Reklama

Franciszek

52 Dzień Ziemi: papież wydobył ekologię z niszy

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Temat obchodów w tym roku brzmi: „Inwestowanie w naszą planetę”. Jednym z jego celów jest wskazanie rozwiązań służących przeciwdziałaniu zmianom klimatu i zachęcenie wszystkich – rządów, obywateli i przedsiębiorstw – do podjęcia działań.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Dzień Ziemi

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Dzień Ziemi jest obchodzony od 1970 roku przy wsparciu ONZ. W wydarzeniach promujących świadomość ekologiczną co roku uczestniczą miliony ludzi na wszystkich kontynentach. W 193 krajach członkowskich ONZ jest ponad 75 tys. partnerów, którzy włączają się w obchody.

Troska o nasz wspólny dom jest także obecna w nauczaniu Kościoła. Ekologia integralna to jeden z głównych wątków pontyfikatu papieża Franciszka, której poświęcił swoją drugą encyklikę, „Laudato si’”. „Jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia poczucia świętego szacunku dla ziemi, ponieważ jest ona nie tylko naszym domem, ale także domem Boga” – mówił Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 22 kwietnia 2020 r.

We Włoszech z okazji Dnia Ziemi organizowana jest trzecia edycja akcji #OnePeopleOnePlanet. Pomysłodawcami są dwie organizacje, Earth Day Italy i Ruch Focolari, które dały początek Wiosce dla Ziemi w Villa Borghese zainaugurowanej przez Franciszka w 2016 r. po porozumieniu klimatycznym w Paryżu. W programie znajduje się multimedialny maraton z treściami o wysokiej wartości kulturotwórczej. Będą na nim poruszane kwestie nauki, gospodarki, środowiska, klimatu, zarządzania, kultury, sportu, sztuki, tradycji oraz międzynarodowe powiązania działań związanych ze zdrowiem, zjawiskami klimatycznymi, czynnikami społecznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi. Odbędą się także spotkania z artystami, naukowcami i aktorami z całego świata.

Jak mówi Pierluigi Sassi, organizator Dnia Ziemi we Włoszech, dotychczasowe starania, by ludzkość uwrażliwiła się na kwestię środowiska, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Choć encyklika „Laudato si’” w Italii była bestsellerem, a na świecie jest jednym z najczęściej czytanych dokumentów papieskich, jej główne postulaty wciąż pozostają na papierze.

Dassi ocenił, że dzięki apelom papieskim kwestie ochrony środowiska są coraz częściej poruszane przez opinię publiczną. Dodał, jednocześnie, że niestety nadal zagrożone jest samo istnienie rasy ludzkiej. Zasoby naturalne są często przyczyną konfliktów, wywołanych poszukiwaniem wody, własności ziemi czy surowców.

Reklama

Organizato Dnia Ziemi podkreślił, że obecnie na świecie trwa 200 aktywnych konfliktów o wodę, a w ciągu ostatnich dwudziestu lat było ich 263. Istnieją też dysproporcje między wielkimi potęgami gospodarczymi 20 krajów świata, które produkują 80 proc. CO2 wprowadzanego do atmosfery i są w związku z tym najbardziej odpowiedzialne, a 77 krajami, które żyją w skrajnym ubóstwie.

"Widzimy więc, że duch dzielenia się i szacunku dla stworzenia musi ożywiać stosunki międzynarodowe. Papież zwraca uwagę na działanie młodych ludzi, którzy są teraźniejszością ludzkości i którzy są wezwani do robienia hałasu, aby tworzyć nowe drogi” - podkreśla Sassi.

2022-04-22 17:08

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję