Reklama

Niedziela Małopolska

Kalwaria Zebrzydowska

Święcenia kapłańskie

    W liturgiczne wspomnienie świętego Brata Alberta pięciu bernardynów przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk bp. Roberta Chrząszcza.

o. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Pięciu bernardynów przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk bp. Roberta Chrząszcza

Pięciu bernardynów przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk bp. Roberta Chrząszcza

    Uroczystość zgromadziła w kalwaryjskiej bazylice rodziny, kapłanów, współbraci, siostry zakonne oraz przyjaciół i znajomych nowo wyświęconych kapłanów.

    Przed rozpoczęciem liturgii zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium. Zwrócił się do kandydatów do święceń, życząc im, by na wzór patrona dnia, byli dobrzy, jak chleb.

    W czasie homilii, bp Chrząszcz również przywołał postać św. Brata Alberta, który „w niezwykle wymowny sposób pokazał swoim życiem, na czym polega całkowite oddanie się Bogu i Jego przemieniającej mocy”. Biskup zwrócił uwagę na różne wypowiedzi świętych odnoszące się do Serca Bożego oraz na obecnie przeżywany miesiąc, w którym „codziennie wznosi się do nieba uroczysty śpiew błagalny o zmiłowanie Najświętszego Serca Jezusa”.

Reklama

    - Treść poszczególnych wezwań litanii wzmacniają jeszcze i podkreślają przeżywane w czerwcu uroczystości i święta liturgiczne. Niektóre z nich odnoszą się wprost do tajemnicy Chrystusowego Kapłaństwa, a zatem również do kapłaństwa służebnego – mówił hierarcha. Wspominając obchodzoną niedawno uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, przypomniał, że „nie sposób jest zrozumieć kapłaństwa bez Eucharystii, ani Eucharystii bez kapłaństwa”. W dalszych słowach zwrócił uwagę na kolejne święto związane z tajemnicą kapłaństwa - uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Podkreślił: - Dla Was, drodzy kandydaci do święceń prezbiteratu, czyli już niedługo neoprezbiterzy, będzie to pierwszy taki moment, kiedy naprawdę poczujecie się, już jako kapłani, otoczeni serdeczną modlitwą całej wspólnoty Kościoła.

    Podsumowując wskazane wcześniej bogactwo uroczystości przypadających w czerwcu oraz postawę świętego Jana Chrzciciela, biskup powiedział: - Możemy powiedzieć, że święty Jan Chrzciciel „ustąpił miejsca” Panu Jezusowi i Jego Najświętszemu Sercu, ale nie mogło być inaczej, skoro całym sobą pokazał, że „trzeba, aby On wzrastał, a ja się umniejszał”. Tej właśnie radości kapłańskiej wam życzę, drodzy bracia, i o nią się modlę. Niech Matka Boża Kalwaryjska, która nas tutaj przygarnia z czułością, jako Matka i Wychowawczyni powołań kapłańskich i zakonnych, Matka i opiekunka kapłanów, wyprasza i strzeże w Waszych sercach daru radosnego kapłaństwa.

    Po liturgii ojciec Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny podziękował wszystkim za udział w uroczystości i wsparcie oraz ogłosił, w których klasztorach neoprezbietrzy będą pełnić swoją posługę. O. Paweł Nycko OFM i o. Tobiasz Strzelecki OFM - w Leżajsku, o. Leoncjusz Karpeta OFM - w Warszawie, o. Waldemar Jagieła OFM - na misjach w Botswanie oraz o. Natalis Stube OFM - w Szkołach Bernardyńskich w Łodzi.

2022-06-18 15:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potwierdzono śmierć s. Janiny Mateusiak w wypadku autokaru w Chorwacji

2022-08-08 19:09

Facebook.com

Siostra Janina Mateusiak ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu jest jedną z dwunastu ofiar wypadku drogowego w Chorwacji – informuje Radio Plus Radom. Autokar wiozący pielgrzymów do Medjugorie wpadł w sobotę rano do przydrożnego rowu na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia.

Ks. Damian Fołtyn, rzecznik radomskiej kurii poinformował, że s. Janina Mateusiak jest jedyną zmarłą osobą, która pielgrzymowała z terenu diecezji radomskiej do Medjugorie. O śmierci zakonnicy poinformowała również Przełożona Sióstr Nazaretanek. - Nasza s. Janina Mateusiak zginęła w wypadku autokaru jadącego do Medjugorie w dniu 6 sierpnia 2022 r. Prosimy o modlitwę za jej dusze a także o powrót do zdrowia s. Urszuli, s. Emmanueli oraz wszystkich poszkodowanych - informują nazaretanki.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek autokarowych bez noclegów w drodze!

2022-08-10 12:52

[ TEMATY ]

turystyka

pielgrzymowanie

Adobe.Stock

- Po wypadku autokaru w Chorwacji jesteśmy wstrząśnięci, modlimy się i jesteśmy w żałobie. Łączymy się w bólu z najbliższymi ofiar. Ale ta tragedia zmusza nas do refleksji nad stanem przestrzegania przez organizatorów pielgrzymek i wyjazdów turystycznych standardów bezpieczeństwa – mówi KAI bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zapowiada, że jesienią zostaną ogłoszone „Wskazania dla duszpasterstwa pielgrzymów”, mówiące także o podstawowych wymogach bezpieczeństwa.

Biskup pytany o wnioski, jakie można wyciągnąć z wypadku w Chorwacji, odpowiada, że „nie jesteśmy od tego, żeby osądzać czy orzekać o winie, musimy cierpliwie poczekać na wyniki badania przyczyn, ale na pewno będziemy apelować do organizatorów pielgrzymek o większą troskę o bezpieczeństwo, m. in. aby na trasie przewidzieć noclegi, a nie planować jazdę bez przerwy”.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: młodzi diecezji kieleckiej pielgrzymują do Karoliny Kózkówny

2022-08-11 20:16

[ TEMATY ]

młodzi

diecezja kielecka

bł. Karolina Kózkówna

Karol Porwich/Niedziela

„Na drogach wiary” to hasło Pielgrzymki Młodych Diecezji Kieleckiej do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, która odbędzie się 27 czerwca, z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Czystych Serc. Karolina Kózkówna jest patronką obu organizacji i pierwszą męczennicą rodem z polskiej wsi.

Pielgrzymka młodzieży do Zabawy – w tym roku dziewiąta - jest praktykowana od kilkunastu lat w ostatnią sobotę sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję