Reklama

Niedziela Małopolska

Kalwaria Zebrzydowska

Święcenia kapłańskie

    W liturgiczne wspomnienie świętego Brata Alberta pięciu bernardynów przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk bp. Roberta Chrząszcza.

2022-06-18 15:41

o. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Pięciu bernardynów przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk bp. Roberta Chrząszcza

Pięciu bernardynów przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk bp. Roberta Chrząszcza

    Uroczystość zgromadziła w kalwaryjskiej bazylice rodziny, kapłanów, współbraci, siostry zakonne oraz przyjaciół i znajomych nowo wyświęconych kapłanów.

    Przed rozpoczęciem liturgii zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium. Zwrócił się do kandydatów do święceń, życząc im, by na wzór patrona dnia, byli dobrzy, jak chleb.

    W czasie homilii, bp Chrząszcz również przywołał postać św. Brata Alberta, który „w niezwykle wymowny sposób pokazał swoim życiem, na czym polega całkowite oddanie się Bogu i Jego przemieniającej mocy”. Biskup zwrócił uwagę na różne wypowiedzi świętych odnoszące się do Serca Bożego oraz na obecnie przeżywany miesiąc, w którym „codziennie wznosi się do nieba uroczysty śpiew błagalny o zmiłowanie Najświętszego Serca Jezusa”.

Reklama

    - Treść poszczególnych wezwań litanii wzmacniają jeszcze i podkreślają przeżywane w czerwcu uroczystości i święta liturgiczne. Niektóre z nich odnoszą się wprost do tajemnicy Chrystusowego Kapłaństwa, a zatem również do kapłaństwa służebnego – mówił hierarcha. Wspominając obchodzoną niedawno uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, przypomniał, że „nie sposób jest zrozumieć kapłaństwa bez Eucharystii, ani Eucharystii bez kapłaństwa”. W dalszych słowach zwrócił uwagę na kolejne święto związane z tajemnicą kapłaństwa - uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Podkreślił: - Dla Was, drodzy kandydaci do święceń prezbiteratu, czyli już niedługo neoprezbiterzy, będzie to pierwszy taki moment, kiedy naprawdę poczujecie się, już jako kapłani, otoczeni serdeczną modlitwą całej wspólnoty Kościoła.

    Podsumowując wskazane wcześniej bogactwo uroczystości przypadających w czerwcu oraz postawę świętego Jana Chrzciciela, biskup powiedział: - Możemy powiedzieć, że święty Jan Chrzciciel „ustąpił miejsca” Panu Jezusowi i Jego Najświętszemu Sercu, ale nie mogło być inaczej, skoro całym sobą pokazał, że „trzeba, aby On wzrastał, a ja się umniejszał”. Tej właśnie radości kapłańskiej wam życzę, drodzy bracia, i o nią się modlę. Niech Matka Boża Kalwaryjska, która nas tutaj przygarnia z czułością, jako Matka i Wychowawczyni powołań kapłańskich i zakonnych, Matka i opiekunka kapłanów, wyprasza i strzeże w Waszych sercach daru radosnego kapłaństwa.

    Po liturgii ojciec Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny podziękował wszystkim za udział w uroczystości i wsparcie oraz ogłosił, w których klasztorach neoprezbietrzy będą pełnić swoją posługę. O. Paweł Nycko OFM i o. Tobiasz Strzelecki OFM - w Leżajsku, o. Leoncjusz Karpeta OFM - w Warszawie, o. Waldemar Jagieła OFM - na misjach w Botswanie oraz o. Natalis Stube OFM - w Szkołach Bernardyńskich w Łodzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Święci i ich rozkosze – tu chodzi o ciebie!

2022-06-29 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Anna Wiśnicka

Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich świętych… To już ostatnie wezwanie litanii i ostatnie nasze czerwcowe rozważanie. Kryje ono w sobie tak wiele treści!

Serce Jezusa, zjednoczenie z Nim na wieczność będzie… rozkoszą. Może nas dziwić nieco użycie tego słowa, które kojarzy nam się przede wszystkim ze sferą zmysłową. Niech więc nas zdziwi. Ma nam bowiem uzmysłowić (sic!), że zbawienie, którego pragniemy, nie będzie tylko „moralnym zwycięstwem”, ale ostatecznym i całkowitym uszczęśliwieniem nas całych. Będzie spełnieniem i nasyceniem wszystkich naszych pragnień i tęsknot. Zjednoczenie z Jezusem „usatysfakcjonuje” nas we wszystkich wymiarach i aspektach naszego człowieczeństwa. Nie tylko duchowo, moralnie czy intelektualnie. Na dodatek – ponieważ Bóg jest nieskończony – nie będzie to „satysfakcja” jednorazowa. Świetnie ujął to C.S. Lewis, fragmenty powieści którego przytoczyliśmy wczoraj, kiedy w zakończeniu sagi, opisując egzystencję zbawionych, „refrenem” swojego opowiadania uczynił wezwanie: „Dalej wzwyż i dalej w głąb!”, sugerując wyraźnie czytelnikowi, że egzystencja ta nie ma w sobie nic statycznego, ale jest niekończącą się podróżą we wciąż przyspieszającym tempie w głąb tego, co Dobre, Prawdziwe i Piękne.

CZYTAJ DALEJ

Karawana Pokoju w Ukrainie: tchórzliwy i nieludzki atak w Mikołajowie

2022-06-30 17:18

[ TEMATY ]

atak

rosyjska agresja na Ukrainę

Karawana Pokoju

PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

Ukraińscy ratownicy ewakuują rannego po ostrzale w dzielnicy mieszkalnej w Mikołajewie.

Ukraińscy ratownicy ewakuują rannego po ostrzale w dzielnicy mieszkalnej w Mikołajewie.

„Tchórzliwy i nieludzki atak”. Tak powiedział Alberto Capannini ze Wspólnoty Papieża Jana XXIII, przebywający w Odessie, o wczorajszym ataku na budynek w ukraińskim mieście Mikołajów, w wyniku którego zginęło pięć osób, a pięć zostało rannych.

Pocisk spadł na kilka godzin po spotkaniu wolontariuszy humanitarnej Karawany Pokoju o nazwie „Zatrzymajmy wojnę natychmiast” (#stopthewarnow), Caritas i lokalnych instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję