Reklama

Europa

Abp Szewczuk: widzimy, jak wróg masowo wypędza synów i córki Ukrainy z ich ziemi

„Dziś widzimy, jak wróg masowo wypędza synów i córki Ukrainy. Zaledwie wczoraj oficjalne źródła strony rosyjskiej podały, że Rosja wydaliła, deportowała z Ukrainy ponad milion obywateli Ukrainy, z czego prawie dwieście tysięcy to dzieci” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk w wideoprzesłaniu w 64. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

[ TEMATY ]

deportacje

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

Łukasz Sztolf

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła
Greckokatolickiego

Chrystus zmartwychwstał!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest 28 kwietnia 2022 r., a naród ukraiński walczy już 64. dzień, stając w obronie ojczyzny w narodowej walce z rosyjskim agresorem.

Miniony dzień i miniona noc były dla Ukrainy bardzo trudne. Obwody doniecki, ługański i chersoński cierpią z powodu rosyjskiej okupacji. Nieprzyjaciel nieustannie bombarduje Mikołajów i Charków. Ciężkie walki toczą się w obwodach donieckim, ługańskim, mikołajowskim oraz w naszym mieście Zaporoże.

Mimo nasilających się ataków wroga Ukraina trwa, Ukraina walczy. Nasza ukraińska armia bohatersko broni swojej ziemi i cały naród wspiera naszą armię, nasz rząd, wszystkich, którzy są dziś gotowi na różnych frontach, w różnych działaniach bronić Ojczyzny.

W tym trudnym czasie, trudnym z powodu wielkiej walki, wojny o tak wielkiej intensywności, chciałbym kontynuować refleksję nad Błogosławieństwami głoszonymi przez naszego Pana Jezusa Chrystusa w Kazaniu na Górze. W tym okresie wielkanocnym czujemy, że Zmartwychwstanie Chrystusa dotyczy każdego z nas, że ziarno Królestwa Niebieskiego, zmartwychwstanie i życie wieczne nosimy w sobie przez chrzest. Właśnie w tym kontekście Błogosławieństwa, czyli głęboki sens naszego chrześcijańskiego życia, które Chrystus objawia poprzez te przykazania, stają się nam szczególnie bliskie i zrozumiałe.

Chrystus mówi do swoich uczniów: „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”. O co w tym wszystkim chodzi? Jaką ciszę, czyli łagodność, Chrystus ogłasza błogosławieństwem człowieka? Oczywiście nie jest to ludzkie uczucie, sentyment czy zwykła nieśmiałość... Chodzi o owoce cnoty pokory. Być cichym, jako jedna z form błogosławieństwa, oznacza być w czymś bardzo podobnym do naszego łagodnego i cichego Zbawiciela. Apostoł Paweł pisze o Nim: „istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca” (Flp 2, 6-11).

Reklama

Zatem ta cichość, łagodność naszego Zbawiciela przejawia się w Jego służbie człowiekowi, w Jego postawie sługi, który przyszedł z nieba, aby nam służyć. Ta droga pokory i upokorzenia tworzy w człowieku wewnętrzną przestrzeń, która czyni go zdolnym do przyjęcia Bożych darów, zwłaszcza daru zmartwychwstania i życia wiecznego, a nawet więcej, czyni go zdolnym do poznania prawdy o sobie.

Pycha to pewna iluzja na temat samego siebie, swoich możliwości, swojego pochodzenia. Natomiast łagodność, delikatność jako błogosławieństwo odsłaniają nam prawdę o nas samych, o naszym pochodzeniu. Mówi, że przez sakrament chrztu jesteśmy córkami i synami Boga, że mamy dziedzictwo.

Dlatego Chrystus mówi: „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”. Tę ziemię, którą Pan, nasz Stwórca i Zbawiciel, daje nam jako dziedzictwo od Ojca dla synów i córek.

Dziś widzimy, jak nieprzyjaciel wygania synów i córki Ukrainy. Dosłownie wczoraj rosyjskie źródła oficjalne ogłosiły, że Rosja wydaliła, deportowała z Ukrainy ponad milion obywateli ukraińskich, w tym prawie dwieście tysięcy dzieci. Ludzie, wypędzeni ze swojej ziemi, dzieci pozbawione dziedzictwa ziemi, stają się cudzoziemcami, wygnańcami na tej ziemi. Ale Pan Bóg mówi: „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”.

Dziś prosimy: „Panie, spraw, abyśmy w naszych sercach odkryli Twoją siłę, Twoją łaskę, Twoje dziedzictwo. Daj nam pokorę, abyśmy znali prawdę o Tobie samym, a przez to umieli przyjąć to, co nam dajesz. Wiemy bowiem, że nasza ziemia, nasza ojczyzna, nasze państwo jest tym. co dałeś nam je jako nasze dziedzictwo. Dlatego chcemy być podobni do Ciebie: cisi, łagodni i zgodnie z Bożym prawem odziedziczyć ziemię, którą Ty, Ojcze niebieski, chcesz nam dać!”.

Reklama

Boże, błogosław Ukrainę! Boże, ratuj jej dzieci, bo są Twoimi córkami i synami! Boże, umocnij naszą armię, która chroni nas przed śmiercią, jaką przynosi wróg! Boże, błogosław Ukrainę!

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

2022-04-28 19:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ś. Szewczuk specjalnie dla KAI: Wizyta polskich biskupów była wielkim wsparciem i głębokim znakiem solidarności z Ukrainą

[ TEMATY ]

Ukraina

Abp Szewczuk

Wikipedia/Олександр Гаврик

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

- Pobytu polskich biskupów nie waham się nazwać „cudem Boskim”. Od czasu wybuchu wojny była to pierwsza kościelna wizyta w naszym kraju na tak wysokim szczeblu - podkreśla arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. W rozmowie z KAI zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego mówi m. in. czego Ukraina oczekuje także od watykańskiej dyplomacji, o sytuacji wojskowej, ekonomicznej i społecznej oraz jak wojna wpływa na proces polsko-ukraińskiego pojednania. Na zakończenie abp Szewczuk powiedział: „Chciałbym życzyć naszym siostrom i braciom w Polsce, aby się nie `zmęczyli` Ukraińcami”.

Krzysztof Tomasik (KAI): Czym była wizyta polskich biskupów dla Księdza Arcybiskupa osobiście, dla Kościoła i Ukrainy?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję