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu

Urodził się około 1225 r. w Roccasecca jako syn hrabiego Akwinu. Przebywał w klasztorze na Monte Cassino w latach 1230 – 39, gdzie był wychowywany przez swojego wuja, który pełnił obowiązki opata. Podczas studiów w Neapolu został przyjęty do dominikanów. Jego rodzeni bracia nie chcieli pogodzić się z tą decyzją i uwięzili Tomasza. Został jednak uwolniony przez swoją siostrę i przybył do Paryża. Tu studiował pod kierunkiem Alberta Wielkiego. W 1256 r. razem z Bonawenturą został powołany do grona magistrów i zaczął publicznie nauczać teologii.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję