Reklama

Wiadomości

Niemiecka sinolożka: Kościół w Chinach jest pod presją także bez Olimpiady

Mimo porozumienia między Watykanem a Pekinem chińscy katolicy są nadal pod silną presją – stwierdziła niemiecka sinolożka Katharina Wenzel-Teuber. „W szczególności stosuje się środki przymusu wobec księży, sióstr zakonnych i zgromadzeń w nieuznawanym przez Pekin Kościele «podziemnym»" - powiedziała w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA redaktor naczelna wydawanego przez werbistów w niemieckim Sankt Augustin kwartalnika "China heute".

Odnosząc się do sprawy często zatrzymywanego przez władze komunistyczne biskupa Kościoła „podziemnego” Cui Tai z Xuanhua w regionie Zhangjiakou, gdzie będą odbywać się m.in. olimpijskie zawody w biathlonie, przypomniała, że w ostatnich latach biskupa tego często wypuszczano na kilka dni z okazji chińskiego Nowego Roku. Nie wiadomo jednak, czy tak będzie również w tym roku. "Z olimpiadą czy bez niej naciski na podziemny Kościół katolicki są w tym regionie od dawna bardzo duże" – powiedziała rozmówczyni agencji.

Dodała też, że dotychczasowe „sukcesy” tymczasowego porozumienia zawartego między Stolicą Apostolską a Chinami we wrześniu 2018 roku były "ograniczone". "Od tamtego czasu za obopólną zgodą wyświęcono tylko sześciu nowych biskupów. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w 2018 roku do obsadzenia było około 40 stolic biskupich" – powiedziała Wenzel-Teuber. Zwróciła uwagę, że jedną z trosk Watykanu jest zachowanie jedności Kościoła w Chinach. "Ale presja religijno-polityczna bardzo wzrosła. Władze próbują wykorzystać ten dokument do likwidacji Kościoła «podziemnego»" – zaznaczyła.

Podkreśliła, że sytuacja w Chinach przed rozpoczynającymi się 4 lutego XXIV Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi jest "ogólnie napięta”, jak to zwykle bywa przed dużymi wydarzeniami i to nie tylko z powodu rządowych obostrzeń "antykoronawirusowych". "Dotyczy to również chrześcijan" – powiedziała uczona i dodała: "Ogólnie rzecz biorąc, przez całą pandemię obiekty sakralne często były dotknięte blokadą dłużej niż wiele innych instytucji".

Wenzel-Teuber powiedziała, że katolicy także zgłosili się jako wolontariusze podczas Igrzysk. "Ze względów prewencyjnych muszą się izolować i nie wolno im wracać do domu. Z ich strony jest to ogromne wyrzeczenie w świetle obchodzonego rodzinnie chińskiego Nowego Roku” – powiedziała redaktor naczelna „China Heute”.

Reklama

Religia i kościół w Chinach

Ten rządzony przez komunistów olbrzymi kraj jest wieloreligijny. Według Centrum Chińskiego w St. Augustin koło Bonn, rząd oficjalnie uznał 5 wspólnot religijnych: buddyzm, taoizm, islam, protestantyzm i katolicyzm. Wśród 1,4 miliarda Chińczyków jest około 185 milionów buddystów, około 23 mln wyznaje islam, liczbę protestantów ocenia się na 38-60 mln a katolików jest mniej więcej 10 milionów. Liczby taoistów nie da się dokładnie ustalić. Ważną rolę odgrywają również tradycyjna religijność ludowa i religie nieuznawane przez państwo.

Z badań przeprowadzonych przez WIN/Gallup w 2015 wynika, że 61 proc. mieszkańców Chin określa się jako "przekonani ateiści", ale według innego badania odsetek "czystych ateistów" wynosi tylko 15 procent ludności.

Podczas gdy Ośrodek Studiów pw. Ducha Świętego diecezji Hongkongu (HSSC) szacuje, że w Chińskiej Republice Ludowej żyje 10 milionów katolików, to „Biała Księga” Rady Państwowej Chin z 2018 nt. wolności religijnej w tym kraju wskazuje jedynie na około 6 milionów. Inne rozbieżności dotyczą też liczby diecezji i innych katolickich jednostek administracyjnych: HSSC podaje 147 według rachuby watykańskiej i 95 według oficjalnej wersji chińskiej.

HSSC podał, że na koniec 2020 roku Kościół w tym państwie miał 99 biskupów, z których 72 należało do oficjalnego, zarejestrowanego przez państwo Kościoła (66 urzędujących) w ramach tzw. Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, a 27 biskupów pozostawało w tzw. Kościele „podziemnym” (w tym 14 urzędujących). Wraz z zawarciem porozumienia z 22 września 2018, które następnie odnowiono w październiku 2020, papież uznał wszystkich biskupów w Chinach, przy czym ok. 40 diecezji nie miało wówczas żadnego ordynariusza.

2022-02-03 19:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być kobietą

Niedziela bielsko-żywiecka 10/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

kobieta

Kościół Katolicki

Fb

Siostra dyrektor Justyna Lampa (w środku) dobrze sobie radzi również na nartach

Siostra dyrektor Justyna Lampa (w środku) dobrze sobie radzi również na nartach

Kobiety w Kościele katolickim pełnią różne funkcje i angażują się w wiele inicjatyw. Nie dają się zamknąć w przysłowiowej kruchcie.

Aktywność pań wnosi mnóstwo dynamizmu i świeżości w działalność ewangelizacyjną wielu wspólnot. Można je spotkać w poradni rodzinnej, można przy mikrofonie, gdzie jako liderki zespołów chrześcijańskich śpiewają na Bożą chwałę. Miejsc, w których na nie natrafimy, jest wyjątkowo dużo.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Bosko - kapłan i wychowawca

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Ks. Robert Gołębiowski

Św. Jan Bosko

Św. Jan Bosko

Ostatniego dnia stycznia Kościół katolicki wspomina św. Jana Bosko - kapłana. Należy on do świętych naszych czasów. W tym dniu uroczystość świętuje każdy kapłan ze Zgromadzenia Księży Salezjanów.

Św. Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi we Włoszech. Miejscowość ta jest położona około 40 km od Turynu. Jego ojciec, Franciszek Bosko zmarł, kiedy Janek miał zaledwie 2 lata. Matka Janka, Małgorzata Occhiena, jako wdowa musiała zająć się wychowaniem trzech synów: Antoniego z pierwszego małżeństwa, oraz Józefa i Jana z małżeństwa drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję