Reklama

Niedziela Świdnicka

Egzamin wstępny do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej

Pierwsi kandydaci do świdnickiego seminarium

Trzech kandydatów zgłosiło się do świdnickiego seminarium. Dwóch z nich 12 lipca przystąpiło do egzaminu kwalifikacyjnego.

[ TEMATY ]

Świdnica

wsd świdnica

ks. Julian Nastałek

egzamin do seminarium

ks. Dominik Ostrowski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Szymon i Marcin jaki pierwsi zgłosili się do świdnickiego seminarium

Szymon i Marcin jaki pierwsi zgłosili się do świdnickiego seminarium

W pierwszym etapie rekrutacji kandydaci odbyli rozmowę z przełożonymi seminarium. - Rozmowa wstępnie rozeznaje motywację formacji do kapłaństwa oraz zdolność kandydata do podjęcia formacji i studiów teologicznych – mówi ks. dr hab. Dominik Ostrowski, rektor świdnickiego seminarium.

Po pozytywnym wyniku rozmów, do drugiego etapu rekrutacji zostało dopuszczonych trzech kandydatów. Przyszli seminarzyści weryfikowali swoją dotychczasową wiedzę teologiczną. - W nowej formie egzamin obejmował zakres treści zawartych w Katechizmie Kościoła Katolickiego dla młodych „Youcat”. Pytania zostały opracowane przez bp Macieja Małygę, biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej – poinformował we wprowadzeniu do egzaminu ks. dr Julian Nastałek, sekretarz studiów w świdnickim seminarium.

ks. Mirosław Benedyk

Ks. dr Julian Nastałek prezentuje test egzaminacyjny przygotowany przez bp Macieja Małygę

Ks. dr Julian Nastałek prezentuje test egzaminacyjny przygotowany przez bp Macieja Małygę

- Test był dosyć trudny, jednak informacja jest dobra, obaj kandydaci przeszli przez wymagany próg, jakim było uzyskanie co najmniej 60% pozytywnych odpowiedzi – oznajmił ks. rektor, komunikując, że obaj kandydaci zostali przyjęci do etapu propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, którego celem podstawowym jest rozeznanie drogi formacji. Jednocześnie kandydaci zostali zaliczeni do grona alumnów świdnickiego seminarium.

ks. Mirosław Benedyk

Szymon Makowski z par. Św. Jadwigi Śląskiej w Ząbkowicach

Szymon Makowski z par. Św. Jadwigi Śląskiej w Ząbkowicach

Nowi klerycy pochodzą z Ząbkowic Śląskich i Świdnicy. Szymon Makowski jest tegorocznym maturzystą, pochodzi z par. Św. Jadwigi Śląskiej. O powołaniu zaczął poważnie myśleć pięć lat temu, kiedy jeszcze był w gimnazjum. Decyzję jednak podjął będąc na pielgrzymce maturzystów na Jasnej Górze, zawierzając Matce Bożej swoje plany na przyszłość. – Jestem przekonany, że to jest ta droga, którą mam iść – mówił dla „Niedzieli Świdnickiej” Szymon.

Drugi z kandydatów to Tomasz Rogowski z par. Ducha Świętego, który jeszcze kilka dni temu bronił we Wrocławiu licencjat z historii. – Panie Boże jak mnie wzywasz, to idę do Ciebie – tak zadeklarował się świdniczanin, który w rozmowie z redakcją „Niedzieli Świdnickiej”, powiedział, że o kapłaństwie rozmyślał przez cały okres świeckich studiów.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Tomasz Rogowski podczas egzaminu kwalifikacyjnego

Tomasz Rogowski podczas egzaminu kwalifikacyjnego

Trzeci z kandydatów, pochodzący z par. Gościsław przystąpi do egzaminu w drugim terminie.

Przypomnijmy, ze zgodnie z dokumentem Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, w diecezji świdnickiej początek drogi formacyjnej nie ma charakteru akademickiego i trwa przez okres jednego roku, nazywanego „rokiem propedeutycznym” (przygotowawczym). Po zakończeniu roku propedeutycznego kandydaci rozpoczną studia teologiczne na wrocławskim Papieskim Wydziale Teologicznym.

- W tym roku po wielkich zmianach rok propedeutyczny będzie się odbywał w Świdnicy. Aktualnie w Świdnicy i Legnicy na „roku zerowym” mamy po 3 alumnów, we Wrocławiu 4, więc już grupa jest dziesięcioosobowa, a czekamy na drugie tyle. Wszystko wyjaśni się jeszcze na drugim terminie, który w Świdnicy zaplanowany jest na 23 sierpnia na godz. 10 – poinformował ks. Ostrowski.

Rozpoczęcie formacji pod kierownictwem prefekta roku propedeutycznego i współpracującym z nim zespołem kapłanów, odpowiedzialnych za formację duchowieństwa zaplanowane jest na dzień 1 października br.

2022-07-12 12:00

Ocena: +9 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki w "L'Osservatore Romano": trzeba mówić młodzieży o Holokauście

2023-01-27 12:25

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

"Trzeba mówić młodzieży o Holokauście”- to tytuł artykułu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, opublikowanego w piątek na portalu watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

W tekście, który ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, abp Gądecki podkreślił, że trzeba przekazywać młodym pokoleniom wiedzę o Zagładzie, „aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję