Reklama

W diecezjach

Katowice: abp Skworc i biskupi pomocniczy modlą się za zmarłych i poszkodowanych górników

Abp Wiktor Skworc, abp koadiutor Adrian Galbas i biskupi pomocniczy przewodniczą uroczystościom pogrzebowym za zmarłych tragicznie górników na „KWK Pniówek” i „KWK Zofiówka”. Do katastrof górniczych doszło kolejno 20 i 23 kwietnia w kopaniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

górnicy

Katowice

archidiecezjakatowicka.pl

Śląscy biskupi od samego początku towarzyszą rodzinom poszkodowanych górników przede wszystkim modlitwą, indywidualną i wspólnotową – liturgiczną. To wyraz religijnej i społecznej odpowiedzialności za powierzony im lud, w tym ludzi ciężkiej pracy.

Pierwsze pogrzeby górników odbyły się już 30 kwietnia m.in. w kościołach: św. Stanisława Biskupa i Męczennika Suszcu i św. Stanisława w Żorach. W kolejne dni za zmarłych górników biskupi modlili się podczas liturgii pogrzebowej m.in. w Brzeźnach, Jastrzębiu-Zdroju i Pawłowicach.

W niedzielę 1 maja abp Wiktor Skworc odwiedził ciężko poparzonych górników w katastrofie w kopalni Pniówek w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

W wygłoszonej podczas Mszy homilii mówił: „otaczamy modlitwą i ofiarą Mszy świętej, która jest wejściem w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, wszystkie ofiary dwóch katastrof górniczych, jakie wydarzyły się na Górnym Śląsku w ostatnim czasie. Tragicznie zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu; ich rodziny otaczamy współczuciem i duszpasterską opieką”.

Podkreślił młody wiek górników w obliczu tak zaskakującej i dramatycznej śmierci. – Nasi bracia, poparzeni górnicy i ratownicy górniczy, zostali opasani chmurą ognia, nawet się nie zdążyli zestarzeć i poszli dokąd z pewnością pójść nie chcieli. Niektórzy z nich, jak wiemy, już swoją śmiercią uwielbili Boga. Jeśli śmierć może być uwielbieniem Boga, to jeszcze bardziej życie człowieka jako dziecka Bożego, dlatego niech Ojciec każdego z nas wyciągnie nad rannymi dobrotliwą dłoń i zdejmie krępującą ich opaskę zgorzelin i ran" – stwierdził.

Jednocześnie wyraził wdzięczność pracownikom siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń. – Was wszystkich, od lekarzy poczynając aż po personel pomocniczy, również wspomagamy darem modlitwy, dziękując Bogu przez Chrystusa w Duchu Świętym za waszą służbę, pracę, poświecenie, za czynienie wszystkiego, co po ludzku jest możliwe, aby ulżyć cierpieniom, aby wszystkie ofiary tych strasznych wypadków mogły powrócić do zdrowia; by mogły wrócić do swoich bliskich, do swoich środowisk, do społeczeństwa" – mówił abp Skworc.

Reklama

Obecnie w siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń leczonych jest 20 górników. Większość z nich ma oparzenia dróg oddechowych. Pozostałych 6 ma także bardzo rozległe i głębokie oparzenia zewnętrzne.

Do wybuchu metanu w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło 20 kwietnia. Tragiczny bilans katastrofy to 9 ofiar śmiertelnych. 4 górników zginęło w kopalni, 5 kolejnych mimo wysiłków lekarzy w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Siedmiu zaś uznaje się za zaginionych. Rozpoczęta przed dwoma tygodniami akcja ratownicza prowadzona tysiąc metrów pod ziemią ze względu na ekstremalne warunki musiała zostać zakończona. Zagrożony rejon, w którym przebywają górnicy, został otamowany. Kluczowe jest teraz wygaszenie pożaru w tamtym rejonie, a to może potrwać nawet kilka miesięcy.

Przypomnijmy, że druga katastrofa górnicza miała miejsce 23 kwietnia. W wyniku silnego wstrząsu i wypływu metanu zginęło 10 pracowników KWK Zofiówka, również należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ostatnia ofiara została wydobyta na powierzchnię tydzień temu, w środę 27 kwietnia.

2022-05-04 12:22

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Gerard Bernacki nie żyje

[ TEMATY ]

biskup

śmierć

Katowice

www.archidiecezjakatowicka.pl

Dziś w Prudniku zmarł w 77. roku życia, 52. roku kapłaństwa i 31. roku biskupstwa - bp Gerard Bernacki, biskup pomocniczy senior Archidiecezji Katowickiej.

Gerard Bernacki urodził się 3 listopada 1942 r. w Książenicach. Po ukończeniu Liceum Ekonomicznego w Rybniku w 1961 r. wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 4 czerwca 1967 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Katowicach z rąk biskupa Herberta Bednorza.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję