Reklama

Watykan

Watykan: kard. Turkson potwierdza informacje o złożeniu dymisji

Podczas dzisiejszej prezentacji Orędzia na 55. Światowy Dzień Pokoju prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, pochodzący z Ghany 73-letni kard. Peter Turkson powiedział dziennikarzom, że w związku z zakończeniem swej pięcioletniej kadencji złożył na ręce Ojca Świętego rezygnację z pełnionego urzędu i oczekuje na odpowiedź papieża.

[ TEMATY ]

kard. Turkson

Kard. Turkson kieruje utworzoną w 2016 roku dykasterią, która zajmuje się takimi kwestiami jak pokój, sprawiedliwość, migracja i organizacje charytatywne. O swojej decyzji miał poinformować pracowników Dykasterii. Na początku bieżącego roku w instytucji tej dokonano audytu pod przewodnictwem kard. Blase'a Cupicha z Chicago.

Kard. Peter Kodwo Appiah Turkson urodził się 11 października 1948 roku w Wassaw Nsuta w diecezji Sekondi-Takoradi w Ghanie. Jego matka była metodystką, a ojciec katolikiem. Uczył się w Niższym Seminarium Duchownym św. Teresy w Amisano i Regionalnym Seminarium Duchownym św. Piotra w Pedu, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego św. Antoniego nad Hudsonem w Rensselaer, w stanie Nowy Jork, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Johna Amissaha 20 lipca 1975 roku i został włączony do prezbiterium archidiecezji Cape Coast. Ponadto, w 1980 roku uzyskał licencjat kanoniczny z Pisma Świętego w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Przez rok pracował w seminarium św. Teresy na rok (1980-81), a w 1981 r. został wicerektorem Seminarium św. Piotra w 1981 r. Pracował również duszpastersko w parafii przylegającej do seminarium. W latach 1987-1992 podjął studia doktoranckie z Pisma Świętego na Papieskim Instytucie Biblijnym, ale pracę nad rozprawą przerwała mu nominacja na arcybiskupa Cape Coast w 1992 roku. W latach 1997-2005 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Ghany, a od 2003 roku był kanclerzem Kolegium Katolickiego Uniwersytetu Ghany.

Święty Jan Paweł II mianował abp. Turksona kardynałem-prezbiterem na swoim ostatnim konsystorzu w dniu 21 października 2003 roku. Jest on pierwszym ghańskim kardynałem i był jednym z kardynałów elektorów, którzy uczestniczyli w konklawe papieskim w 2005 roku, które wybrało papieża Benedykta XVI oraz w konklawe w 2013 roku, które wybrało papieża Franciszka.

Podziel się cytatem

Reklama

24 października 2009 roku papież Benedykt XVI mianował kard. Turksona przewodniczącym Papieskiej Rady Iustitia et Pax. W tym charakterze był realizatorem wytycznych nauczania społecznego Kościoła. Wiosną 2011 roku papież Benedykt XVI wysłał kard. Turksona, jako watykańskiego mediatora, w konflikcie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W 2016 roku papież Franciszek wysłał kard. Turksona jako swojego specjalnego wysłannika, aby dążył do pokoju w Sudanie Południowym.

31 sierpnia 2016 roku papież Franciszek utworzył Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, mianując Turksona jej pierwszym prefektem z dniem 1 stycznia 2017 roku.

2021-12-21 12:43

Ocena: +3 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Turkson: priorytetem opieki zdrowotnej muszą być najsłabsi

[ TEMATY ]

zdrowie

kard. Turkson

Katolinen / Wikipedia

kard. Peter Turkson

kard. Peter Turkson

Z okazji obchodzonego dziś 14. Światowego Dnia Chorób Rzadkich kard. Peter Turkson opublikował przesłanie, w którym wzywa polityków i instytucje do zapewnienia takiej opieki zdrowotnej, która nie zapomina o najsłabszych i nikogo nie pozostawia w tyle. Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka zachęca do hojnego dzielenia się wiedzą i współpracy międzynarodowej.

Do chorób rzadkich zalicza się obecnie ponad 6 tys. schorzeń. Większość z nich (72 proc.) ma podłoże genetyczne i zaczyna się w dzieciństwie. Prawie wszystkie są nieuleczalne, przewlekłe i powodują trwałe inwalidztwo. Najczęściej wymagają kosztownego leczenia, aby zapewnić pacjentowi lepszy komfort życia.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję