Reklama

Kościół

Kościół na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Na zakończonym dziś Światowym Forum Ekonomicznym w Davos debatowano nad skutkami jakie dla gospodarki przyniosła pandemia oraz wojny w różnych miejscach kuli ziemskiej, szczególnie ta na Ukrainie. Nowością w tym roku był udział w spotkaniu wspólnot religijnych, w tym Kościoła katolickiego. „Prowadzi nas nauczanie Franciszka, sukcesywnie działamy na wielu polach” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Leonir Chiarello, przełożony generalny Misjonarzy Skalabrynianów.

[ TEMATY ]

Davos

Karol Porwich/Niedziela

Tegoroczna edycja Forum poruszyła osiem podstawowych tematów: klimat i przyroda, sprawiedliwsza ekonomia, technologia i innowacje, miejsca pracy i umiejętności, efektywny biznes, zdrowie i opieka sanitarna, współpraca globalna oraz społeczeństwo i sprawiedliwość.

Kościół, zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym, jest już zaangażowany w różne kwestie rozpatrywane na Forum. O priorytetach oraz o przykładach jego działaniach mówił uczestnikom spotkania o. Leonir Chiarello. „Przyświeca nam w Kościele perspektywa zaproponowana przez papieża Franciszka w «Laudato si’» i «Fratelli tutti», dotycząca troski o środowisko i promowania gospodarki bardziej włączającej społecznie. Organizacje katolickie i zgromadzenia zakonne tworzą programy m.in. na rzecz tworzenia miejsc pracy, rozwoju, edukacji i opieki zdrowotnej” – relacjonował swoje wystąpienie o. Chiarello.

„Jako misjonarze, jesteśmy zaangażowani w programy tworzenia miejsc pracy dla migrantów i uchodźców we współpracy z sektorem prywatnym i Funduszem Solidarności Globalnej. Przykładem sukcesu na tym polu jest historia Kolumbijki, która wiele lat spędziła w Wenezueli. Dzięki naszemu wsparciu stworzyła fabrykę zabawek na granicy Kolumbii, Wenezueli i Cucuty, aby zapewnić pracę grupie migrantek. Obecnie to bardzo dobrze prosperujący biznes. Podobnie jak jej, milionom migrantów i uchodźców towarzyszą programy przyjmowania, ochrony, promocji i integracji, rozwijane na całym świecie przez Kościół. Jest to przykład udanej międzynarodowej współpracy między Kościołem i sektorem prywatnym. Powstały miejsca pracy i promowana jest gospodarka, w której miejsce mają wszyscy, w tym migranci i uchodźcy” - wskazał zakonnik.

W aktualnym kontekście pandemii COVID-19 i wojen w wielu krajach, szczególnie inwazji Rosji na Ukrainę, podkreślił znaczenie budowania porozumienia i wspólnej agendy w celu zajęcia się najpilniejszymi problemami. Konieczne jest wdrażanie polityki oraz programów, o których rozmawiano podczas Forum. Ważne jest zwłaszcza uzgodnienie mechanizmów współpracy międzynarodowej i współodpowiedzialności. „Jednym słowem, oczekujemy od Forum rezultatów” – zaznaczył o. Chiarello.

Reklama

Przedstawiciele biznesu wyrazili wielkie uznanie dla zaangażowania Kościoła jako „globalnego partnera solidarności”, jak powiedział dyrektor generalny międzynarodowego koncernu Unilever Alan Jope. Dodał on, że ważne jest, aby firmy międzynarodowe i duże korporacje wzięły na siebie część odpowiedzialności i zaangażowały się w działania na rzecz lepszego świata.

W Forum wzięły udział także siostry zakonne. Marta Guglielmetti, dyrektor operacyjna Globalnego Funduszu Solidarności, przypomniała zebranym, że na całym świecie jest około miliona zakonnic, zakonników i księży, którzy zajmują się najsłabszymi. Wśród potrzebujących są przede wszystkim migranci, uchodźcy i wewnętrzni przesiedleńcy. Udzielanie im pomocy oznacza „ucieleśnienie odważnego przywództwa, które jest nam potrzebne do globalnej odbudowy po pandemii”.

„Zabieramy stąd piękne doświadczenie partnerskiego słuchania. Sprowadzenie tych, którzy zwykle nie przyjeżdżają do Davos, a którzy są głosem ludzi z marginesu społeczeństwa, było korzystnym posunięciem. Podczas spotkania można było naprawdę poczuć chęć osób z sektora prywatnego do odpowiedzenia na pytanie, w jaki sposób mogą mieć większy wpływ na społeczeństwa, w których działają, na integrację społeczną, a także na troskę o środowisko i zmiany klimatyczne. Odpowiedzi, których tu udzielono, nie zmienią sytuacji z dnia na dzień, ale zainspirowały ich do spojrzenia na swoje działania w inny sposób i do wprowadzenia nowych, innowacyjnych pomysłów” - powiedział o. Chiarello.

2022-05-26 15:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Turkson w Davos: nie mamy drugiej planety

[ TEMATY ]

ziemia

Davos

Światowe Forum Ekonomiczne

W Davos, gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne, kard. Peter Turkson wezwał światowych przywódców do wykorzystania nowych technologii dla wspólnego dobra. „Ziemia płacze i biedni też płaczą. Jesteśmy wezwani by osuszyć te łzy. Nie mamy innej planety” – powiedział przedstawiciel Watykanu.

Podczas konferencji prasowej obecny był także ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt. Zapewnili, że ich międzyreligijny sojusz wspiera prace Forum w zakresie ochrony środowiska, tworzenia bezpiecznych miejsc pracy i ochrony najsłabszych grup społecznych. Mówi kard. Turkson.

CZYTAJ DALEJ

Święta matka

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Archiwum Sioóstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego

św. Aniela Merici

św. Aniela Merici

Choć nigdy nie została biologiczną rodzicielką, dała jednak początek duchowym córkom – urszulankom, którym zostawiła dwa pisma: Testament i Rady. Mowa o św. Anieli Merici, którą czcimy 27 stycznia.

Przyszła założycielka Towarzystwa św. Urszuli (dziewicy i męczennicy z IV wieku) urodziła się w malowniczej miejscowości Desenzano nad przepięknym jeziorem Garda w północnej Italii. Życie jej nie oszczędzało, dosyć wcześnie zmarli jej siostra oraz rodzice (miała jeszcze dwóch braci). Zaopiekowali się nią krewni, u których pracowała.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję