Reklama

Polska

Konferencja prasowa i panelowa pt. „Ku szczęśliwej rodzinie”

13 grudnia odbyła się konferencja prasowa i panelowa pt. „Ku szczęśliwej rodzinie”.

13 grudnia odbyła się konferencja prasowa i panelowa pt. „Ku szczęśliwej rodzinie”, w której wzięli udział:

1. bp dr hab. Wiesław Śmigiel – Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy KEP, biskup toruński

2. abp dr Wacław Depo – Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP, metropolita częstochowski

3. ks. dr Paweł Gałuszka, specjalista z zakresu nauczania św. Jana Pawła II w aspekcie rodziny, dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin archidiecezji krakowskiej

4. prof. Jacek Kurzępa

5. dr hab. Mieczysław Guzewicz, specjalista z zakresu małżeństwa i rodziny, członek Rady ds. Rodziny przy KEP, konsultant projektu

6. ks. dr Jarosław Grabowski – Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

7. Mariusz Książek, Wiceprezes Zarządu „Fundacji Instytut Mediów”, beneficjent projektu

8. Marcin Nowak – Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

9. ks. dyr. Zbigniew Kucharski, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

W trakcie konferencji uczestnicy odnieśli się do bardzo istotnego zagadnienia, jakim jest przygotowanie młodych ludzi do zawarcia sakramentu małżeństwa. Bp dr hab. Wiesław Śmigiel, Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy KEP rozpoczynając konferencję odniósł się do współczesnych wyzwań stojących nie tylko przed młodymi ludźmi, ale także przed tymi, którzy prowadzą edukację, formację, wychowanie młodzieży.

- Podejmowanie tematów młodzieży i wychodzenie ku ich potrzebom jest kierunkiem, który Fundacja będzie rozwijać intensywnie, ponieważ wiąże się to z podstawowymi celami, dla których fundacja powstała. Konsekwencją tego jest podjęcie się realizacji projektu „Ku szczęśliwej rodzinie” - mówił Mariusz Książek, wiceprezes Fundacji Instytut Mediów.

Podziel się cytatem

Reklama

Piękne świadectwo o potrzebie przygotowywania się do małżeństwa przez młodych ludzi w ich imieniu dał Marcin Nowak z Krakowa. Podkreślił na swoim przykładzie, że jego przygotowanie do małżeństwa nie trwało tylko w okresie narzeczeństwa, ale również wsparciem w tym zakresie było przeżywanie wieloletniej formacji w środowisku KSM-u, z którego również pochodzi jego żona.

- Podstawą społeczeństwa nie jest nawet rodzina, ale przede wszystkim małżeństwo, ponieważ to małżeństwo jest fundamentem, z którego tworzy się i rozwija rodzina – mówił dr hab. Mieczysław Guzewicz. - Nawet badania naukowe prowadzone przez wielu ekonomistów dowodzą, że dobrobyt materialny społeczeństw jest nierozerwalnie związany z istnieniem szczęśliwych małżeństw, a w konsekwencji rodzin.

- Moje utożsamianie się jako katolika z Kościołem nie zmienia faktu, że jako naukowiec muszę operować rzetelnymi informacjami, wynikami badań - mówił dr hab. Jacek Kurzępa. - W procesie wychowywania młodzieży istnieje realna potrzeba stawiania przed nimi wzorców, ale również wymagań i oczekiwań. W konsekwencji będzie się to także przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa w przyszłości – oceniał dr Kurzępa.

Reklama

W drugiej części konferencji prowadzonej w formie dyskusji panelowej abp dr Wacław Depo – Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP podkreślił potrzebę wykorzystywania różnych środków masowego przekazu jako narzędzi do kształtowania postaw w społeczeństwie.

Podziel się cytatem

- Nauczanie Jana Pawła II w aspekcie rodziny jest niezmiernie bogate, ponieważ wpływ na to miało jego praktyczne doświadczenie i zaangażowanie w formację młodzieży i rodziny jeszcze za czasów krakowskich – podkreślił ks. dr Paweł Gałuszka.

Natomiast ks. Zbigniew Kucharski, dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA powiedział:

- Samo towarzyszenie młodzieży w duszpasterstwie i jej formacji jest formułą niepełną, na której nie można poprzestawać. Sama obecność z młodymi jest niewystarczająca, aby sprostać współczesnym wyzwaniom, jakie stoją przed młodzieżą i ich formatorami.

W konferencji uczestniczyły osoby z całego kraju reprezentujące różne środowiska aktywne w obszarze formacji młodzieży, przygotowaniu do małżeństwa.

2021-12-14 07:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NINIWA Team zakończyła ponad 40-dniową wyprawę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

wyprawa

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

MAIKA

Marcin Szuścik / maika.pl

41 dni drogi, 41 uczestników, 5 500 tysiąca kilometrów. NINIWA Team 9 września zakończyła swoją 13. wyprawę i tym samym zamknęła pewien rozdział w swojej historii przez zdobycie wszystkich krajów Europy.

Wyprawa rowerowa NINIWA Team wokół Europy zakończyła się w ostatnią sobotę. Około 16.00 rowerzyści przyjechali do kościoła parafialnego w Kokotku, gdzie czekały na nich rodziny, przyjaciele i parafianie. Wszyscy razem przeżyli Mszą świętą – ostatnią Mszę na tegorocznej wyprawie, a następnie udali się do Oblackiego Centrum Młodzieży na dalszą część opowieści.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję