Reklama

Świat

Biskupi: Kościół w Afryce powinien sam się utrzymywać

[ TEMATY ]

Kościół

Afryka

ARCHIWUM KAZIMIERZA SZAŁATY

Żywotność Kościołów lokalnych trzeba mierzyć także zdolnością do samodzielnego utrzymania się od strony ekonomicznej. Kościół w Afryce powinny robić wszystko, co możliwe, by na szczeblu lokalnym zbierać fundusze, które pozwolą mu w sposób autonomiczny wspierać własne programy duszpasterskie i pomocowe. Takie zalecenie wypracowali sekretarze generalni konferencji episkopatów krajów SECAM (Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru), którzy obradowali w Johannesburgu.

- Nadszedł czas, by Afryka nie zależała zbytnio od środków finansowych pochodzących od partnerów zagranicznych - oświadczył ks. Nicholas Afriyie, sekretarz generalny Konferencji Biskupiej Ghany. Zaproponował on utworzenie odpowiedniego komitetu, który zająłby się gromadzeniem środków ekonomicznych i byłby zarządzany bezpośrednio przez SECAM. Instytucja ta powinna „znajdować zasoby i możliwości istniejące na kontynencie”.

Zdaniem duchownego potrzebne byłoby też wprowadzenie dorocznych kolekt, które mogłyby rzeczywiście zaspokajać potrzeby Kościoła lokalnego. Ks. Afriyie wezwał również biskupów, by bardziej włączali ludzi świeckich w zarządzanie sprawami gospodarczymi Kościoła.

Reklama

Sekretarze generalni episkopatów krajów SECAM przedyskutowali także swoją rolę „w procesach pojednania, dobrego rządzenia, dobra wspólnego i przemian demokratycznych w Afryce w świetle posynodalnych adhortacji apostolskich «Ecclesia in Africa» i «Africae munus»”. Koordynator Catholic Relief Service w Afryce, Hyppolyt Pul przedstawił analizę głównych konfliktów, wskazując na „rolę organizacji regionalnych i kontynentalnych w procesie pojednania”.

Zapoznano się też z przygotowaniami do planowanego na 2015 Roku Pojednania na szczeblu kontynentalnym i regionalnym.

2014-03-18 13:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pozostały tylko zgliszcza

Niedziela Ogólnopolska 7/2016, str. 31

[ TEMATY ]

Kościół

Ks. Łukasz Hendzel

Spalony kościół w Libuszy

Spalony kościół w Libuszy

W nocy z 1 na 2 lutego br. spłonął zabytkowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Libuszy. Ogień pojawił się ok. godz. 1. Akcja gaszenia pożaru trwała 7 godzin i brało w niej udział 150 strażaków. Niestety, zabytkowej świątyni nie udało się uratować. Pod uwagę wzięto dwie wersje przyczyny zdarzenia – zwarcie instalacji elektrycznej oraz podpalenie.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję