Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zmiany duchowieństwa w diecezji sosnowieckiej

15 czerwca w Domu SZILO w Czeladzi odbyła się Konferencja Księży Dziekanów Diecezji Sosnowieckiej. Obradom przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a debaty dotyczyły zagadnień duszpasterskich, katechetycznych oraz gospodarczo-ekonomicznych zarówno w wymiarze diecezjalnym, jak i parafialnym.

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

Diecezja Sosnowiecka

Sosnowiecki ordynariusz wręczył również dekrety powołujące kapłanów diecezji sosnowieckiej na nowe parafie i stanowiska.

Wybrane nominacje na urzędy i funkcje:

Ks. Bochenek Wojciech SCJ - skierowany do posługi duszpasterskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu (z dniem 1 lipca br.)

Ks. Jabłoński Krzysztof - mianowany kapelanem Nowego Szpitala w Olkuszu (z dniem 1 września br.)

Ks. Kempiński Paweł - mianowany Diecezjalnym Duszpasterzem Niewidomych i Niedowidzących

Ks. Kuczek Dawid - mianowany referentem Wydziału Finansowo-Gospodarczego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu (z dniem 27 sierpnia br.)

Ks. Kuśmierz Sławomir SCJ - skierowany do posługi duszpasterskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu

Ks. Małodobry Andrzej - mianowany kapelanem Kapelanii Lotniskowej przy kaplicy ekumenicznej pw. Chrystusa Króla (lotnisko Katowice-Pyrzowice)

Ks. Mosoń Rafał - ustanowiony rezydentem w parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Olkuszu

Ks. Mroczek Dariusz - skierowany do posługi duszpasterskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu

Ks. Nackowski Adam - mianowany wicedyrektorem Archiwum Diecezji Sosnowieckiej im. ks. Jerzego Wolnego w Będzinie

Ks. Smalcerz Tomasz - ustanowiony rezydentem w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach

Ks. Szot Przemysław - mianowany dyrektorem Caritas Diecezji Sosnowieckiej (z dniem 27 sierpnia br.)

Nominacje na urząd proboszcza:

Ks. Flak Tomasz SCJ - na prośbę Prowincjała Zgromadzenia Księży Sercanów z dniem 1 lipca 2022 roku mianowany został na urząd proboszcza parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu

Ks. Pikuła Zenon - dotychczas administrator parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach, z dniem 15 czerwca 2022 roku mianowany proboszczem w/w parafii

Ks. Piwowarski Jacenty - dotychczas administrator parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jaworznie-Sobieskim, z dniem 15 czerwca 2022 roku mianowany proboszczem w/w parafii

Reklama

Nominacje na administratorów nowych parafii:

Ks. Folga Tomasz - dotychczas dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, mianowany administratorem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu – Niwce (z dniem 16 lipca 2022 r.)

Ks. Gęgotek Ryszard - dotychczas wikariusz parafii pw. św. Barbary w Jaworznie - Podłężu, mianowany administratorem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich (z dniem 16 lipca 2022 r.)

Ks. Małodobry Andrzej - dotychczas wikariusz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Ciężkowicach, mianowany administratorem parafii pw. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach (z dniem 30 lipca 2022 r.)

Ks. Markowicz Piotr - mianowany administratorem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Dąbrowie Górniczej-Okradzionowie (z dniem 28 kwietnia 2022 r.)

Ks. Sołtysek Mirosław - dotychczas administrator parafii pw. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach, mianowany administratorem parafii pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi (z dniem 30 lipca 2022 r.)

Ks. Wróbel Wiesław - dotychczas administrator parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich, mianowany administratorem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie – Borach (z dniem 16 lipca 2022 r.)

Nominacje dla neoprezbiterów:

Ks. Byrczek Maciej - mianowany wikariuszem parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej

Ks. Goncerz Kacper - mianowany wikariuszem parafii pw. Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej

Ks. Stanek Mateusz - mianowany wikariuszem parafii pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie

Skierowany na studia:

Ks. Jaskuła Tomasz - dotychczas wikariusz w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej, skierowany na studia licencjackie z zakresu teologii biblijnej na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie

Reklama

Na emeryturę przechodzą:

Ks. Grela Janusz - dotychczas administrator parafii pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi, zwolniony z urzędu administratora w/w parafii i skierowany na emeryturę z dniem 30 lipca 2022 r. Ks. Janusz Grela zamieszka w Domu Księży św. Józefa w Będzinie

Ks. Grzyb Eugeniusz - dotychczas administrator parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce, zwolniony z urzędu administratora w/w parafii i skierowany na emeryturę z dniem 16 lipca 2022r. Ks. Eugeniusz Grzyb zamieszka w Domu Księży św. Józefa w Będzinie

Ks. Janicki Stanisław - dotychczas administrator parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie-Borach, zwolniony z urzędu administratora w/w parafii i skierowany na emeryturę (z dniem 16 lipca 2022r.). Z dniem 16 lipca 2022 roku ks. Stanisław Janicki mianowany został penitencjarzem w Sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie- Osiedlu Stałym, gdzie zamieszka.

Nominacje dla diakonów


(parafie praktyk):

Dk. Błaut Mateusz - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Dk. Jastrzębski Konrad - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii pw. św. Maksymiliana w Olkuszu

Dk. Latos Karol - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu

Dk. Lipień Tomasz - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu

2022-06-20 09:43

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największy z odpustów

Niedziela sosnowiecka 30/2021, str. I

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

Zbigniew Dzieciątkowski

Przed ołtarzem ze słynącą łaskami figurą Matki Bożej Anielskiej

Przed ołtarzem ze słynącą łaskami figurą Matki Bożej Anielskiej

W uroczystość Porcjunkuli 2 sierpnia do dąbrowskiej bazyliki Anielskiej Pani przybywają wierni z diecezji i regionu; tradycyjnie pielgrzymować będą niewiasty i dziewczęta.

W dąbrowskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przed uroczystością, w dniach od 24 lipca do 1 sierpnia trwać będzie nowenna oraz na trzy dni przed odpustem szczególne przygotowanie. Prowadzić je będzie ks. prał. Stanisław Puchała. W niedzielę (1 sierpnia) Msze św. sprawowane będą o godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 i 20.00. W tym dniu o godz. 18.30 odbędzie się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Mariusza Kalagi.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję