Reklama

Kościół

Bp Zalewski: Zawsze niewola bierze się z tego, że człowiek nie umie powiedzieć „nie”

„Czym się różni niepodległość od podległości? Różni się jednym wyrazem – "nie”. Po ponad stuletniej podległości przyszedł taki czas, kiedy synowie tego narodu potrafili powiedzieć „nie”. Nie tylko w domu, nie tylko piórem, nie tylko stowarzyszeniami, nie tylko zbrojnie, ale całym sobą. Nie tylko próbowali, ale zrobili to skutecznie. Umieć powiedzieć „nie”. Zawsze niewola bierze się z tego, że człowiek nie umie powiedzieć „nie”. Każdy zniewolony człowiek był kiedyś wolny. Stał się zniewolony dlatego, że swojego słownika i ze swojego życia wyrzucił słowo „nie”.” – mówił bp Dariusz Zalewski 10 listopada, w ełckiej katedrze pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Ełcki biskup pomocniczy przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

[ TEMATY ]

bp Dariusz Zalewski

Archiwum kurii

W Mszy św. za Ojczyznę uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, parlamentarzyści, seminarzyści, kapłani z ełckich parafii oraz ełczanie.

W wigilię Święta Niepodległości zgromadzonym miłośnikom Ojczyzny biskup zadał pytanie: „Czy ja jako Polak, który żyje w wolnej ojczyźnie, jestem człowiekiem, który umie mówić "nie"? Abym żyjąc w wolnej ojczyźnie, nie był przypadkiem zniewolonym Polakiem, bo Niepodległość to jeszcze nie wolność”.

Zaznaczył, że tylko człowiek wewnętrznie wolny jest w stanie walczyć do końca o swą wolność zewnętrzną i o wolność innych. „Trzeba się naprawdę modlić za rządzących, i w państwie i w Kościele, bo choćby serce chciało iść nawet do nieba, to i tak nogi pójdą tam, gdzie zadecyduje głowa” – stwierdził bp. Zalewski. „Wolność, to nie jest możliwość robienia tego co się chce, bo kiedy człowiek robi tylko to co chce, przyjdzie czas, że będzie musiał robić to czego nie chce. Nie o taką wolność idzie, która jest matką niewoli, ale o taką wolność, która rodzi dzieci jeszcze bardziej wolne” – dodał.

„Nic tak nie męczy jak niewola. Kiedy inny naród depcze nasz naród. Kiedy w własnym kraju rodak staje się despotyczny a nie solidarny. Kiedy we własnej pracy lęk przed drugim zamyka na drugiego. Kiedy we własnym domu miłość zrodzona w wolności krępuje aż do bólu łez. Kiedy we własnym pokoju człowiek nie jest w stanie powiedzieć „nie” przed butelką alkoholu. Kiedy człowiek przed własnym komputerem nie jest w stanie rządzić myszką a chciałby rządzić domem, rządem, a nawet całym światem. Kiedy człowiek uzależnia się tak od materii, że przez materię jest nieludzko poniewierany. Niewola męczy okrutnie. Do tego stopnia, że człowiek jest w stanie poświęcić życie dla niepodległości, oddać duszę powstaniu, zatracić się w walce o wolność: naszą i waszą” – zaznaczył duchowny. „Otóż można być zniewolonym, można nie mieć niepodległości, a jednocześnie pielęgnować w sobie takie marzenie, które nawet jeśli nie spełni się za naszego życia, pozwoli następnym pokoleniom walczyć o jego spełnienie” – dodał.

Reklama

„Nie zabijajmy w sobie marzeń o wielkiej uczciwej Polsce, o uczciwym narodzie, nawet jeśli za naszego życia będzie trudno o ich realizację. Nie zabijajmy w sobie tego co jest sprawiedliwe i piękne, bo być może za kilkadziesiąt lat przyjdzie takie pokolenie, które powie z dumą: tak wam nie udało się zrealizować tych szczytnych celów, ale dzięki temu, że przekazaliście idee, mogły one być zrealizowane w przyszłości” – prosił zebranych ełcki bp pomocniczy.

Podziel się cytatem

Bp Dariusz Zalewski dziś w godzinach przedpołudniowych weźmie udział w uroczystościach niepodległościowych w Suwałkach. Pod jego przewodnictwem w suwalskiej konkatedrze pw. Św. Aleksandra zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny.

Ełckie uroczystości, z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości będą trwały dwa dni. 10 listopada przedszkolaki z miejskich przedszkoli i klas zerowych wyśpiewały o godz. 12.00 hymn państwowy w Ełckim Centrum Kultury w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 16.30 przy pomniku Marszałka Piłsudskiego zaplanowano główne uroczystości, a następnie odbędzie się koncert. W piątek (11 listopada) będzie można wziąć udział w Biegu Niepodległości.

2022-11-11 09:05

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nominacja

W sobotę 29 października o godz. 11 w katedrze św. Wojciecha Biskupa i Męczennika odbędzie się uroczystość święceń biskupich biskupa nominata Dariusza Zalewskiego.

Ksiądz Dariusz Zalewski (na zdjęciu), dotychczasowy proboszcz parafii bł. Karoliny Kózkówny w Ełku i dyrektor Wydziału Zakonnego Kurii Diecezjalnej w Ełku, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej 24 września.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję