Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przyłączeni do Chrystusa. Ruszyła Ewangelizacja w Beskidach

Jubileuszowa 10. edycja Ewangelizacji w Beskidach pod hasłem: „Na zawsze razem” rozpoczęła się 2 lipca na Hali Rysiance.

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Hala Rysianka

Monika Jaworska

Błogosławieństwo na 4 strony świata.

Błogosławieństwo na 4 strony świata.

W tej edycji organizatorzy zwracają szczególną uwagę na rodzinę. Inspiracją do podjęcia zagadnienia stało się „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich”, które opracował o. Bogdan Kocańda z Fundacji RSC z Rychwałdu, oraz motto Jacka Pulikowskiego: „Najważniejsza dla ratowania świata jest budowa pięknych więzi małżeńskich”.

10 lat temu o. Bogdan na jednej z Mszy św. zaprosił osoby, które nie mają pomysłu na wakacje, do udziału w cosobotniej EwB. I tak się zaczęło nasze rodzinne chodzenie po górach. EwB mobilizuje nas do wyjścia z domu, pozwala w sposób radosny i błogosławiony spędzić czas, uczestniczyć w Eucharystii, mieć chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków – mówi Niedzieli Agnieszka Elżbieciak, która wraz z mężem Romanem od 8 lat należy do Domowego Kościoła przy konkatedrze w Żywcu. Wraz z małżeństwami z Domowego Kościoła regionu żywieckiego zaangażowała się w przygotowanie spotkania na Rysiance.

Co roku widzimy, że na każdym szczycie służy inna wspólnota. Cieszymy się, że my, jako Domowy Kościół, podjęliśmy tę posługę, pierwszy raz na EwB – dodaje p. Agnieszka.

Mszy św. poprzedzonej modlitwą za małżonków przewodniczył ks. Grzegorz Piekiełko z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Straconce w koncelebrze z ks. Adamem Wandzelem z Bestwiny. – Słowo Boże daje prawdę, oczyszcza nas, pozwala odnaleźć prawdę o sobie. Każdy z nas jest takim Bożym puzzlem – ważne jest to, aby być zawsze przyłączonym do Chrystusa, żeby być w łączności z Bogiem – mówił w kazaniu ks. Grzegorz Piekiełko. Słowa z kazania obrazował dużymi puzzlami. – Bóg patrzy na małżonków jako na jedno ciało, jak na te dwa połączone puzzle. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela – to jest ważne, moja relacja z Bogiem, oddanie się Jemu w małżeństwie, by moja relacja z Nim się rozwijała. Kiedy Bóg, dobro, miłość jest w centrum, wtedy znajduję siłę, by kochać, by unieść nawet najtrudniejsze wydarzenia – zauważył.

Reklama

Po Mszy św. uczestnicy błogosławili na 4 strony świata. Kapłani namaścili wiernych olejkiem radości. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe obrazki z modlitwami rodzinnymi i foldery z „25 prawami”.

Wśród uczestników znalazła się p. Ewa z Jawiszowic, której udało się zmobilizować, by tu przywędrować, mimo brzydkiej pogody. Ucieszyła się ze spotkania wielu znajomych i modlitwy się we wspólnocie.

P. Barbara z Ujsół dodała, że ma tu bardzo blisko, więc wyjście w góry nie było kłopotem, a jeśli tylko zdrowie pozwoli, to wzorem ubiegłych lat będzie chciała uczestniczyć w EwB na każdym szczycie.

Najbliższe spotkania zaplanowano: 9 lipca - Kotarz, 16 lipca – Trzy Kopce Wiślańskie, 23 lipca – Słowianka.

Zdjęcia na Facebooku Niedziela bielsko-żywiecka - tutaj.

2022-07-08 21:16

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biegiem na ewangelizację

[ TEMATY ]

Beskidy

wakacje

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Radosne spotkanie na Mędralowej.

Radosne spotkanie na Mędralowej.

Przedostatnia Ewangelizacja w Beskidach odbędzie się w sobotę 15 sierpnia na górze Romanka. Wydarzenie powoli dobiega końca – zostały jeszcze tylko dwa sobotnie spotkania na szczytach.

Na każdym szczycie pojawiają się przedstawiciele jakiejś wspólnoty z diecezji. Na górze Mędralowa 1169 m n.p.m – najwyższym szczycie w Beskidzie Makowskim, w pobliżu Babiej Góry – pojawili się przedstawiciele Wspólnoty Krzew Winny z Jawiszowic – Marta Szczelina i Marek Przewoźnik. Wbijali pieczątki do Książeczki Górskiego Ewangelizatora i rozdawali karteczki z fragmentami Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II i hasłem do odgadnięcia.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki obóz Auschwitz – miejsce męczeństwa ponad 1 mln ludzi

2023-01-27 07:21

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Adobe.Stock

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy – mówi były więzień

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy –
mówi były więzień

Auschwitz to symbol zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w nim co najmniej 1,1 mln osób. 90 proc. ofiar to Żydzi.

Historycy centrum badań w Muzeum Auschwitz dr Jacek Lachendro i dr Piotr Setkiewicz wskazali, że obóz przez cały okres istnienia był systematycznie rozbudowywany - w rezultacie obejmował trzy zasadnicze części: tzw. obóz macierzysty (od 1943 r. Auschwitz I), Birkenau (Auschwitz II) oraz Monowitz (Auschwitz III) wraz z kilkudziesięcioma podobozami.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję