Reklama

Niedziela Małopolska

Zakopane

Papieskie „Nie lękajcie się!” ponownie wybrzmiało pod Wielką Krokwią

    We wtorek 14 marca samorządowcy z Podhala, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakliczyna, władze województwa małopolskiego oraz organizacje i placówki, dla których patronem jest św. Jan Paweł II, spotkali się w symbolicznym miejscu - pod Wielką Krokwią w Zakopanem, w miejscu historycznej Mszy papieskiej z 6 czerwca 1997 roku i wspólnie dali świadectwo pamięci o największym spośród Polaków – św. Janie Pawle II Wielkim.

2023-03-14 16:17

Katarzyna Antosz

Spotkali się pod Wielką Krokwią i wspólnie dali świadectwo pamięci o największym spośród Polaków

Spotkali się pod Wielką Krokwią i wspólnie dali świadectwo pamięci o największym spośród Polaków

    W konferencji prasowej wzięli udział ci, którzy pamiętają dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolice Piotrową, ale także ci, dla których jedynym wspomnieniem jest pogrzeb papieża w Watykanie w 2005 roku. Młodzi górale należący do Związku Podhalan, którego patronem jest św. Jan Paweł II, mówili, że jako ostatnie już „pokolenie JP2” wiedzą, jaka odpowiedzialność na nich spoczywa. Przekonywali: – Musimy o Janie Pawle II opowiadać naszym młodszym koleżankom i kolegom, rodzeństwu. Pamięć o Janie Pawle II musi być żywa. To jest nasze zadanie, bo był jednym z nas.

    Od października 2020 roku św. Jan Paweł II jest także patronem województwa małopolskiego. W imieniu obecnego na wydarzeniu zarządu województwa marszałek Małopolski Witold Kozłowski przekazał jasne stanowisko wobec ostatnich wydarzeń: - Niech usłyszy to cała Polska i świat; sprzeciwiamy się podważaniu świętości życia i nauczania papieża Polaka. Nie ma naszej zgody na manipulacje i wzbudzanie agresji wobec miejsc kultu św. Jana Pawła II Wielkiego. Wzywamy wszystkich do poszanowania godności i dobrego imienia naszego świętego patrona!

    Gospodarz województwa przypomniał, że papież Polak swoimi homiliami wlewał w serca odwagę i motywował do działania. – „Nie lękajcie się!” Na tych słowach święty Jan Paweł II Wielki oparł swój cały pontyfikat. Był tym słowom wierny do końca. To papieskie „nie lękajcie się” obaliło komunizm, zburzyło nie jeden mur, otworzyło nasze granice, wprowadziło nas do europejskiej rodziny i dało poczucie godności oraz nadziei na lepsze życie! To papieskie „nie lękajcie się” dawało wiarę i nadzieję wszystkim, niezależnie od poglądów i wyznawanej wiary. Dawało i daje odwagę do podejmowania odważnych wyzwań – mówił pod Wielką Krokwią Witold Kozłowski.

Reklama

    Przejęcia nie ukrywał obecny pod Wielką Krokwią Adam Bachleda-Curuś, który w 1997 roku przygotowywał – jako burmistrz Zakopanego - wizytę papieża na Podhalu, ale także odczytał historyczny Hołd Górali Polskich. – Dla mnie to wyjątkowo trudne chwile. Nie ukrywam wzruszenia. To tutaj, w imieniu Polaków górale polscy złożyli papieżowi hołd. Wielu z nas tego nie docenia, nie rozumie, ale to jemu zawdzięczamy wolną Polskę. To jemu zawdzięczamy, że żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. Święty Jan Paweł II jest największym z rodu Polaków. Jest największym autorytetem nie tylko dla nas – Polaków, ale dla całego świata – podkreślił Adam Bachleda-Curuś.

    Wtorkowe wydarzenie było odpowiedzią na medialne publikacje, które prowadzą do przekłamań i podważają świętość Papieża Polaka – św. Jana Pawła II.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień misteriów

2023-03-28 13:58

[ TEMATY ]

Triduum Paschalne

Wielki Tydzień

Praszka

misteria

Zakład Fotograficzny Foto Fax

Misterium Wielkiego Czwartku, 2019 r.

Misterium Wielkiego Czwartku, 2019 r.

Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce zaprasza do udziału w misteriach Wielkiego Tygodnia.

Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczną się w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia o godz. 10.30 poświęceniem palm przy kaplicy Ogrójec.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego Postu

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. To powrót do podstaw, poznanie szczegółów. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

„Ważne jest, by pozwolić Bogu działać”. Rekolekcje w Olszynie

2023-03-28 20:38

Jolanta Harasimow

Konferencjom duchowym przewodził ks. Marek Osmulski – proboszcz parafii św. app. Piotra i Pawła w Chojnowie.

Słowa ks. Marka z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci, będąc owocem przemyśleń i głębokich refleksji nad sobą, swoim życiem oraz relacją z Panem Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję