Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Mistrzejowice

Jest dla nas ratunek

    W 128. rocznicę urodzin Szaleńca Niepokalanej w kościele w Mistrzejowicach odbył się koncert kolęd „Nowa Huta Dlaczego Nie?!”.

2022-01-09 12:43

Norbert Polak

W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach wzniosło się wspólne „Gloria Deo!”

W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach wzniosło się wspólne „Gloria Deo!”

    Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego gościła rzeszę muzyków i słuchaczy po to, aby wspólnie wznieść się na wysokości i uwielbić Nowonarodzonego Króla. Inicjatywa ma na celu również upowszechnienie dziedzictwa dzielnicy, która z planowanego „miasta bez Boga” stała się symbolem obrony Krzyża i świętej wiary przodków.

    Wydarzenie poprowadziła wokalistka zespołu Galicja Lidia Jazgar. Podkreśliła, że wspólne kolędowanie ma ogromne znaczenie dla budowania wspólnoty wiary. - Słowo zamieszkało tu, gdzie jesteśmy. Proszę Państwa, to jest najlepsza wiadomość na dzisiejszy wieczór — jesteśmy uratowani (...) Znamy teksty kolęd polskich, najpiękniejszych, a jakoś tak wstyd przed znajomym, może nie będę śpiewać, wszak koncert, chórzyści lepiej znają, ale nie… Siła wieczoru wigilijnego, siła Bożego Narodzenia polega na tym, że jest spotkanie i są słowa, które łączą. A w kolędach naszych największe mądrości są zawarte.

Reklama

    Lidia Jazgar przyznała, że wybranie kościoła w Mistrzejowicach nie jest przypadkiem, lecz znakiem, kierującym nas do Dziewicy z Nazaretu. Zaznaczyła także, że gdyby nie życzliwość księdza proboszcza Andrzeja Kopicza, uczestnicy koncertu nie mogliby cieszyć się gościną patrona parafii, św. Maksymiliana, który jest przykładem do naśladowania na trudne czasy, w jakich żyjemy. - Przeważnie te koncerty odbywały się między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Ale teraz dużo się zmieniło. Jednak, gdy ustalaliśmy i daty i miejsce, jakże się ucieszyłam, kiedy mi anioł stróż podpowiedział, że dzisiaj urodziny św. Maksymiliana, 128. Kto by nie znał historii tego człowieka? (...) Św. Maksymilian cały oddał się Maryi, wiedział, że to najlepsza droga, że jak Pan Jezus wybrał Ją, żeby przyjść na świat, tak i my możemy z Nią iść do Nieba.

    W wydarzeniu wzięły udział Chór Gaudium z Brzeska, Bocheński Chór Kameralny Salt Singers, Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Krakowska Młoda Filharmonia Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza. Wraz z nimi zaśpiewali Magda Niedbała-Solarz, Piotr Kwinta, dyrygował Tomasz Chmiel.

    Zebrani mogli również wesprzeć ofiarami do puszek Hospicjum Św. Łazarza.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg nie jest zagadką

2021-12-27 12:46

Niedziela Ogólnopolska 1/2022, str. 14-15

Adobe Stock

Dlaczego tak wielu ludzi odrzuca dziś Boga? Czy dlatego, że noszą w sobie Jego wykrzywiony obraz, Jego karykaturę? Są przekonani, że Bóg to daleki, srogi i bezwzględny Sędzia... A przecież jest zupełnie odwrotnie!

Wyobrażenie Boga dalekiego i nieprzystępnego wynika ze słabego praktykowania wiary. Nie praktykując, oddalamy się od Niego. Pan Bóg nas nie opuszcza, to my często Go zostawiamy. Potem, kiedy chcemy wrócić, gdy potrzebujemy Jego pomocy, mamy problem z nawiązaniem z Nim kontaktu. Podobnie dzieje się, gdy ktoś z rodziny wraca po wielu latach z zagranicy. Choć korzeniami jest mi bliski, siedzimy przy stole jak obcy, którzy ledwie się znają. Tak samo jest w naszej relacji do Boga. Ilekroć oddalamy się od Niego, tylekroć staje się On dla nas coraz bardziej daleki i wydaje się nam, że jest niewrażliwy na nasze problemy.

CZYTAJ DALEJ

Francja chce lepiej chronić kościoły przed atakami

2022-01-16 14:50

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

profanacja

Archiwum

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zamierza przeznaczyć cztery miliony euro na lepszą ochronę kościołów przed atakami kryminalnymi. Minister zapowiedział to podczas odwiedzin kościoła w Romainville, poinformował 15 stycznia dziennik „La Croix”. W podparyskim departamencie Seine-Saint-Denis od początku roku kilkukrotnie dochodziło do aktów wandalizmu w kościołach.

Zdaniem Darmanin’a pieniądze mają pomóc w lepszym wyposażeniu kościołów m.in. w systemy wideo, co umożliwi identyfikację przestępców i zapobiegnie dalszym aktom wandalizmu. Minister tłumaczył, że ta pomoc, która ma objąć przede wszystkim kościoły katolickie, nie jest elementem „ustawy o rozdziale Kościoła od państwa”.

CZYTAJ DALEJ

Szczodry wieczór w Oławie

2022-01-16 21:28

Aleksandra Rożniatowska i Wojciech Bylica

W oławskim Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia odbył się koncert kolęd i pastorałek.

Tradycja śpiewania kolęd jest bardzo ważna, to nasze Polskie psalmy- mówił w swoim wystąpieniu kustosz Sanktuarium ksiądz kanonik Tomasz Czabator. Podczas koncertu kolędy i pastorałki wykonali soliści: Adriana Krakowska – sopran, Rafał Wróblewski- tenor i Wojciech Mazur – organy. Utwory również zaprezentował chór Amici del Canto, Zespól Wokalny Cantus Olaviensis i Schola Musica Caelesti, artyści występowali pod dyrekcją Barbary Szarejko. Wydarzenie zostało zorganizowane przez parafię pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie oraz Centrum Sztuki w Oławie. Po koncercie była możliwość wsparcia Domowego Hospicjum w Oławie, którego lekarz jest jednym z artystów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję