Reklama

Polska

Jasna Góra: Jubileusz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i modlitwa za rodaków rozsianych po świecie

Mszę św. w intencji Polonii i wszystkich rodaków rozsianych po świecie, za członków i sympatyków Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które obchodzi jubileusz 30-lecia swej działalności, sprawowano dziś na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

emigracja

Polonia

Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Szacuje się, że na świecie poza Polską żyje około 20 mln osób, które mają polskie pochodzenie.

Bp Lechowicz przypomniał, że Maryja czczona w Jasnogórskim Obrazie nazywana była Królową Wychodźstwa Polskiego. Łączy Polaków w kraju i na obczyźnie.

Także prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski podkreślił, że wybór Jasnej Góry jako miejsca dziękczynienia za jubileusz 30-lecia działalności był czymś naturalnym, bo jest to miejsce, gdzie „nie tylko wzmacnia się ducha wiary, ale też polskości”.

W homilii ks. Leszek Kryża, chrystusowiec, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP przypomniał w homilii różne oblicza emigracji, polskie emigracyjne drogi i losy oraz tych, którzy choć nie wyjeżdżali, to granice sprawiły, że oddzielono ich od Ojczyzny. Zapewnił, że Jasna Góra jest tym szczególnym miejscem, by o nich wszystkich w modlitwie pamiętać. Podkreślił, że zadaniem wszystkich jest „czuwanie nad tym, co jest tożsamością; kim jestem i skąd się wywodzę, nad tym, co mnie ukształtowało i co jest największą wartością w moim życiu”.

Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie podziękował za działalność Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. – Dziękujemy Ci Boże, że możemy się w tę emigracyjna rzeczywistość wpisać i ją współtworzyć. Że dzięki temu, taką mamy nadzieję, ten obowiązek dbania o naszą Ojczyznę przyniesie dobre owoce w postaci następnych pokoleń, które będą się martwiły, dbały, żeby to, co Polskę stanowi, nigdy nie umarło” – mówił ks. Kryża.

Katarzyna Masuk, dyrektor Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach na Wileńszczyźnie podkreśliła, że współpraca z rodakami w kraju przebiega na różnych płaszczyznach. – Ale najbardziej cieszy, że mieszkańcy Polski pamiętają o nas i nas to naprawdę buduje, zwłaszcza gdy podkreślają, że od nas mogą uczyć się patriotyzmu – zapewniała Masuk.

Reklama

„Wspólnota Polska” od 30 lat służy integracji i wspieraniu Polonii, Polaków za granicą i ich potomków. Przez swoją różnoraką i szeroką działalność pielęgnuje dumę z polskości w rodakach w nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata, stara się umacniać więzi i poczucie tożsamości narodowej.

Stowarzyszenie stworzyło sieć współpracy z ponad pięciuset podmiotami w 54 krajach, reprezentującymi Polaków na Wschodzie i światową Polonię. Dzięki temu podejmowane są inicjatywy służące integracji polskich społeczności oraz umożliwiających im pielęgnowanie polskiej mowy, kultury, tradycji i obyczaju. Stowarzyszenie niesie także pomoc materialną, prawną oraz zabiega o wsparcie polityczne dla mniejszości polskich, znajdujących się w trudnych sytuacjach.

Dzięki Wspólnocie Polskiej w 1990 r. odbyła się pierwsza po II wojnie światowej konferencja, która była miejscem spotkania Polaków ze Wschodu i Zachodu: „Kraj – Emigracja” pod patronatem Jana Pawła II.

Organizacja od początku istnienia ma status stowarzyszenia; zrzesza ludzi, którzy dobrowolnie angażują się i pracują na rzecz idei, jaką jest pomoc rodakom w kultywowaniu polskości poza granicami kraju.

Obecnie ok. 9,6 mln osób deklaruje polskie pochodzenie w USA. Poza Stanami Zjednoczonymi największymi ośrodkami Polonii polonijnymi są: Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Kanada. Tylko np. w niemieckim Zagłębiu Ruhry mieszka prawie 1 mln Polaków.

Wśród Polonii posługuje około 2 tys. polskich księży w 1,5 tys. ośrodków.

2021-12-10 20:35

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na Mszę ekspiacyjną

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BOŻENA SZTAJNER

Po tym, co się stało 9 grudnia w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, niech uderzą w trwodze nasze serca na „pospolite ruszenie!”. Zjedźmy się w sobotę 9 lutego do Częstochowy! Będą to równe 2 miesiące od zamachu na naszą Matkę i Królową Polski. O godz. 11 odprawimy ekspiacyjną Mszę św. Później zapraszamy was na specjalny program. Będziemy przepraszać Pana Boga za wszystkie akty profanacji w naszej Ojczyźnie i prosić o łaskę przebaczenia i nawrócenia dla autorów i wykonawców potęgującej się antychrześcijańskiej i antykatolickiej nagonki w Polsce. Szkoda, aby nasi dzisiejsi wrogowie zmarnowali swą doczesność i skazali się na beznadziejną wieczność. Przecież i dla nich przyszedł Chrystus na ziemię, za nich też umarł i zmartwychwstał. Będziemy się również modlić za siebie, aby ból serc nie przemienił się w bunt, a słuszny gniew w nienawiść. Byśmy zawsze byli wielcy w zwyciężaniu zła dobrem. Kochani Pielgrzymi weźcie z sobą znaczki pielgrzymkowe, zaś Służby Pielgrzymkowe niech przybędą w swoich funkcyjnych kamizelkach i kurtkach. Z Kudowy przywieziemy emblematy Pieszej Pielgrzymki Świdnickiej. Zatem: do zobaczenia! Rozpowiadajcie o 9 lutego! Namówcie innych, zwłaszcza pątników z Grupy 7. - Duchowego Uczestnictwa.

CZYTAJ DALEJ

8 lutego: Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi

2023-02-08 07:50

[ TEMATY ]

handel ludźmi

PublicDomainPictures/pixabay.com

Kościół 8 lutego obchodzi Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Droga ku godności". Obchodom patronuje Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa.

Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa wskazuje, że w 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi. Zgodnie z danymi Prokuratury Krajowej w Polsce najczęstszymi formami wykorzystania są praca przymusowa, zmuszanie do wyłudzania świadczeń socjalnych i prostytucja.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję