Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Pani Białokamieńska ukoronowana

Zwieńczeniem jubileuszu nadania parafii św. Jerzego w Wałbrzychu drugiego wezwania odnoszącego się do Matki Bożej było nałożenie koron na obraz, który trafił tu przed lata wraz z uciekającą z Kresów ludnością.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

abp Mieczysław Mokrzycki

koronacja obrazu

ks. Zbigniew Chromy

ks. Mirosław Benedyk

Moment koronacji obrazu Matki Bożej z dzieciątkiem

Moment koronacji obrazu Matki Bożej z dzieciątkiem

Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św., której 7 października przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki w asyście bp. Marka Mendyka i inf. Józefa Strugarka, proboszcz przypomniał okoliczności i intencję uroczystości.

Przejaw szczególnej czci

– Chcemy podziękować naszej Matce za 60 lat jest szczególnej opieki nad nami. Złote korony, które zwieńczą skronie Pana Jezusa i Białokamieńskiej Pani zostały wykonane jako wotum wdzięczności ze złota, które wierni tej parafii podarowali dla Matki Bożej. Za co jako proboszcz składam wszystkim serdeczne podziękowanie. Będziemy koronować obraz pochodzący z terenu dzisiejszej Ukrainy, z miejscowości Biały Kamień dedykowanej św. Jerzemu – wyjaśniał ks. kan. Zbigniew Chromy dziękując arcybiskupowi Lwowa za przyjęcie zaproszenia.

Przypominał także, że w Ceremoniale Posługi Biskupiej czytamy, że zwyczaj wieńczenia królewską koroną głowy Bogurodzicy, a także Jej Syna jest przejawem szczególnej czci wiernych oraz że poprzez ten obrzęd wierni wyznają, że Najświętsza Dziewica słusznie jest uważana za Królową.

ks. Mirosław Benedyk

Mszę świętą koronacyjną sprawował abp Mieczysław Mokrzycki w bezpośredniej asyście bp Marka Mendyka i inf. Józefa Strugarka

Mszę świętą koronacyjną sprawował abp Mieczysław Mokrzycki w bezpośredniej asyście bp Marka Mendyka i inf. Józefa Strugarka

Temat rozwinął również główny celebrans w homilii, którą wygłosił tego dnia. - Koronacja jest jednym z głównych przejawów czci względem Matki Najświętszej. Maryja posiada godność królewską, jest Królową, ponieważ jest Matką Chrystusa Króla. Maryja raduje się chwałą nieba jako Królowa całego świata. Aby uczcić tę godność Maryi powstał zwyczaj ozdabiania królewskimi koronami wizerunków Maryi otaczanych wyjątkową czcią. Koronacja Obrazu Matki Bożej jest w pierwszym rzędzie przejawem synowskiej wdzięczności i miłości ludu Bożego względem Maryi, która swą macierzyńską opieką otacza ludy i narody. Jest również wezwaniem do wdzięczności za otrzymane za Jej pośrednictwem łaski i dobrodziejstwa Boże – wyjaśniał metropolita lwowski.

Przywieźli z Ukrainy

Zauważył, że w taki sposób właśnie uczcili wizerunek Macierzyńska Najświętszej Maryi Panny mieszkańcy Białego Kamienia, którzy do Wałbrzycha przywieźli go przed laty z Ukrainy.

Reklama

- Chcieli mieć i tutaj, na tej nowej ziemi, swoją Matkę. Chcieli mieć kogoś bardzo bliskiego, do kogo można przyjść i poczuć się bezpiecznie, jak u siebie w domu, w białokamieńskim domu. I chociaż od tamtych dramatycznych wydarzeń upłynęło wiele lat, to jednak nie ustała miłość do Matki, czego świadectwem jest dzisiejsza uroczystość koronacyjna - zauważył abp Mokrzycki.

Po homilii wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. kan. Zbigniewem Chromym nałożyli na skronie Jezusa i Maryi z wizerunku korony. Ceremonii towarzyszyły uroczyste śpiewy w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Jerycho”, a przy ołtarzu Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu księży z trzech diecezji, bliżej związanych z Wałbrzychem i parafią św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej. Wszystkim zgromadzonych proboszcz podziękował za ich obecność i wsparcie w przygotowaniu uroczystości. Gość z Ukrainy wyraził natomiast wdzięczność Polakom za przyjęcie i pomoc pobratyńców uciekających przed wojną.


2022-10-10 01:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo, które ma moc!

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Niedziela Słowa Bożego

kolegiata w Wałbrzychu

ks. Radosław Mielczarek

par. Aniołów Stróżów - Wałbrzych

Nabożeństwo słowa Bożego poprowadził ks. Radosław Mielczarek

Nabożeństwo słowa Bożego poprowadził ks. Radosław Mielczarek

Słowo Boże naprawdę może dać życie, rozjaśnić mroki naszego życia oraz nieść pociechę jakiej nigdzie indziej nie można znaleźć. O tym jakie skutki niesie życie słowem Bożym można było usłyszeć w Wałbrzychu.

Parafia pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu aktywnie włączyła się w obchód Niedzieli słowa Bożego. 25 stycznia mieszkańcy Wałbrzycha mieli szansę uczestniczyć w nabożeństwie przygotowanym przez księdza wikariusza Radosława Mielczarka. Nabożeństwo rozpoczęło się uroczystym wniesieniem ewangeliarza, który następnie został złożony na specjalnym pulpicie na ołtarzu. Przewodniczący modlitewnemu spotkaniu zauważył, że słowo Boże to dialog pomiędzy Bogiem a każdym z ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję