Reklama

Kościół

Jasna Góra: Konkurs na Wieczernikową Choinkę w solidarności z Ukrainą

Życzenia pokoju w niespokojnych czasach oraz wyrazy wdzięczności za wszelkie gesty solidarności z narodem ukraińskim i serdecznej pamięci o tych, którzy z powodu wojny cierpią głód i chłód, popłynęły dziś z Jasnej Góry od dzieci i paulinów. Uczestnicy XV Konkursu na Wieczernikową Choinkę, dzieci z przedszkoli i szkół regionu częstochowskiego, wspólnie z najmłodszymi uchodźcami, udekorowały 40 świątecznych drzewek i tę jedną, wyjątkową 8-metrową stojącą przed Bazyliką z napisem „Solidarni z Ukrainą”. Przeor Jasnej Góry zapowiedział świąteczną zbiórkę pieniędzy na zakup generatorów prądu i zbiórkę latarek, baterii itp. dla Ukrainy.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ukraina

choinka

Konkurs na Wieczernikową Choinkę

Jasna Góra/Twitter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizowany już od 15 lat Konkurs na Wieczernikową Choinkę odbywa się z zaangażowaniem wielu środowisk. Wszystko po to, aby „piękniej” przygotować najmłodszych na przeżycie Narodzenia Pańskiego, pielęgnować polskie tradycje bożonarodzeniowe, przypomnieć o znaczeniu choinkowych ozdób. Bierze w nim udział 40 placówek (szkół, przedszkoli, ośrodków szkolno-wychowawczych), bo tylko tyle świątecznych drzewek może stanąć w kaplicy- namiocie tzw. Wieczerniku. Zainteresowanie, jak zwykle, było ogromne, wystarczyła doba, by zostały zajęte wszystkie miejsca na konkursowej liście.

Uczestnicy konkursu przygotowali świąteczne kartki dla rodzin z paulińskich parafii na Ukrainie, ich własnoręcznie wykonane ozdoby na bożonarodzeniowe drzewka też nawiązują do narodowych ukraińskich barw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyły ukraińskie dzieci uczące się w częstochowskich szkołach oraz uczniowie z Dystansyjnej Szkoły Ukraińskiej przy Caritas arch. częstochowskiej.

- Święta Bożego Narodzenia obfitują w różne tradycje i zwyczaje - przypomniał przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Zauważył, że wpisuje się w nie też dekorowanie choinek, w tym ozdobami wykonanymi własnoręcznie. Tak czynimy na Jasnej Górze, a drzewka, które tu stają są prawdziwymi dziełami sztuki. - Te święta Bożego Narodzenia są szczególne nie tylko dla mieszkańców Ukrainy. Z uwagi na toczącą się wojnę, będą przeżywane w trudnych okolicznościach, na pewno nie tak radosnych, jak wszyscy by chcieli. Ale są też szczególne dla nas, bo gościmy niektórych spośród uchodźców u nas i chcemy o nich pamiętać - mówił jasnogórski przeor. Zapowiedział świąteczną zbiórkę pieniędzy i różnych źródeł światła na rzecz pozbawionej prądu Ukrainy.

Generał Paulinów zwracając się do dzieci z Ukrainy podziękował im za zaangażowanie podkreślając, że ich ojcowie pokazują Europie i światu, że są narodem wielkim duchowo. - Drodzy bracia i siostry z Ukrainy, to wy uczycie nas w tym roku, co to znaczy być człowiekiem, który troszczy się o drugiego, nie o siebie, bo takie też jest przesłanie z Betlejem - powiedział o. Arnold Chrapkowski.

Podziel się cytatem

Reklama

Wyraził wielką wdzięczność za wszelkie gesty solidarności niesione narodowi ukraińskiemu i posługującym tam białym mnichom. - Mamy na Ukrainie pięć domów, w tym zniszczony Mariupol, gdzie nasi współbracia musieli pod ostrzałem pocisków uciekać z przyłożoną do głowy bronią, ale udało się im i przeżyli. Nie ma tam do czego wracać. Ufamy jednak, że dzięki Bożej pomocy będziemy mogli na nowo wrócić do tego miasta Maryi, gdzie został obraz Jasnogórskiej Matki. Jest zniszczony, przestrzelony przez rosyjskich żołnierzy, ale Maryja zraniona trwa - powiedział paulin. W pozostałych placówkach: Brovarach koło Kijowa, gdzie kościół służy też jako schron, w Kamieńcu Podolskim, klasztor zamieniony został w całości na dom dla uciekinierów ze wschodniej Ukrainy oraz Różynie i Satanowie cały czas posługują zakonnicy.

Reklama

Do tych paulińskich parafii trafią kartki z życzeniami od uczestników konkursu. Wykonane własnoręcznie zawierają słowa pociechy i wsparcia, solidarności - „murem za Ukrainą”. Życzenia napisane są po polsku i po ukraińsku.

Reklama

Wyjątkowa choinka „Solidarni z Ukrainą” została przystrojona przed Bazyliką. Wspólnie z dziećmi, które przygotowały specjalne ozdoby, przystrajali ją paulini na czele z przełożonym generalnym Zakonu, przeorem Jasnej Góry i kustoszem sanktuarium. - Ta ogromna choinka przypominać będzie wszystkim przybywającym w czasie świątecznym do Sanktuarium o naszych braciach i siostrach tak bardzo doświadczanych okrucieństwem rosyjskiej agresji i stanowić będzie zachętę do niesienia pomocy przede wszystkim przez modlitwę - powiedziała Izabela Tyras koordynator konkursu z Kat. Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

- Ta choinka „Solidarni z Ukrainą” jest świadectwem naszej wspólnoty i naszej modlitwy, musimy uruchamiać nasze serducha, żeby pomagać i w tej pomocy nie ustawać, bo wojna wciąż trwa - mówiła z kolei Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Reklama

Dzieci zapewniają o swej modlitwie, która jest pierwszą formą niesienia pomocy. Na udekorowanych przez nie 40 świerkach w Wieczerniku znalazły się przeróżne ozdoby w narodowych barwach Ukrainy. Np. szczyt niektórych choinek wieńczy gołąb pokoju, a gałązki otulają szarfy, łańcuchy - w niebieskich i żółtych barwach. Motywem przewodnim innej choinki stał się dom. - To symbol rodziny, poczucia bezpieczeństwa, miejsca, gdzie czujemy się kochani i gdzie jesteśmy razem - podkreśliła Olga Kembryk , nauczycielka z Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie. Na ich drzewku znalazły się misternie powycinane z kartonu domki, z motywami serc i gołębi, sylwetkami ludzi przedstawiającymi rodziny. - Chcieliśmy przez naszą choinkę powiedzieć, że my Polacy i nasi współbracia Ukraińcy tworzymy teraz wspólny dom. Jesteśmy jedną rodziną i najważniejsze, jesteśmy dziećmi jednego Boga - zaznaczyła nauczycielka.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 49 w Częstochowie wspólnie z uczącymi się z nimi ukraińskimi rówieśnikami zrobili m.in. anioły w barwach niebieskich i żółtych oraz białych i czerwonych. - Te anioły są podziękowaniem dla was Polaków, że dajecie nam poczucie bezpieczeństwa - powiedziała pani Olga, która jest nauczycielem wspomagającym. Uciekła z Zaporoża z młodszym bratem. Przypomniała, że Michał Archanioł jest patronem Ukrainy, stąd bardzo ważna jest ta anielska symbolika.

Najpiękniej ozdobioną przez dzieci choinkę wybiorą teraz jasnogórscy pielgrzymi i internauci. Głosowanie rozpocznie się od Bożego Narodzenia czyli od 25 grudnia i potrwa do 2 stycznia 2023 r.

Odbędzie się także głosowanie online za pośrednictwem strony Radia Jasna Góra (www.radiojasnagora.pl) w dniach od 25 grudnia do 12 stycznia 2023r.

Reklama

Świerki zostały podarowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach, a dostarczyły je nadleśnictwa sąsiadujące z Częstochową.

Organizatorami Konkursu na Wieczernikową Choinkę są: Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie, Radio Jasna Góra i Biuro Prasowe @JasnaGóraNews. Instytucją wspierającą jest Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie.

2022-12-21 16:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II będzie ogłoszony patronem polsko-ukraińskiego pojednania

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ukraina

pojednanie

KEP

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Biskupi zgromadzeni na 384. Zebraniu plenarnym KEP w Warszawie jednomyślnie przegłosowali postulat, aby Jan Paweł II został ogłoszony patronem polsko-ukraińskiego pojednania.

Przypominamy, że 27 sierpnia br. na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i arcybiskup większy metropolita kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) podpisali deklarację pt. „W miłości i w prawdzie”, na temat woli pogłębiania dialogu i pragnieniu głębszego pojednania między Polakami i Ukraińcami. W tekście stanowiska hierarchowie wyrazili nadzieję, że w "niedługim czasie oba Kościoły będą mogły wspólnie ogłosić papieża Polaka patronem pojednania, aby w jego osobie nasze Kościoły miały orędownika przed Bogiem w tej świętej sprawie".

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Papież przypomina heroizm Piusa VII, więźnia Napoleona

2024-04-20 15:58

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Franciszek przypomniał dziś heroiczną postawę Piusa VII. Za jego pontyfikatu doszło do konfliktu Kościoła z Napoleonem. Papież został nawet uwięziony przez cesarza. Kiedy proponowano mu wolność w zamian za kompromisy, Pius VII stanowczo je odrzucił. Zawsze był oddany Bogu i Kościołowi, nawet za cenę wielkich poświęceń - podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał tę postać na audiencji dla pielgrzymów z różnych diecezji, z którymi był związany papież Chiaramonti. Podkreślił, że był to człowiek bardzo inteligentny i pobożny. Zgodnie z zaleceniem Pana Jezusa potrafił też być nieskazitelny jak gołąb i przebiegły jak wąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję