Reklama

Polska

Polski misjonarz buduje kaplicę na Jamajce - trwa zbieranie środków

Ks. Kamil Kowalski, kapłan diecezji płockiej, który od 2 lat pracuje misyjnie na Jamajce, wspólnie z lokalnymi mieszkańcami rozpoczął budowę kaplicy dla wiernych na terenie misji. Osoby, które chcą wesprzeć budowę, mogą przesyłać środki na specjalne konto bankowe.

[ TEMATY ]

misjonarz

kaplica

Jamajka

Archiwum ks. Kamila Kowalskiego

Ks. Kamil Kowalski z parafianami Chester Castel.

Ks. Kamil Kowalski z parafianami Chester Castel.

Ks. Kamil Kowalski pracuje w parafii St Mary`s Catholic Mission w Cambridge na Jamajce od sierpnia 2020 roku. Odwiedził rodzimą diecezję płocką podczas letniego urlopu. W kilku parafiach wygłosił kazania misyjne, opowiadał o życiu na Jamajce i swoich doświadczeniach, starał się wzbudzać ducha misyjnego.

Duchowny relacjonuje, że kontrast w warunkach życia na Jamajce i w Europie jest znaczny: tam 80 procent ludzi żyje w skrajnym ubóstwie. - Jeśli chodzi o wiarę, to przez 2 lata nie spotkałem człowieka, który by powiedział, że jest ateistą, oni nie wstydzą się wiary i okazują to, ale z drugiej strony - nie żyją jak chrześcijanie - opowiada misjonarz.

- Jest kryzys rodziny, wiele osób żyje w nieformalnych związkach, panuje duża przestępczość. Młodzi ludzie, żyjący w ubóstwie materialnym, szukają łatwych pieniędzy i są członkami karteli narkotykowych czy gangów – mówi duchowny.

Ksiądz na Jamajce jest jednak osobą szanowaną, na ulicy może czuć się bezpiecznie. Na wyspie jest zaledwie 2 procent katolików. Potrzebują oni opieki duchowej, ale też wsparcia materialnego. Duchowni zajmują się pomocą humanitarną, dystrybucją żywności i darów (najczęściej z Florydy w USA). Siostry zakonne prowadzą stołówki i klinikę w stolicy diecezji Montego Bay.

- Oczkiem w głowie misjonarza jest edukacja. W szkołach publicznych edukacja jest na słabym poziomie. Bywa, że młodzież po ukończeniu szkoły średniej nie umie czytać ani pisać. Jeśli rodzicom zależy na edukacji dzieci, to wysyłają je do szkół katolickich, które w rankingach umieszczane są najwyżej. Są to szkoły prowadzone przez jezuitów czy franciszkanów, ale prowadzą je też księża diecezjalni - mówił duszpasterz.

W 2016 roku fundacja Food for the Poor (Jedzenie dla ubogich) zbudowała w Cambridge przedszkole, częściowo pokrywa też koszty jego funkcjonowania. Uczy się w nim 70 dzieci w wieku 3-9 lat. Na działalność potrzeba środków, ponieważ dzieci z ubogich rodzin uczą się za darmo, a niektóre dzieci płacą za naukę tylko część czesnego. Ponieważ przedszkole jest katolickie, dzieci katolików uczą się za darmo.

Reklama

- Dzieci uczestniczą w katechezie i nabożeństwach w kościele. Potem idą do państwowej szkoły podstawowej albo szkoły katolickiej w mieście Montego Bay, stolicy diecezji, położonej w odległości 50 km od Cambridge – relacjonuje ks. Kowalski.

Razem z lokalnymi mieszkańcami rozpoczął na terenie misji budowę kaplicy - Rose Hill. Teren został już przygotowany, trwa projektowanie i sporządzanie kosztorysu. Osoby, które chciałyby wesprzeć finansowo budowę kaplicy w St Mary`s Roman Catholic Mission w parafii Cambridge na Jamajce, mogą przesyłać środki na konto:

71 020 3974 0000 5202 0126 6618 (Bank PKO BP).

2022-07-08 19:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Medjugorie powstanie nowa Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu

[ TEMATY ]

kaplica

Moto Itinerari / Foter.com / CC BY-SA

W Medjugorie powstanie nowa Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu, która ma pomieścić ponad 200 osób. Jej zaprojektowanie powierzono Mariuszowi Drapikowskiemu, autorowi m.in. ołtarzy adoracji tworzących projekt „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. - Głównym celem jest odpowiedź na potrzeby wzrastającej liczby pielgrzymów, dla których obecna infrastruktura jest niedostateczna i nie funkcjonalna – powiedział abp Henryk Hoser, wizytator apostolski w Medjugorie.

- Rokrocznie do Medjugorie przybywa ok. 2,5 mln osób z całego świata. Wielu pielgrzymów bardzo chętnie korzysta z możliwości adoracji. Obecna kaplica jest niezwykle mała, może bowiem pomieścić zaledwie ok. stu osób. Poza tym, nie ma możliwości na nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu, ponieważ w godzinach porannych odbywają się tam Msze św. w różnych językach w zależności od grupy pielgrzymów. W związku z tym wystawienie ma miejsce tylko w godzinach popołudniowych. Z kolei w głównym kościele godzinna adoracja odbywa się cztery razy w tygodniu po Mszy św. wieczornej – tłumaczy abp Hoser.

CZYTAJ DALEJ

W grudniu „Niedziela” z wyjątkowymi prezentami!

2022-11-30 08:58

[ TEMATY ]

Niedziela

adwent

Red.

Redakcja „Niedzieli” w każdym z grudniowych wydań tygodnika przygotowała dla swoich Czytelników wyjątkowe prezenty. Pierwszy już 4 grudnia!

W pierwszym grudniowym numerze czytelnik znajdzie „Kolorowanki na Boże Narodzenie”. Skierowany do najmłodszych dodatek, który uczy, bawi, rozwija i ułatwia wprowadzenie dziecka w świat tajemnicy Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Francuska bagietka wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO

2022-11-30 12:19

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

Francuska bagietka została w środę wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Francuscy piekarze i media przyjęły tę wiadomość z euforią.

Komitet ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO z siedzibą w Paryżu, będącego częścią ONZ, wpisał bagietkę na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, uznając „rzemiosło i kulturę bagietki” za element światowego dziedzictwa niematerialnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję