Reklama

Kościół

20 lat temu Jan Paweł II konsekrował bazylikę w Łagiewnikach

20 lat temu Jan Paweł II konsekrował bazylikę w krakowskich Łagiewnikach. Do tego światowego centrum kultu Miłosierdzia Bożego przed pandemią rocznie przybywało ok. 2 mln wiernych z ponad 150 krajów. Pielgrzymowało tu trzech papieży.

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Agata Kowalska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski, poświęcił sanktuarium w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Bazylika powstała w związku z rosnącą – m.in. za sprawą encykliki Jana Pawła II I „Dives in misericordia” oraz kanonizacją siostry Faustyny – popularnością kultu Bożego Miłosierdzia. Wzniesienie tego obiektu stanowiło rozbudowę istniejącego już sanktuarium, ale złożonego z małych kaplic przy funkcjonującym tu od końca XIX w. klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1996 r. metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski powołał fundację do gromadzenia funduszy i kierowania budową. Dzięki datkom wiernych bazylika powstała w trzy lata. Księgę pamiątkową z nazwiskiem ok. 42 tys. darczyńców papież Polak otrzymał w dniu poświęcenia bazyliki. Także sam Jan Paweł II miał wkład finansowy w budowę świątyni.

Uroczystość konsekracji bazyliki zgromadziła 4 tys. wiernych wewnątrz świątyni oraz 10 tys. na zewnątrz. Wcześniej zaś, na trasie przejazdu z pałacu arcybiskupów krakowskich do sanktuarium w Łagiewnikach, papieża witało ok. 200 tys. pielgrzymów. W koncelebrze udział wzięli także kardynałowie i biskupi z zagranicy. W procesji z darami podczas Mszy uczestniczyła bratanica św. Faustyny - Teresa.

Podziel się cytatem

Reklama

Obiekt powstał według projektu Witolda Cęckiewicza. W centrum prezbiterium jest obraz Jezusa Miłosiernego, otoczony krzewem miotanym przez wichry – ma to symbolizować człowieka targanego przez problemy i znajdującego ukojenie w Bogu. W dolnym poziomie świątyni znajduje się też pięć kaplic: centralna – św. Faustyny; Communio sanctorum (pol. obcowania świętych); św. Krzyża; Matki Boskiej Bolesnej; oraz greckokatolicka kaplica św. Andrzeja Apostoła. Kaplice znajdują się także w części podziemnej.

Podziel się cytatem

Reklama

Przy wejściu do bazyliki w ścianę wmurowano kamień węgielny z Golgoty, który ojciec święty pobłogosławił w 1997 r. Na tablicy wyryto słowa św. Faustyny: "Bóg jest miłością i miłosierdziem" oraz słowa Jana Pawła II: "Bądźcie apostołami Bożego Miłosierdzia". Obok kościoła jest 77-metrowa wieża widokowa zwieńczona krzyżem.

Reklama

W sanktuarium w Łagiewnikach Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Wezwał Kościół do przekazywania posłannictwa św. Faustyny. Powiedział, że świat potrzebuje miłosierdzia. Na zakończenie homilii wypowiedział słowa, które stały się modlitwą dla wielu wiernych, ze znanym fragmentem: „Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata!”

Reklama

Z każdym rokiem bazylikę odwiedzało coraz więcej wiernych, by w latach przed pandemią osiągnąć liczbę ok. 2 mln rocznie. W 2016 r., kiedy w Krakowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży i trwał Rok Miłosierdzia, do miejsca tego przybyło ok. 5 mln.

Reklama

„W czasie dwóch lat pandemii nie było tak wielu pielgrzymów – nie było grup zorganizowanych, a raczej przybywali pielgrzymi indywidualni, całe rodziny. Teraz, krok po kroku, ruch pielgrzymkowy się odbudowuje – w tym roku była już bardzo duża liczba dzieci pierwszokomunijnych, przybywają grupy z Polski, ale także z zagranicy” – powiedziała PAP rzeczniczka sanktuarium Małgorzata Pabis.

Do świątyni pielgrzymują osoby z ponad 150 krajów, a w 2016 r. – z ponad 180. Najliczniejsi wierni pochodzą ze Słowacji, Węgier, USA, ale i egzotycznych zakątków – Brazylii, Indii czy Filipin, gdzie rozwinięty jest kult Bożego Miłosierdzia.

Wśród najważniejszych dat, zapisanych na kartach historii sanktuarium, są pielgrzymki papieskie: Jana Pawła II (7 czerwca 1997 i 17 sierpnia 2002), Benedykta XVI (27 maja 2006) i Franciszka (30 lipca 2016).

W najbliższych planach świątyni jest poprawa iluminacji, co ma być odpowiedzią na papieskie słowa z sierpnia 2002 r. „Jestem przekonany, że łagiewnickie sanktuarium będzie prawdziwą stolicą i prężnym ośrodkiem kultu Bożego Miłosierdzia. Niech światła padające z wieży łagiewnickiej świątyni, które przypominają promienie z obrazu Jezusa Miłosiernego, rzucają duchowy blask na całą Polskę: od Tatr do Bałtyku, od Bugu do Odry, i na cały świat!”.

W Łagiewnikach każdego dnia, przez 11 godzin, trwa spowiedź święta.

Podziel się cytatem

Reklama

„Sanktuarium tętni życiem duchowym i apostolskim. Jest nie tylko miejscem wielu objawień, ponad 280, jakie tutaj miała św. Siostra Faustyna, ale i cudów, o czym świadczą choćby wota w kaplicy czy tysiące listów złożonych w klasztornym archiwum. Przed łaskami słynącym obrazem i przy grobie św. Siostry Faustyny modlą się pielgrzymi ze wszystkich kontynentów, a ci, którzy fizycznie nie mogą przybyć do tego świętego miejsca, korzystają z transmisji radiowych, telewizyjnych i online” – opisuje s. M. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Reklama

W łagiewnickim klasztorze żyła i w 1938 r. zmarła św. Faustyna Kowalska. Na początku jej ciało spoczywało na zakonnym cmentarzu. W latach 60. zwłoki przeniesiono do kaplicy w klasztorze, gdzie znajdują się do dzisiaj. Relikwie świętej znajdują się też w kaplicy w bazylice oraz są udostępniane dla parafii, w tym dla egzorcystów, na całym świecie.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

2022-08-14 07:22

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łagiewniki: modlitwy wynagradzające za znieważenie obrazu Jezusa

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Graziako

Pielgrzymi zareagowali spontaniczną modlitwą wynagradzającą po wczorajszym oblaniu cieczą obrazu Jezusa Miłosiernego w kaplicy sanktuarium w Łagiewnikach - powiedziała KAI s. Elżbieta Siepak, rzecznik prasowy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Modlitwy wiernych przez obrazem Pana Jezusa trwały do późnego wieczora.

Wczoraj w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach doszło do przykrego zdarzenia: łaskami słynący obraz Jezusa Miłosiernego i grób św. Siostry Faustyny zostały oblane nieznaną cieczą z brokatem.
Obraz nie uległ uszkodzeniu, ponieważ znajduje się w specjalnym kasetonie. Uszkodzona została natomiast jego rama, pozłacane elementy ołtarza oraz marmurowa trumienka św. Siostry Faustyny. Dziś trwa usuwanie szkód powstałych na skutek wczorajszego wydarzenia, trwa pracowite czyszczenie trudno usuwalnych plam.
Osoba, która dokonała tego czynu została zatrzymana przez służby porządkowe i przekazana policji, obecnej wczoraj na terenie sanktuarium ze względu na dużą ilość pielgrzymów. Policja dokonała też oględzin miejsca zdarzenia oraz pobrała próbki wylanej cieczy do badań chemicznych.
Jak dowiedziała się KAI sprawczynią wczorajszego zdarzenia jest Ilona R., autorka wydanej prywatnym sumptem książki pt: "Świetliste dusze. Iskra wychodzi z Polski". Choć nawiązuje do objawień Bożego Miłosierdzia, w istocie jednak nie ma z nimi nic wspólnego. Jest rodzajem nacechowanej skrajnym narcyzmem autorefleksji autorki, gdzie duchowość traktowana jest w stylu New Age. Rola zjawisk duchowych traktowana jest jako rodzaj osobistej terapii prowadzącej wyłącznie do podniesienia własnej samooceny.
Ilona R. ma opinię osoby niezrównoważonej, co pokazała zresztą publicznie. W lutym br. podczas transmitowanej przez TVP Mszy Świętej o godz. 7.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, rzuciła się do stóp kapłana, chwyciła go za szaty i nie chciała puścić. Krzyczała również: "Kapłani Boga, wysłuchajcie mnie: Iskra wychodzi z Polski". Kobieta została oderwana od szat kapłana przez straż sanktuarium. Wyprowadzono ją na zewnątrz. Dostała również zakaz wchodzenia na teren sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej

2024-03-28 15:27

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

kongres eucharystyczny

Msza Krzyżma

Archidiecezja Krakowska

Mszą Świętą Krzyżma w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach został dziś zainaugurowany Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej, którego zwieńczeniem będzie beatyfikacja ks. Michała Rapacza 15 czerwca 2024 r.

- Bardzo pragnąłem sprawować tę dzisiejszą Mszę Świętą Krzyżma razem z wami. Poprzez nią bowiem rozpoczynamy Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej - mówił na początku homilii abp Marek Jędraszewski nawiązując do słów Jezusa wypowiedzianych do Apostołów podczas Ostatniej Wieczerzy. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że wyjątkowy charakter tej Mszy św. podkreśliło poświęcenie kapłańskich stuł z symbolami kongresu. - Przez jednakowy kształt tych stuł pragniemy wyrazić naszą jedność - jedność prezbiterium Świętego Kościoła Krakowskiego - dodał arcybiskup, zaznaczając, że nie chodzi przede wszystkim o zewnętrzny i estetyczny, ale eklezjalny wymiar jedności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję