Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Był wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebował pomocy. Ostatnie pożegnanie ks. Alojzego Wencepela

„Moim pragnieniem było nieść radość i szczęście każdemu człowiekowi” – te słowa zapisał ks. Alojzy Wencepel w liście pożegnalnym. Wieloletni proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie, odznaczający się dużą troską o potrzebujących, odszedł do Pana w 48. roku kapłaństwa i 76. roku życia.

[ TEMATY ]

Ks. Alojzy Wencepel

społecznik

Fundacja Dobrego Pasterza

MJscreen

Ostatnie pożegnanie ks. Alojzego Wencepela w Tychach.

Ostatnie pożegnanie ks. Alojzego Wencepela w Tychach.

O jego ofiarnej służbie przypomniał kolega rocznikowy ks. Stanisław Puchała na dwóch Mszach św. pogrzebowych. Pierwszą sprawowano w parafii Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie – w rocznicę poświęcenia tego kościoła, gdzie zmarły przez wiele lat był proboszczem. Drugą w jego rodzinnej parafii św. Marii Magdaleny w Tychach.

W obu miejscach liturgii przewodniczył bp Piotr Greger z licznymi kapłanami z diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji katowickiej.

Ks. Alojzy zawsze miał gotowość służenia bliźnim, co wynikało z jego wychowania w wierze. Bywało, że podczas studiów, kiedy kończył się dzień, Alojzy przyjeżdżał do domu rodzinnego do Tychów, żeby przez noc na traktorze wykonywać potrzebne prace. Był wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebował pomocy. Już w seminarium tworzył klimat ekumeniczny. On żył dla Pana Boga, Kościoła i ludzi. Nie miał poczucia, że się poświęca – mówił ks. S. Puchała.

Zmarłego żegnała rodzina, parafianie i osoby, którym pomógł za życia. Po Mszy św. odprowadzono go na tyski cmentarz parafialny.

Ks. Alojzy Wencepel urodził się 16 stycznia 1945 r. w Łaziskach Dolnych. Święcenia kapłańskie przyjął w katowickiej katedrze z rąk bp. Herberta Bednorza. W 1975 r. rozpoczął posługę jako wikariusz parafii św. Klemensa w Ustroniu, a w 1983 r. – jako proboszcz erygowanej parafii Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie, gdzie służył do przejścia na emeryturę w 2015 r.

W 1981 r. uzyskał zgodę od wojewody bielskiego na budowę kościoła, którą ukończono w 1989 r. Najpierw powstały salki katechetyczne. W 1996 r. przygotował przy parafii ośrodek dla bezdomnych mężczyzn z kuchnią i noclegownią i dał im pracę przy parafialnym gospodarstwie.

Zorganizował pomoc materialną dla poszkodowanych w powodziach w 1997 r. i 2010 r. oraz dla poszkodowanych wskutek suszy w 2000 r. na Podlasiu. Powołał Fundację Dobrego Pasterza otaczającą opieką m.in. bezdomne matki z dziećmi. Dbał również o dzieci i młodzież z ubogich rodzin. Uruchomił też dwa schroniska dla potrzebujących, klub sportowy, klub AA i Ekumeniczne Dzieło Miłosierdzia oraz Gminne Centrum Informacji niosące pomoc bezrobotnym.

Reklama

Prowadził też Ogólnopolskie Spotkania Rolników i odprawiał plenerowe Msze św. na górze Równica w nawiązaniu do pierwszej Mszy św. w historii wspólnoty odprawionej 16 października 1977 r. w prywatnym mieszkaniu.

Był wielokrotnie wyróżniany: w 1998 r. otrzymał Tytuł Społecznika Roku Fundacji Wisławy Szymborskiej, w 1999 r. – Dyplom Za Zasługi dla miasta Ustronia, w 2001 r. – tytuł Proboszcza III Tysiąclecia KAI, w 2007 r. – Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP, w 2009 – Nagrodę specjalną Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a w 2015 – laur Srebrnej Cieszynianki.

W ostatnich latach chorował, przebywał w Domu Pomocy Społecznej Betania u sióstr elżbietanek w Cieszynie.

2021-12-16 21:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję