Reklama

Kościół

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich” - II Kongres Różańcowy na Jasnej Górze rozpoczęty

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich” pod takim hasłem na Jasnej Górze rozpoczął się II Ogólnopolski Kongres Różańcowy. Spotkanie ma ukazać moc różańcowego charyzmatu realizowanego przez wiele różnych wspólnot i ruchów w Polsce, a także ważną rolę różańca w dziele ewangelizacji świata. Zjazd odbywa się w duchu dziękczynienia za beatyfikację założycielki Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiana Wiary Pauliny Jaricot. Gościem spotkania jest abp Giovanni Pietro Dal Toso, sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych.

[ TEMATY ]

rożaniec

Karol Porwich/Niedziela

Część kongresową rozpoczęła Msza św. o 13.30 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, delegata KEP ds. Żywego Różańca. Kongres połączony jest z X Pielgrzymką Żywego Różańca.

Sympozjum otworzą abp Giovanni Pietro Dal Toso i abp Wacław Depo.

W części wykładowej zaplanowano wystąpienie ks. dr. Bogdana Michalskiego o bł. Paulinie Marii Jaricot, dr. Wincentego Łaszewskiego o różańcu jako modlitwie dla wszystkich. Ks. prof. Marek Tatar wygłosi konferencję: „Różaniec – od kontemplacji do apostolatu”.

- Pragniemy przypomnieć, że różaniec jest modlitwą dla wszystkich, modlitwą na dzisiejsze czasy - podkreśla ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca. Przekonuje, że to modlitwa prosta, ale skuteczna. - To lek na nasze choroby i bolączki w świecie zmąconym wojnami, lękami, niepewnością. Różaniec kształtuje naszą wiarę, budzi pokój i miłość. Modlitwa nie zmienia świata, ale zmienia człowieka, a człowiek może zmienić świat. W czasie tego kongresu chcemy powiedzieć, że pragniemy zmieniać ten świat przez modlitwę różańcową - wyjaśnia krajowy moderator Stowarzyszenia Żywy Różaniec. Jak dodaje ks. Gancarek swoistym fenomenem modlitwy różańcowej jest jej obecność we wszystkich przestrzeniach życia ludzi wierzących. Zdobywa też Internet. Tu przykładem są rozprzestrzeniające się koła różańcowe rodziców modlących się za dzieci.

S. Emanuela Stachurska, loretanka, sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Żywy Różaniec zwraca z kolei uwagę, że modlitwa różańcowa bardzo mocno związana jest historią Kościoła i Polaków. Teraz powraca zwłaszcza w tym wymiarze wołania o pokój. - To też swoisty modlitewny fenomen w historii Polski, bo kiedy były różne zagrożenia, to modliliśmy się o pokój przez procesje różańcowe, przez wstawiennictwo Matki Bożej. I to jest mocno zakorzenione w naszych sercach, że kiedy jest wojna na Ukrainie, to my się modlimy o pokój właśnie na różańcu – powiedziała loretanka.

Reklama

Jasnogórskie spotkanie jest też czasem wdzięczności za wielki wkład polskiego Kościoła w ewangelizację i wspieranie dzieła misji, za które modlą się członkowie Żywego Różańca.

Rok 2022 to czas ważnych dla środowisk misyjnych jubileuszy: 400-lecia powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecia powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz setna rocznica podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi dzieł papieskich. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej wśród wiernych Kościoła katolickiego: dorosłych, młodzieży, dzieci oraz duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.

Po zakończeniu części kongresowej z udziałem delegacji z diecezji oraz przedstawicieli wspólnot różańcowych wieczorną procesją różańcową rozpocznie się ogólnopolska pielgrzymka.

Centralne uroczystości pielgrzymkowe odbędą się jutro. O 11.30 sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za beatyfikację Pauliny Jaricot i 200-lecie Dzieła Rozkrzewiana Wiary koncelebrowana przez abp. Dal Toso, abp. Wacława Depo, bp. Jana Piotrowskiego i innych biskupów z komisji misyjnej Episkopatu Polski.

2022-06-03 14:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bardo. Od nich zależą losy świata

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Bardo

rożaniec

róże różańcowe

ks. Mirosław Benedyk

O. Mirosław Grakowicz, kustosz bardzkiego sanktuarium i ks. Paweł Kuriata – diecezjalny zelator

O. Mirosław Grakowicz, kustosz bardzkiego sanktuarium i ks. Paweł Kuriata – diecezjalny zelator

Tak o modlących się mówił w czasie dorocznej pielgrzymki Żywego Różańca do Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej bp Ignacy Dec.

Biskup senior Przekonywał 1 października, że ich posługa jest potrzebna Kościołowi i całemu światu. - Skuteczność modlitwy różańcowej ujawniła się szczególnie w dziejach Kościoła. Najpierw w drugiej połowie XVI w., wkrótce po wybuchu reformacji, na Europę nadciągnęła nawałnica turecka, niosąca ze sobą nową religię wyznawców Mahometa. W obliczu nadchodzącego niebezpieczeństwa papież Pius V wezwał całą chrześcijańską Europę do modlitwy różańcowej – przypominał zwycięską bitwę pod Lepanto. Mówił też o innych historycznych momentach, w których żywa modlitwa wpłynęła na ocalenie.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję