Reklama

Niedziela Legnicka

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

parafianie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak to dawniej bywało

Plan podróży zwykle wyglądał bardzo podobnie: rozpoczynano od modlitwy w sanktuarium - Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w krakowskich Łagiewnikach, później była Msza święta w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, następnie nawiedzano kościół na Skałce (kard. Wojtyła corocznie przewodniczył majowej procesji św. Stanisława, która tradycyjnie od XIII w. przemierza szlak między katedrą na Wawelu a Skałką. Po wyborze na papieża, odbyło się tu spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą akademicką i wykładowcami; na jego pamiątkę postawiono tu krzyż i pomnik Jana Pawła II) oraz modlitwa i zwiedzanie Katedry i Zamku na Wawelu; zaglądano do krakowskiej Kurii oraz Pałacu Biskupiego ze słynnym Papieskim Oknem. Wstępowano na modlitwę do Bazyliki Ojców Franciszkanów, w której jest kopia Całunu Turyńskiego i słynny witraż Boga Ojca wykonany według projektu Stanisława Wyspiańskiego. Całość zwiedzania „sakralnej” części Krakowa zwykle kończyły Dzielnica Żydowska, Kazimierz i Rynek z Sukiennicami oraz modlitwa w Bazylice Mariackiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oczywiście wyjazdy do Krakowa, to także nawiedzanie innych miejsc zawiązanych z Papieżem. Pamiątki po Janie Pawle II można tu znaleźć niemal na każdym kroku.

Pątnicy bywali zatem na Błoniach, na których Kamień Papieski upamiętnia Jana Pawła II, jego życie w Krakowie, papieskie wizyty i Msze św. dla milionów pielgrzymów. Były też wizyty w miejscach dawnych Zakładów Sodowych Solvay, w których pracował młody Wojtyła; modlono się przy grobie Rodziców Papieża, którzy pochowani są na Cmentarzu Rakowickim; goszczono na ul. Różanej pod domem Jana Tyranowskiego – księgowego i krawca, a przede wszystkim mistyka chrześcijańskiego, przyjaciela i duchowego mentora młodego Karola Wojtyły oraz na ul. Tynieckiej 10, gdzie znajduje się dom, w którym Karol Wojtyła i jego ojciec zamieszkali w 1938 r. To w tym domu dnia 18 lutego 1941 r. zmarł na atak serca ojciec papieża. Nawiedzano też kościół św. Floriana – pierwszą krakowską parafię ks. Karola Wojtyły oraz kościół św. Stanisława Kostki u Księży Salezjanów na Dębnikach – miejsce związane z najwcześniejszymi latami życia Karola Wojtyły. Była to jego pierwsza parafia, tu też, dnia 3.11.1946 r. odprawił Mszę prymicyjną z udziałem wiernych (dzień wcześniej „samotnie” odprawił prymicje na Wawelu w XI-wiecznej romańskiej krypcie św. Leonarda, pośród sarkofagów królów, wieszczów i bohaterów narodowych). Kilkakrotnie odwiedzano także Muzeum Archidiecezji Krakowskiej, gdzie w latach 1953-1967 mieszkał ks. Wojtyła. Tu zgromadzono pamiątki związane z Papieżem. Udostępniono też pokój, w którym mieszkał ks. Wojtyła, w którym znajdują się eksponaty przekazane przez Papieża. Goszczono również w domu kard. Stanisława Dziwisza, który jest naprzeciwko. Nawiedzano także Tynieckie Opactwo Benedyktynów, które chętnie odwiedzał ks. Karol Wojtyła, poczynając od lat 50. W 1958 r. odprawiał tu rekolekcje przed konsekracją biskupią. W 2020 r. był tu po raz ostatni, już jako Papież. Bywano także w Opactwie Ojców Cystersów w Mogile, gdzie jest najsłynniejsze w Polsce sanktuarium Ukrzyżowanego Chrystusa, w którym wielokrotnie modlił się kard. Wojtyła. Stałym punktem zwiedzania Krakowa były też budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego – po raz pierwszy w mury tej uczelni Karol Wojtyła wszedł jako dziesięciolatek – podczas promocji doktorskiej swojego brata, Edmunda – absolwenta Wydziału Lekarskiego. W 1938 r. Karol Wojtyła rozpoczął tu studia polonistyczne, które wkrótce przerwała wojna. Podczas okupacji kontynuował studia na tajnych kompletach, najpierw na polonistyce, potem na Wydziale Teologicznym.

Reklama

Podczas tych wielu podróży spotykano wielu znanych i mniej znanych, bardzo ciekawych ludzi, którzy opowiadali o Krakowie i o krakowskich czasach Jana Pawła II.

Reklama

Prośba o relikwie i krakowski dzień

W grudniu ubiegłego roku, podczas jednego ze spotkań z kard. Stanisławem Dziwiszem, osobistym sekretarzem Krakowskiego Metropolity i Papieża, u boku którego przeżył on ponad czterdzieści lat, Ksiądz Proboszcz Łukasz Langenfeld poprosił o przekazanie dla parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej relikwii św. Jana Pawła II. Ksiądz Kardynał z radością przyjął tę prośbę, polecając przygotowanie stosownych dokumentów.

Po otrzymaniu pisemnej aprobaty od Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, dokumenty przekazano Księdzu Kardynałowi, z którym ustalono termin i miejsce przekazania relikwii.

I tak nastał piątek, 27 stycznia 2023 r., gdy przedstawiciele Parafian z ks. Łukaszem wyruszyli do Krakowa. Ks. kard. Stanisław Dziwisz bardzo serdecznie przywitał gości i życzliwie przyjął ich w swoim domu. Podczas prawie godzinnej wizyty opowiadał o Janie Pawle II, rozmawiał z każdym, żywo interesował się codziennością i zaangażowaniem Parafian. Wiele pytał o Parafię, o jej mieszkańców, o troski i radości. Cieszył się inicjatywami i dziełami, które są podejmowane oraz miejscami, do których wiedzie parafialne pielgrzymowanie po Polsce i po świecie; dopytywał także o remonty, o których wcześniej rozmawiał z Księdzem Proboszczem oraz o pomysły na dalsze ożywianie i aktywizowanie wspólnoty parafialnej.

Na zakończenie spotkania kard. Stanisław Dziwisz uściskał każdego ze swoich gości, przekazując wszystkim pamiątkowe różańce i obrazki dla Parafian. Oczywiście centralnym punktem tego spotkania było przekazanie na ręce relikwii św. Jana Pawła II oraz certyfikatu ich autentyczności. Na zakończenie kard. Stanisław Dziwisz przyjął zaproszenie do odwiedzenia Parafii i uroczystego wprowadzenia relikwii, a żegnając się z Księdzem Proboszczem, uczynił znak krzyża na jego czole, mówiąc: „Błogosławię Ciebie, Twoją pracę i całą Parafię. Niech św. Jan Paweł II was wspiera i prowadzi”.

Reklama

Następnie pielgrzymi udali się na ul. Franciszkańską 3 – jeden z najbardziej rozpoznawalnych adresów w Krakowie, od kilkudziesięciu lat, nierozerwalnie związany z Oknem Papieskim i osobą św. Jana Pawła II. Po wizycie w Pałacu Biskupim i tamtejszej Kurii przyszedł czas na pamiątkowe fotografie.

Następnie udano się do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Bazyliki Mariackiej. To tu w latach 1952–1958 ks. Wojtyła był spowiednikiem i kaznodzieją.

Ostatnim etapem tego „krakowskiego dnia” był Wawel – wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest ich symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski. Dla Pielgrzymów z Nowej Wsi Grodziskiej centralnym punktem Wawelu stała się Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława (Katedra Wawelska) – miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku (tu są groby 17 królów); tu są także sarkofagi członków rodzin królewskich oraz wodzów, przywódców politycznych i wieszczów narodowych. To miejsce bardzo bliskie Janowi Pawłowi II, począwszy od najmłodszych lat, kiedy wielkie wrażenie robiły na nim uroczystości Wielkiego Tygodnia. Tu przecież dn. 02.11.1946 r. odprawił Mszę św. prymicyjną; tu w 1958 r. został konsekrowany na biskupa; tu w 1964 r. miał miejsce jego ingres, kiedy stał się 76 metropolitą krakowskim.

Pielgrzymi z Diecezji Legnickiej, już po zamknięciu Katedry Walewskiej dla tłumu zwiedzających, sprawowali w niej Eucharystię przy ołtarzu Krzyża i Relikwiach św. Królowej Jadwigi, przy których tak często modlił się kard. Wojtyła, i któraż to Jadwiga stała się Patronką dnia Jego wyboru na Stolicę Piotrową. Dzięki temu, że Katedra, którą w ciągu dnia odwiedzają tysiące pielgrzymów i turystów, była pusta możliwe były spokojna modlitwa i zwiedzanie. Przewodnikiem Dolnoślązaków był miejscowy wikariusza, ks. Łukasz, który pokazał to, co każdy „Wawelski Pielgrzym” powinien zobaczyć, a także zakamarki, do których zwykle turyści nie mają dostępu. W Katedrze modlono się przy relikwiach św. Stanisława i św. Jana Pawła II, odwiedzono krypty z grobami władców i bohaterów Polski, a przede wszystkim modlono się w krypcie św. Leonarda, przy ołtarzu, przy którym ks. Karol Wojtyła przed 76 laty odprawił Mszę prymicyjną.

Reklama

Po modlitwie, pełni duchowych przeżyć i wrażeń, których dostarczył ten dzień, pielgrzymi powrócili do swojej Parafii, przywożąc relikwie św. Jana Pawła II, który zamieszka w Nowej Wsi Grodziskiej…

Parafianie z Nowej Wsi Grodziskiej

foto

2023-02-05 09:34

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: kanadyjska Polonia to licząca się społeczność

2024-04-20 07:53

[ TEMATY ]

prezydent

Polonia

Kanada

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Polonia w Kanadzie to licząca się społeczność; jesteśmy dziś w NATO także dzięki jej wsparciu - mówił w piątek w Vancouver prezydent Andrzej Duda. Prezydent składa wizytę w Kanadzie, w piątek w Vancouver spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Prezydent zwracał uwagę, że według szacunków, około 20 mln Polaków żyje dziś poza granicami Polski, z czego w Kanadzie mieszka ponad milion z nich. Jak mówił, ci, którzy czują się częścią polskiej wspólnoty mają często różne poglądy, są różnej wiary. "Jednak łączy nas to, że Polska jest jedna, że nasze korzenie są jedne i nasza pamięć historyczna jest jedna" - mówił Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję