Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Połączyli siły, by formować przyszłych księży

Współpraca między diecezjami na Dolnym Śląsku zaczęła się już rok wcześniej, gdy w Legnicy powstał rok propedeutyczny, do którego dołączyli świdniccy klerycy. Pomysł się sprawdził, więc poszli krok dalej.

[ TEMATY ]

klerycy

Świdnica

seminarium duchowne

wsd świdnica

alumni

rok propedeutyczny

ks. Włodzimierz Wołyniec

ks. Mirosław Benedyk

Moment podpisania porozumienia

Moment podpisania porozumienia

Od października tego roku w świdnickim gmachu Wyższego Seminarium Duchownego formuje się dziewięciu kandydatów do kapłaństwa. Zanim rozpoczną studia, muszą przejść „rok zerowy”. Uczą się na nim ministrantury, podstawowej wiedzy religijnej, ale przede wszystkim poznają pracę duszpasterzy, którymi w przyszłości sami chcą zostać. Mają w tym pomóc cotygodniowe odwiedziny w kolejnych parafiach, gdzie nie tylko modlą się ze wspólnotą w czasie Mszy św., ale także odwiedzają parafian poznając ich codzienne życie.

Pierwszy kanclerz

Wyjątkowy charakter mają na roku propedeutycznym także „kapłańskie” czwartki. To wówczas odwiedzają alumnów zaproszeni goście, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach nie tylko duszpasterskiej pracy, ale i pełnienie różnych funkcji w diecezjalnych strukturach. Jednym z pierwszych gości był ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, wikariusz generalny, kanclerz, a wcześniej wieloletni oficjał Sądu Biskupiego. W kalendarzu zaplanowane są wizyty także innych duchownych, w tym także biskupów.

Reklama

Historyczny dzień

Pasterze diecezji legnickiej i świdnickiej w minionym tygodniu spotkali się w WSD, by dokonać formalności w prawie przekazania kleryków z obu seminarium w ręce wrocławskiego Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego.

- To bardzo ważny dzień w historii formacji prezbiterów diecezji świdnickiej i legnickiej, ale i całej metropolii wrocławskiej. Bardzo cieszymy się, że nasi alumni trafiają w dobre ręce księdza rektora prof. Włodzimierza Wołyńca. Pamiętamy go z czasów seminaryjnych, ponieważ wspólnie studiowaliśmy i formowaliśmy się. Dlatego radość łączy się z pewnością, że jest to dobra droga, która pomoże w lepszym rozwoju przyszłego duchowieństwa - podkreślał bp Andrzej Siemieniewski po podpisaniu stosownych dokumentów.

Zauważył również, że alumni ze starszych roczników od początku października formują się już we Wrocławiu. Nad ich rozwojem czuwają nie tylko miejscowi moderatorzy, ale również przedstawiciele pozostałych dwóch diecezji. Ze Świdnicy posługuje im jako ojciec duchowny ks. Krzysztof Mielnik, który pełnił już tę funkcję wcześniej w naszym seminarium. Łącznikiem ds. formacji jest ks. Piotr Gołuch, który wraz z ks. Tomaszem Metelicą prowadzą rok propedeutyczny.

Przypomnijmy, że decyzją Ojca Świętego Franciszka afiliacja seminariów do uczelni jest możliwa tylko przy odpowiedniej liczbie studentów. W formacji, podobnie jak i w przypadku zdobywania wiedzy z różnych dziedzin, można mówić o pewnej optymalnej liczbie osób, która sprawia, że efekty takiego procesu są najlepsze. Był czas, kiedy liczba kandydatów do kapłaństwa okazywała się odpowiednia do tego, by sens miało funkcjonowanie trzech osobnych ośrodków: we Wrocławiu, Legnicy i Świdnicy. Dziś optymalnym jest połączenie tych ośrodków w jeden.

2022-10-17 20:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: wiosenne sympozjum naukowe nt. nowej ewangelizacji

[ TEMATY ]

Świdnica

sympozjum

BOŻENA SZTAJNER

W trwającym Roku Wiary Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy zorganizowało 13 kwietnia sympozjum naukowe zatytułowane "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej". – Aby właściwie spełniać misję ewangelizacji musimy rozkochać się w Słowie Bożym, musimy zrobić wszystko, aby to Słowo nam się podobało - powiedział w homilii bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rozpoczynającej w świdnickie sympozjum.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: ubóstwo i odrzucenie obrazą człowieka

2023-02-02 10:04

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami niektórych dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Drodzy bracia i siostry,

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję