Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

60 lat strumieńskiej szkoły

W Strumieniu dziękowano za 60-lecie tutejszej szkoły i poświęcono sztandar.

[ TEMATY ]

poświęcenie sztandaru

jubileusz szkoły

Strumień

Ks. Bartłomiej Kijas

Biskup poświęcił sztandar.

Biskup poświęcił sztandar.

Jubileusz rozpoczęto Mszą św. w kościele św. Barbary. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich Beata Greń przekazała sztandar uczniom. – Przyrzekamy otaczać go czcią i dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię naszej szkoły, miasta i ojczyzny – zapewniły Marcelina Bojda, Oliwia Gołyszny i chorąży Jakub Barwicki.

Biskup poświęcił sztandar, a uczniowie złożyli ślubowanie i zaprezentowali go zgromadzonym. Ma wymiary 100x100 cm. Na biało-czerwonym awersie znalazł się srebrny orzeł w złotej koronie i napis: Rzeczpospolita Polska. W środku granatowego rewersu umieszczono wizerunek Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach oraz nazwę szkoły, miejsce i rok poświęcenia.

Mszy św. przewodniczył biskup Roman Pindel w koncelebrze z proboszczem ks. Jackiem Kobiałką, emerytowanym proboszczem ks. Oskarem Kuśką i sekretarzem biskupa ks. Piotrem Górą. Wraz z nimi modlił się ks. Karol Macura – nauczyciel religii ewangelickiej.

Reklama

Powstańcy śląscy są bohaterami sprzed 100 lat, kiedy rodziła się Rzeczpospolita i kształtowały jej zachodnie i wschodnie granice. Sztandar ma być znakiem i tej małej ojczyzny, i tej, której na imię Polska – powiedział pasterz diecezji. Gronu pedagogicznemu życzył, by potrafili młodemu pokoleniu przekazać szacunek dla tego znaku. A uczniom – by pod tym sztandarem chcieli rozwijać się przez zdobywanie wiedzy, kształtowanie obywatelskiej odpowiedzialności, dochowanie wierności sumieniu i zaangażowanie się w dobro wspólne.

Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Do specjalnej tuby sprzed 60 lat wmurowano akt przekazania i poświęcenia sztandaru, po czym odbyła się akademia z występami uczniów. Oglądano wystawę fotografii dokumentującą historię placówki, która jest największą w gminie. Uczą się w niej dzieci ze Strumienia i Zbytkowa. Rozpoczęła działalność w drugiej połowie XIX w. przy obecnej ulicy 1 Maja. W 1961 r. otwarto nową szkołę podstawową z salą gimnastyczną, aulą, boiskiem i basenem. Obecnie ma 26 oddziałów, w tym 3 oddziały klas specjalnych. Uczniowie klas 1-3 uczą się w budynku przy ul. Młyńskiej 8, a starszych – przy ul. 1 Maja 38.

Jak podkreśla ks. Jacek Kobiałka, współpraca układa się na wysokim poziomie. Tutejsi kapłani uczą katechezy, a uczniowie uczestniczą m.in. w działalności charytatywnej Szkolnego Koła Caritas.

2021-12-21 21:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję