Reklama

Kościół

Dla Kościoła w Quebecu papieska pielgrzymka to okazja do odnowy

Papież Franciszek rozpoczyna dziś kolejny etap swojej podróży do Kanady, w którym odwiedza Quebec. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat region ten doświadczył skutków masowej sekularyzacji. Każdego roku podnosi się wiek księży i sióstr zakonnych. Chrzci się coraz mniej dzieci a wskaźniki praktyk religijnych spadają do poziomu jednocyfrowego.

[ TEMATY ]

Franciszek w Kanadzie

„Złoty wiek” kanadyjskiego Kościoła skończył się w połowie lat 60. Wpływ na sekularyzację miały nie tylko zmiany kulturowe, ale także nadużycia, które wyszły na jaw w związku z działalnością szkół rezydencjalnych. „Wiążemy z tą pielgrzymką duże nadzieje, ponieważ ilekroć przybywa do nas Papież, jest to dla naszego Kościoła impuls do odnowy” – zaznaczył Pedro Perna z Towarzystwa Misji Zagranicznych w Quebecu.

„Wierni Kościoła w Quebecu są zainteresowani papieską pielgrzymką, jednak trzeba pamiętać, że Kościół jest tutaj niewielką mniejszością. Wielu mieszkańców, nawet jeśli formalnie przynależy do Kościoła, nie praktykuje. Ci zaś, którzy chodzą na Msze, to głównie osoby starsze. Wizyta w tym miejscu jest więc na pewno wyzwaniem. Jednak Papież jest otwarty na dialog a wielu ludzi, nawet niewierzących, jest ciekawych, co ma do powiedzenia w sprawie szkół rezydencjalnych, zwłaszcza, że nadużycia, które miały miejsce w przeszłości, to tutaj żywy problem społeczny. Wierzę, że ta wizyta będzie miała wielkie znaczenie dla dialogu, nie tylko w kontekście kościelnym, ale całego społeczeństwa. Papież przybywa, by pokutować i by przypomnieć, że nikt z nas nie jest ponad innymi, ale wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. To przesłanie ewangeliczne. Ludzie często o tym zapominają, myśląc o Kościele, jak o wielkiej instytucji, która dyktuje reguły, ale Kościół to co innego, to ja i ty, to Ojciec Święty, biskupi, księża, zakonnicy i zakonnice, wszyscy jesteśmy Kościołem. Papieska pielgrzymka daje nadzieję, że ludzie przypomną sobie czym tak naprawdę jest Kościół“ - powiedział Pedro Perna.

Jednym z punktów papieskiej podróży będzie spotkanie z duchowieństwem archidiecezji Quebecu w katedrze Notre Dame. Rektor bazyliki ks. Michel Rodrigue jest przekonany, że przybycie Franciszka do Kanady będzie nie tylko początkiem pojednania z ludami rdzennymi, ale i źródłem odnowy lokalnego Kościoła.

Podziel się cytatem

„To ważny moment dla Kościoła w Kanadzie. Wierzę, że ta pielgrzymka będzie wielkim krokiem w budowaniu komunii między pierwszymi narodami a Kościołem. Na przestrzeni lat Kościół dojrzewał, uświadamiał sobie znaczenie godności rdzennych mieszkańców i ich kultury, uczył się współistnieć. Teraz jednak Indianie mają wyjątkową okazję poczuć się wysłuchanymi przez Kościół w osobie jego przywódcy. Sama obecność Ojca Świętego jest dla tych ludzi ważnym znakiem tego, że Kościół o nich pamięta i rozumie swoje błędy z przeszłości. Ta pielgrzymka to także impuls dla naszego zmęczonego Kościoła w Quebecu, w którym brakuje młodych ludzi, większość wiernych to osoby starsze. Dlatego ta pielgrzymka i cały kontekst pojednania z ludami rdzennymi, może być dla nas elementem głębszej odnowy, źródłem nowej ewangelizacji, której bardzo potrzebujemy; może stworzyć dla nas przestrzeń do słuchania i przyjęcia Słowa Bożego, które da nam siłę do odnowy“ – zapewnił ks. Rogrigue.

2022-07-27 16:56

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek w Sainte-Anne-de-Beaupré: postawmy Jezusa w centrum naszego życia

[ TEMATY ]

Franciszek w Kanadzie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„W sercu wszystkiego postawmy słowo Jezusa, które rozświetla wydarzenia i przywraca nam oczy, byśmy widzieli czynną obecność Bożej miłości i możliwość dobra nawet w sytuacjach pozornie przegranych” – zachęcił papież podczas Mszy św. w intencji pojednania. Była ona sprawowana 28 lipca w narodowym sanktuarium św. Anny w Sainte-Anne-de-Beaupré koło Quebecu.

Ojciec Święty rozpoczął swoją homilię od ewangelicznej sceny z uczniami zmierzającymi do Emaus. Zauważył, że także my na drodze życia napotykamy nasze ułomności i słabości, doświadczamy porażek i rozczarowań. W tych sytuacjach Pan Jezus wychodzi nam na spotkanie, chce nam otworzyć nam oczy i sprawić, by nasze serca ponownie zapłonęły. „A kiedy porażka ustępuje miejsca spotkaniu z Panem, życie odradza się do nadziei i możemy się pojednać: z samymi sobą, z braćmi, z Bogiem” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję