Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków – Pychowice

Owoc pracy „tytana cierpienia”

    Tablica pamiątkowa na cześć męczennika i przedstawienie poświęcone Królowi królów to dwa wyjątkowe wydarzenia, które 5 stycznia uradowały parafialną wspólnotę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pychowicach.

Norbert Polak

Działająca przy parafii grupa teatralna wystawiła spektakl pt. „Przychodzący Król”.

Działająca przy parafii grupa teatralna wystawiła spektakl pt. „Przychodzący Król”.

    Przy wejściu do kaplicy odbyło się uroczyste poświęcenie płyty dedykowanej słudze Bożemu ks. Ludwikowi Mroczkowi SDB w 80. rocznicę jego męczeńskiej śmierci w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Parafianie wspólnie modlili się o beatyfikację salezjanina, który był „tytanem cierpienia”, jak nazwał go więzienny lekarz. - W Swoim niepojętym miłosierdziu wejrzyj na naszych braci, którzy stali się ofiarami ucisku, przemocy, złości i oddali swoje doczesne życie w obronie wiary, w obronie ludzkiej godności, także w obronie wolności naszej ojczyzny. Obdarz ich nagrodą nieśmiertelności i chwały.

    Jak zaznaczyła Krystyna Nycz, bratanica śp. ks. Ludwika Mroczka, przed aresztowaniem przez gestapo salezjanin angażował się w pracę z młodzieżą. W tutejszej parafii tego samego dnia grupa teatralna wystawiła spektakl pt. „Przychodzący Król”. O inicjatywie opowiedziała „Niedzieli” reżyser spektaklu s. Agnieszka. Wyjaśniła, skąd młodzi biorą motywację do tego typu posługi. - Nasza grupa teatralna zawiązała się przy misterium paschalnym w ubiegłym roku. Młodzież zadeklarowała gotowość i chęć, żeby dalej w taki sposób być ze sobą, pracować i posługiwać ewangelizacyjnie. Zagraliśmy też w czerwcu spektakl „Serce” w 100. rocznicę zawierzenia się Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

    Swoim spojrzeniem na przesłanie spektaklu podzieliła się Zofia grająca postać diabła. - Diabeł świetnie potrafi zauważyć hipokryzję ludzi, którym wydaje się, że mogą wszystko. Czasem tak jest, poddajemy się grzechowi, ale trzeba się zatrzymać. W naszym przedstawieniu człowiek zauważył swój błąd i stwierdził, że to nie jest to, co chciałby robić i za czym nie powinien podążać. Pokusa zawsze jest atrakcyjna, ale musimy ciągle pracować nad sobą, by się jej nie poddawać.

    Także Mariusz, grający główną rolę, podzielił się świadectwem. Jego postacią był człowiek, który przygotowywał się na przyjście Króla, lecz musiał zmierzyć się ze wszystkimi towarzyszącymi temu trudnościami. - Mówi się, że Bóg przychodzi w ciszy. Przed występem musiałem poświęcić dużo czasu, skupić się i walczyć z samym sobą, by dobrze się przygotować. Ważne było również głębsze zrozumienie przesłania, którym chcieliśmy się podzielić z widzami. Wskazuje ono, że to Bóg zawsze przychodzi, zwycięża i nas wybawia.

2022-01-06 13:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijanin tańczy i się świetnie bawi

2023-02-01 12:59

ks. Łukasz Romańczuk

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Trwa karnawał, to dla wielu osób okazja do zabawy. Wielu osobom dobra zabawa kojarzy się z alkoholem. Tymczasem świetna zabawa może odbywać się bez tego trunku, a wszystko zależy od tego, co organizatorzy wydarzenia przygotowują dla swoich gości. Kluczową rolę ma w takich sytuacjach osoba prowadząca daną imprezę. Dlatego specjalnie dla czytelników Niedzieli Wrocławskiej doświadczeniem swojej pracy dzieli się Jarosław Kalinowski - wodzirej.

Ks. Łukasz Romańczuk: Na początku naszej rozmowy chciałbym powrócić do swoich prymicji i faktu, że jako wodzirej prowadziłeś zabawę prymicyjną, która mimo upływającego czasu, została dobrze zapamiętana przez uczestników tego wydarzenia. Był to efekt twojej pracy i wielu przygotowań? A jak wyglądały początki twojego wodzirejowania? Było to coś, o czym marzyłeś, a może na swojej drodze spotkałeś wodzireja, który swoim zaangażowanie sprawił, że podjąłeś się tego zadania?

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do młodych Kongijczyków: przyszłość jest w waszych rękach

2023-02-02 10:25

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z nimi na Stadionie Męczenników w Kinszasie.

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję