Reklama

Kościół

"Posłany do wszystkich": nowy biskup w Gdańsku

W sobotę, 20 sierpnia ks. Piotr Przyborek, biblista i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, przyjął święcenia biskupie w archikatedrze oliwskiej. Swoją posługę biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej oparł na słowach pochodzących z Listu do Rzymian „Jesteśmy dziećmi Bożymi". To zawołanie podkreśla wspólnotę wiary Ludu Bożego i ojcostwo Boga, którego szczególnym znakiem jest nowy pasterz lokalnego Kościoła.

[ TEMATY ]

Bp Piotr Przyborek

PAP/Marcin Gadomski

Bp Piotr Przyborek

Bp Piotr Przyborek

Liturgii święceń biskupich przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita Gdański, a zarazem główny konsekrator. Współszafarzami święceń byli: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, i bp Zbigniew Zieliński, koadiutor diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Mszę św. koncelebrowali: bp Wiesław Śmigiel, bp Józef Szamocki i bp Andrzej Suski z Torunia, bp Jacek Jezierski z Elbląga, bp Wiesław Szlachetka z Gdańska, bp Grzegorz Balcerek z Poznania, bp Adrian Put z Zielonej Góry i bp Wiesław Mering z Włocławka oraz kilkuset kapłanów. W Eucharystii uczestniczyły osoby życia konsekrowanego,reprezentanci innych wyznań i religii z bp. Marcinem Hintzem z Kościoła ewangelicko – augsburskiego na czele, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Wśród nich m. in. Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Dariusz Drelich, wojewoda pomorski; Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego; Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i Katarzyna Gruszecka – Spychała, wiceprezydent Gdyni, a także rodzina biskupa nominata. Świątynię wypełniły rzesze wiernych.

PAP/Marcin Gadomski

W homilii metropolita gdański podkreślił, że ks. Piotr Przyborek wyrósł z tej ziemi, tu dojrzewał w wierze i tu też zrodziło się jego powołanie kapłańskie. Charakteryzując sylwetkę biskupa nominata i jego dotychczasową drogę kapłańską, zarówno duszpasterską jak i naukową, abp Wojda podkreślił liczne i ciekawe inicjatywy adresowane do wspólnoty wierzących, m. in. szkołę biblijną i pismo "Galilea". Przypomniał jednocześnie, że biskupstwo jest darem od Boga. – Zbyteczny zatem jest wszelki lęk, Bóg w twoje usta będzie kładł swoje słowo. Jako starszy brat w biskupstwie chcę Ci powiedzieć, że doświadczałem tego jasno i wyraźnie. Zaufaj Mu, wsłuchuj się w Jego słowo i staraj się je rozeznawać. Słuchaj też Kościoła i Ludu Bożego, który w ostatnich miesiącach mocno przemawiał przez spotkania synodalne, dając wiele cennych wskazówek, jak realizować posługę – zwrócił się bezpośrednio do biskupa nominata.

Reklama

Odniósł się również do herbu i zawołania, akcentując synowską relację względem Boga i posłannictwo wolności, radości i nadziei. Nawiązał jednocześnie do wskazania Chrystusa, który nakazał Piotrowi wypłynąć na głębię. – Ta głębia to niezmierzona przestrzeń dzisiejszego świata, który oczekuje twojej kapłańskiej i biskupiej posługi. W tej posłudze, pilnej i przynaglającej, nie ma określonego czasu ani przestrzeni, warunków dobrych lub niedobrych, sytuacji sprzyjających lub niekorzystnych – wyjaśnił metropolita. Zachęcał nominata, by w każdej okoliczności swego życia i posługiwania doświadczał zdumienia z obfitego połowu.

Podziel się cytatem

W dalszej części rozważania zwrócił uwagę, że biskup jest posłany do wszystkich, zwłaszcza do tych, którzy są w największej potrzebie duchowej i ludzkiej, moralnej i społecznej. – Chrystus posyła Cię, abyś wszystkich otaczał ojcowską i braterską miłością, z cierpliwością i umiejętnością krzepił duchowo, ożywiał wiarę i rozpalał miłość w tych, którzy są w owczarni Chrystusowej i w tych, którzy są poza nią; niósł nadzieję tym, co utracili sens wiary i pogubili się w życiu, podnosił na duchu strapionych, poranionych i upokorzonych – wyliczał abp Wojda.

Reklama

Po homilii rozpoczęły się właściwe obrzędy święceń.

Na zakończenie uroczystości słowo do bp. Piotra skierował abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. – W pierwszych słowach po twojej nominacji wspomniałeś, że choć zaskoczyła cię ona, to przyjąłeś ją z radością. To dobrze. Obowiązki, które przyjmujemy z radością mają większą szansę na to, by przynieść dobre owoce – zaznaczył nuncjusz. Nawiązując do sekwencji wielkanocnej i pisma „Galilea" założonego przez bp. Piotra podkreślił, że od tej pory szczególną Galileą będzie spotkanie z każdym człowiekiem przy okazji pełnienia rozmaitych posług w archidiecezji. Życzył również, by nowy biskup, jako syn ziemi gdańskiej sprawował swoją pasterską posługę stosownie do zawołania obecnego w herbie Gdańska „Nec temere, nec timide" czyli bez lęku i bez zuchwałości. – Pamiętaj, że masz wokół siebie ludzi życzliwych. Ludzie chcą iść razem z Tobą po Bożych drogach – podkreślił abp Pennacchio.

PAP/Marcin Gadomski

Okolicznościowe listy przekazali również: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz Andrzej Duda, prezydent RP.

Bp Piotr podziękował papieżowi Franciszkowi za nominację, konsekratorom za udzielenie święceń, rodzinie i wszystkim, którzy stanęli na jego drodze życia za przykład wiary, wspólną pracę dla Kościoła i na rzecz drugiego człowieka. – Dzisiaj archikatedra oliwska wypełniła się ludźmi, którzy przyszli, by wielbić Boga, a mnie otoczyć modlitwą. Za modlitwę dziękuję i pokornie o nią proszę, bym jak najlepiej wypełniał biskupią posługę – dodał bp Piotr.

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej 6 lipca 2022 roku, przydzielając mu stolicę tytularną Musti di Numidia. Jako zawołanie biskupie bp Piotr przyjął słowa z Listu do Rzymian: „Jesteśmy dziećmi Bożymi". Herb biskupi to czerwony krzyż jerozolimski na niebieskim tle. W jego centrum jest gołębica, symbol Ducha Świętego. Jeden z mniejszych krzyży został zastąpiony złotą literą „M" wskazującą na osobę Maryi.

2022-08-20 15:51

Ocena: +15 -5

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Umiłowanie Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 4/2018, str. 9

[ TEMATY ]

błogosławiony

bł. Jerzy Matulewicz

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Jerzy Matulewicz

Bł. Jerzy Matulewicz

Przesadą byłoby twierdzenie, że w życiu miał wyjątkowo pod górkę, ale na pewno zgodne z prawdą jest, że nie było ono usłane różami. Wcześnie został osierocony. Później dotknęła go przewlekła choroba, która od młodości do końca życia mocno dawała mu się we znaki i utrudniała edukację, a potem pracę. Mimo to wyprzedził swoje czasy. W kwestii otwarcia na świat, które symbolizuje Sobór Watykański II, był w Kościele pionierem. Świadectwo o duchowym mistrzu – bł. abp. Jerzym Matulewiczu składa jedna z jego duchowych córek ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii

Jerzy Matulewicz urodził się 13 kwietnia 1871 r. we wsi Lugine, w pobliżu Mariampola, na Suwalszczyźnie. Gdy miał 3 lata, stracił ojca, a gdy miał 10 lat, umarła jego ukochana mama. Został pod opieką starszego brata Jana. Dzięki pomocy drugiego brata – Andrzeja Jerzy został przyjęty w 1883 r. do gimnazjum w Mariampolu. Codzienne wyprawy do odległego o 5 km Mariampola były bardzo uciążliwe. Zapadł na zdrowiu, dokuczała mu szczególnie rana na nodze. Były to początki nierozpoznanej gruźlicy kości, z której już nigdy się nie wyleczył.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” – papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

2023-01-27 18:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję