Reklama

Niedziela Świdnicka

Kudowa-Zdrój. Trzeba modlić się za kapłanów

O tajemnicy Eucharystii, ale także o kapłaństwie, które rozpoczęło się z Eucharystią mówił bp Adam Bałabuch w par. Św. Bartłomieja Apostoła podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

modlitwa za kapłanów

Kudowa Zdrój

bp Adam Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Wdzięczni parafianie, w podziękowaniu za pracę duszpasterską, wręczyli kapłanom kwiaty: na zdjęciu ks. prał. Romuald Brudnowski i ks. kan. Damian Fleszer

Wdzięczni parafianie, w podziękowaniu za pracę duszpasterską, wręczyli kapłanom kwiaty: na zdjęciu ks. prał. Romuald Brudnowski i ks. kan. Damian Fleszer

Zanim jednak biskup pomocniczy podkreślił rolę kapłana, przypomniał trzyletni program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowany pod hasłem "Eucharystia daje życie". - Trzeba zwrócić uwagę na świętowanie niedzieli. Powinniśmy starać się, żeby to był dla chrześcijanina dzień święty, a więc poświęcony Panu Bogu. Trzeba byśmy rozpoczynali cały tydzień naszej pracy zawodowej od spotkania z Chrystusem na Mszy św. i byśmy czynili to bardziej świadomie – mówił, dodając, że Eucharystia przyjmowana z wiarą przemienia i uświęca człowieka, określa też sposób jego życia.

Następnie bp Bałabuch przypomniał, że kapłaństwo jest nierozerwalnie związanie z Eucharystią, a Eucharystia jest główną i centralną racją kapłaństwa. – W imieniu Chrystusa kapłan mówi: „To jest moje Ciało, to jest moja Krew. Pan powierza kapłanom tajemnicę tego sakramentu – tłumaczył, zachęcając do modlitwy za kapłanów by byli godnymi szafarzami Eucharystii. – Losy Kościoła i świata zależą od sprawowania przez kapłanów i uczestnictwa wiernych w Eucharystii – przypomniał.


2022-04-18 20:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzierżoniów. Z wizytą u Maryi Matki Kościoła

[ TEMATY ]

Dzierżoniów

bp Adam Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Kanoniczne powitanie biskupa, w progach świątyni

Kanoniczne powitanie biskupa, w progach świątyni

Podczas trwającej wizytacji kanonicznej w dzierżoniowskim dekanacie bp Adam Bałabuch zawitał do wspólnoty, której przewodzi ks. kan. Jarosław Leśniak.

Biskup pomocniczy nie tylko modlił się wspólnie z wiernymi, ale także rozmawiał z przedstawicielami parafii oraz pracującymi w niej kapłanami, dzieląc ich radości, troski i zmartwienia. Podczas Mszy św. sprawowanej w sobotni wieczór 23 kwietnia, biskup wezwał do ufności Jezusowi Miłosiernemu. - Wezwanie do ufności wyraża najlepiej krótki akt, który często powtarzamy: „Jezu, ufam Tobie!” Zawiera się w nim „ukojenie serc udręczonych, nadzieja dusz zrozpaczonych, ochłoda i pokój w najstraszniejszych uciskach”. Ufając bowiem nie opieramy się na ludzkich gwarancjach, ale na woli Bożej, która jest miłosierdziem. Wtedy nasze normalne, codzienne życie, będzie w przyjaźni ze Zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Starotestamentowe prawodawstwo zawiera polecenie, do którego posłusznie zastosowali się Maryja i Józef: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. W każdym pokoleniu Izraelitów żywa była pamięć o ocaleniu pierworodnych podczas wyjścia z Egiptu. Świadomość, że pierworodni chłopcy są absolutną własnością Boga, sprawiała, iż 40 dni po narodzinach byli Mu ofiarowywani w specjalnym obrzędzie. Jeżeli przyszli na świat w Jerozolimie czy jej sąsiedztwie, ten obrzęd odbywał się na terenie świątyni jako miejscu szczególnej obecności Boga. „Wykupienie” pierworodnego łączyło się z „oczyszczeniem” matki. Benedykt XVI napisał: „Maryja nie potrzebuje oczyszczenia po urodzeniu Jezusa: narodzenie to przynosi oczyszczenie świata. Jest jednak posłuszna Prawu i właśnie w ten sposób służy spełnieniu się obietnic” (Jezus z Nazaretu).

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję