Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Śladami świętego, który zabiegał o pojednanie i wyciszanie konfliktów

Idźmy śladami abp. Józefa Bilczewskiego, gdy szaleje nienawiść, agresja, lęk, niepewność, eksterminacja i próby wydziedziczenia ludzi z ich własnej ojczyzny, niedaleko nas, za wschodnią granicą – zaapelował bp Roman Pindel w liście pasterskim na Wielki Post.

[ TEMATY ]

Wielki Post

List Pasterski

abp Józef Bilczewski

MJscreen

Biskup odczytuje list w sanktuarium w Wilamowicach.

Biskup odczytuje list w sanktuarium w Wilamowicach.

Pasterz diecezji zauważył, że tegoroczny Wielki Post w naszej diecezji zbiega się z ogłoszeniem Roku abp. Józefa Bilczewskiego, który urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach koło Kęt, a zmarł 20 marca 1923 r. we Lwowie. Był arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego.

Święty Pasterz zawsze zabiegał o zgodne życie obok siebie ludzi różnych wyznań i religii, ale także osób mających korzenie polskie, niemieckie, ruskie, ormiańskie czy żydowskie. Zabiegał o pojednanie i wyciszanie konfliktów i o ustanie nieraz zapiekłej nienawiści, zawsze gotowy spieszyć z pomocą potrzebującym – zauważył bp R. Pindel.

W przyszłym roku, w 100. rocznicę jego śmierci, odbędą się centralne uroczystości roku jubileuszowego. Biskup R. Pindel wskazał na trzy zagadnienia działalności i nauczania świętego, które będą podejmowane w naszej diecezji m.in. w Wielkim Poście: Eucharystia, rola Maryi w życiu osobistym i naszej Ojczyzny oraz troska o wiarę i wychowanie młodych ludzi.

Reklama

W Wilamowicach znajduje się sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego, w którym wiele osób otrzymało łaski. W tym kontekście biskup poprosił kustoszy diecezjalnych sanktuariów, aby jeszcze bardziej otworzyli się na pielgrzymów, zapraszali z serdecznością i gościnnością grupy, parafie i rodziny, m.in. po to, aby w świętym miejscu mogli szukać pocieszenia i umocnienia w trudnościach. A do wiernych zaapelował, aby powrócili do tych miejsc i okoliczności, w których Bóg okazał im swoją łaskę.

W mediach społecznościowych diecezji dostępny jest film, w którym można obejrzeć wilamowickie sanktuarium od środka i posłuchać całość listu.

2022-03-09 22:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Chrystusem możemy więcej

Duchowość Jacka Krawczyka skoncentrowana na Krzyżu Zbawiciela stanowi doskonały program na rozpoczęty 2 marca okres Wielkiego Postu.

Z Chrystusem możemy więcej” – to zdanie z licealnego wypracowania sługi Bożego Jacka Krawczyka. Udzielona 3 lutego br. zgoda Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych na jego proces beatyfikacyjny kieruje naszą uwagę na studenta z Palikówki, jego zjednoczenie z Jezusem Chrystusem i dążenie do świętości. Zmagający się z chorobą nowotworową Jacek nie stracił sprzed oczu perspektywy zbawienia i w każdym położeniu ufał Panu Bogu. Na jego grobie można przeczytać słowa z listu do żony Ewy, które wyznaczają dojrzałe chrześcijaństwo: „Stoję przed tajemnicą własnego życia i wielu rzeczy naprawdę nie rozumiem, ale ufam Temu, który mnie prowadzi”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję