Reklama

Niedziela Rzeszowska

Nowy dom Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża w diecezji rzeszowskiej

„Otwarcie nowej placówki, nowego domu zakonnego, jest źródłem radości. Jest to tym większa radość, że coraz częściej, także w naszej diecezji, dochodzi do sytuacji, kiedy wspólnotę zakonną i dom trzeba zamknąć” – powiedział w czwartek bp Jan Wątroba podczas poświęcenia kaplicy i domu Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.

[ TEMATY ]

siostry

Diecezja rzeszowska

diecezja.rzeszow.pl/

Diecezjalny Dom Tabor w Rzeszowie

Diecezjalny Dom Tabor w Rzeszowie

W słowach wprowadzenia ks. Daniel Drozd, dyrektor domu, mówił o „Taborze”, jako miejscu spotkania z Bogiem i człowiekiem. „Mam nadzieję, że przybycie sióstr zakonnych na Tabor będzie pomagać w spotkaniach z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą” – powiedział duchowny.

Siostra Magdalena Mitał, przełożona domu w Rzeszowie, powiedziała, że na razie siostry rozeznają sytuację w Rzeszowie i w Domu Diecezjalnym Tabor. „Przyjechałyśmy z trzech różnych domów, z Czmońca, Mosiny i Szczecina. Mamy poczucie, że Pan Bóg zaprasza nas do tworzenia czegoś nowego. Poznajemy to miejsce, odkrywając, że Pan Bóg zaprasza nas do dzielenia się naszym charyzmatem, aby iść do świeckich i prowadzić wśród nich apostolstwo. (…) Nasłuchujemy, jak Pan chce, abyśmy tutaj były, tutaj dzieliły się swoją wiarą, doświadczeniem naszego charyzmatu, przeżywaniem krzyża, aby wszystko ofiarować za tych, którzy są daleko od Boga” – powiedziała s. Mitał.

We wprowadzeniu do Mszy św. bp Jan Wątroba zwrócił uwagę, że we współczesnych czasach częściej słyszy się o zamknięciach domów zakonnych niż otwarciach. „Otwarcie nowej placówki, nowego domu zakonnego, jest źródłem radości. Jest to tym większa radość, że coraz częściej, także w naszej diecezji, dochodzi do sytuacji, kiedy wspólnotę zakonną i dom trzeba zamknąć” – powiedział hierarcha.

W homilii bp Wątroba mówił o „doskonaleniu się w umiejętności świętych”. „Doskonalenie w umiejętności świętych wzywa nas do okazywania miłosierdzia wszystkim ludziom – to jest kierunek, który podpowiada również dzisiejsze słowo Boże. Pan Jezus wzywa do miłości tych, którzy nas nienawidzą – to są prawdziwie ubodzy, godni zainteresowania, pomocy, modlitwy. Taki też jest charyzmat Sióstr Uczennic Krzyża” – powiedział biskup.

Po Komunii św. wszyscy uczestnicy Eucharystii przeszli z kaplicy do domu sióstr, który znajduje się na parterze Domu Diecezjalnego Tabor – tam, w małej kaplicy, bp Jan Wątroba umieścił w tabernakulum Najświętszy Sakrament i poświęcił pomieszczenia.

Reklama

Założycielką Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża jest s. Helena Christiana Mickiewicz, która po ośmiu latach od ślubów wieczystych w Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu założyła Wspólnotę Sióstr Uczennic Krzyża. W sierpniu 1982 r. pierwsze kandydatki powierzyły się Bogu, składając swoje życie w ofierze za Kościół święty, a w sposób szczególny za tych, którzy są daleko od Boga. Ten fakt rozpoczął historyczne istnienie wspólnoty.

W 1984 r. bp Kazimierz Majdański przyjął tworzącą się wspólnotę na okres próbny do diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a 1 grudnia 1985 r. erygował nowicjat. Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, 14 września 2015 r. dokonał kanonicznego erygowania Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża jako instytutu zakonnego na prawie diecezjalnym.

Obecnie wspólnotę tworzy 65 sióstr zakonnych. Dom Generalny znajduje się w Szczecinie. Siostry przebywają także w 12 innych domach na terenie Polski, a także w Kazachstanie.

2022-10-21 17:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Troskliwa z Kozłówka

Niedziela rzeszowska 30/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Marian Irzyk

Kapliczka z figurą Matki Bożej Troskliwej z Kozłówka

Kapliczka z figurą Matki Bożej Troskliwej z Kozłówka

Kapliczka z figurą Matki Bożej stojąca na pograniczu wsi Kozłówek i Markuszowa jest ważnym świadkiem historii.

Obie miejscowości należą do parafii Dobrzechów. Kapliczka, typu domkowego, pochodzi z końca XIX wieku, ale znajdująca się w jej wnętrzu figura Matki Bożej z Dzieciątkiem jest znacznie starsza, pochodzi z XVIII wieku. Mieszkańcy wspomnianych miejscowości od dawna bardzo czcili tę figurę, m.in. gromadząc się w majowe wieczory przy kapliczce, by modlić się i śpiewać maryjne pieśni. Jednak szczególną czcią zaczęli ją otaczać od czasu II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Premier o tzw. podatku od zbiórek: być może nadgorliwość niektórych urzędników doprowadziła do zamieszania

2023-02-02 10:02

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Rafał Guz

Być może nadgorliwość niektórych urzędników - ale też i dobra wola - doprowadziła do zamieszania, którego już nie ma - wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o kwestię tzw. podatku od zbiórek.

W czwartek podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce niedaleko od Warszawy premier został zapytany w sprawę tzw. podatku od zbiórek. Chodzi o uchwaloną na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawę deregulacyjną, która m.in. podnosi kwoty wolne od podatku zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję