Reklama

Europa

Episkopat Austrii przeznaczył milion euro na pomoc Ukrainie

„Nie opuszczajmy teraz naszych sąsiadów” - z takim apelem biskupi austriaccy zwrócili się do społeczeństwa swego kraju w obliczu dramatu po "inwazji Rosji na wolną i suwerenną Ukrainę". W oświadczeniu wydanym po posiedzeniu plenarnym, które zakończyło się 18 marca w Matrei, w Tyrolu, zaznaczono, że ukraińskie wspólnoty greckokatolickie w Austrii oraz Caritas robią wiele, by złagodzić trudną sytuację Ukraińców - zarówno w ich ojczyźnie jak i wśród uchodźców, także w Austrii. Biskupi zadecydowali o przekazaniu dodatkowego milion euro na pomoc realizowaną na Ukrainie przez austriacką Caritas.

Biskupi zapewnili też, że podobnie jak w przeszłości, Kościół katolicki będzie zaufanym partnerem państwa i społeczeństwa w zakresie pomocy humanitarnej dla uchodźców, ich przyjmowania oraz integracji. Przyznali, że są wstrząśnięci przemocą i cierpieniem na Ukrainie.

Słowa papieża Franciszka, że „wojna jest zawsze porażką ludzkości”, od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego, stały się dla wielu niewinnych ofiar „krwawą i gorzką rzeczywistością” . „My, biskupi oraz wielu ludzi w Austrii, mamy was w naszych sercach, cierpimy z wami, nie jesteście sami, jesteśmy po waszej stronie!” – napisali austriaccy hierarchowie.

„Ta wojna napastnicza jest rażącym grzechem i trzeba ją jak najszybciej ją zakończyć” - stwierdzili w swoim oświadczeniu biskupi. Podkreślili, że społeczność międzynarodowa musi zrobić wszystko, „aby broń jak najszybciej zamilkła i aby możliwy był sprawiedliwy pokój”.

Reklama

Ukraina ma uzasadnione prawo do obrony na podstawie prawa międzynarodowego, a także z perspektywy kościelnej etyki pokoju, przypomnieli biskupi. Uzupełnieniem dla tego prawa państwa do obrony jest obowiązek społeczności międzynarodowej do ochrony i wspierania ofiar agresji. Chrześcijanie muszą udowodnić, że w obliczu wojny są budowniczymi pokoju. Aby doprowadzić do pokojowego porozumienia między walczącymi stronami, należy użyć wszelkich środków bez użycia przemocy. Niestosowanie przemocy w rozumieniu Jezusowego Kazania na Górze jest wysokim etosem chrześcijańskim, który przerywa spiralę przemocy, podkreślił episkopat Austrii.

We wszystkich wysiłkach zmierzających do położenia kresu przemocy potrzebna jest cierpliwa i wytrwała modlitwa o pokój, do której biskupi wezwali wiernych wszystkich wyznań i religii i do której sami się zobowiązali. Duchowni podziękowali wszystkim tym, którzy pomagają, ale także tym, którzy dążą do pokoju i sprawiedliwości.

„Jednocześnie apelujemy do wszystkich: nie dajmy się ponieść nienawiści i odwetowi, ale pozostańmy na drodze chrześcijańskiej miłości i pojednania!” - zakończyli swój apel austriaccy biskupi.

2022-03-18 18:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Myśląc Ojczyzna – Wiedeń składa hołd św. Janowi Pawłowi II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

koncert

Austria

Joanna Łukaszuk-Ritter

Małgorzata Kożuchowska

Małgorzata Kożuchowska

2 maja 2018, w wigilię święta narodowego, Instytut Polski w Wiedniu zorganizował w jednej z najpiękniejszych gotyckich budowli miasta, kościele ojców redemptorystów Maria am Gestade, uroczysty koncert zatytuowany „Santo Subito!”.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję