Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Cicha Procesja po raz trzeci!

    W sobotę 18 marca po Mszy świętej o godz. 12.00 z dominikańskiej bazyliki Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej wyruszy trzecia krakowska Cicha Procesja, polska edycja słynnej Cichej Procesji z Amsterdamu.

2023-03-16 18:10

plakat organizatorów

    Wierni przejdą przez Stradom i Kazimierz do bazyliki Bożego Ciała na Kazimierzu, gdzie będą śpiewem i modlitwą adorować Najświętszy Sakrament. Na koniec zaś powrócą inną trasą na miejsce, z którego wyruszyli. Całość potrwa około 1,5 godziny.

    List do uczestników skierował biskup Johannes Hendriks, ordynariusz diecezji haarlemsko-amsterdamskiej. Zwrócił w nim uwagę, jak ważne jest, by chrześcijanie zwłaszcza dziś, w kontekście wojny na Ukrainie, pielęgnowali między sobą jedność i pomagali sobie nawzajem. Przywołując postać holenderskiego karmelity Tytusa Brandsmy, męczennika II wojny światowej kanonizowanego w ubiegłym roku przez papieża Franciszka, podkreślił też ważną i wzbogacającą rolę ciszy, życząc uczestnikom doświadczenia jej podczas procesji. Uczestnicy będą się ponadto modlić w intencji terminalnie chorego biskupa Harriego Smeetsa, ordynariusza diecezji roermondzkiej w Holandii i wielkiego czciciela św. Jana Pawła II.

    Forma Cichej Procesji: przejście w milczeniu bez żadnych zewnętrznych znaków religijnych, powstała w Amsterdamie 150 lat temu wskutek obowiązującego w tym kraju jeszcze do niedawna zakazu katolickich procesji. W ten sposób katolicy holenderscy tajnie kontynuowali procesje eucharystyczne, odbywające się w stolicy Holandii od połowy XIV wieku, kiedy w Amsterdamie wydarzył się słynny cud eucharystyczny, do momentu zdobycia władzy przez protestantów i zakazania kultu katolickiego w końcu XVI wieku.

Reklama

    Od trzech lat Cicha Procesja odbywa się w łączności duchowej z Amsterdamem także w Krakowie. Jej trasa nawiązuje z kolei do cudu eucharystycznego, jaki wydarzył się w dawnej stolicy Polski w XIV wieku i upamiętniony został wzniesieniem przez króla Kazimierza Wielkiego bazyliki Bożego Ciała na Kazimierzu.

    Organizatorzy krakowskiej Cichej Procesji, Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do udziału.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Św Teresa od Jezusa - twierdza wewnętrzna Kościoła

[ TEMATY ]

św. Teresa z Ávila

święci

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Święta Teresa z Ávili[a], właściwie Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada (ur. 28 marca 1515 w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, zm. 4 października 1582 w Alba de Tormes w Hiszpanii) – hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka kontrreformacji i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

W roku 1622, 40 lat po śmierci, została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. 27 września 1970 roku papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła nadając jej tytuł „doktora mistycznego”. Jej książki, w tym autobiografia, Księga Życia i jej przełomowe dzieło Twierdza wewnętrzna, są podstawową częścią literatury hiszpańskiego Renesansu, jak również mistycyzmu chrześcijańskiego i chrześcijańskiej medytacji, którą opisuje w swym ważnym dziele Droga Doskonałości. Wspomnienie liturgiczne św. Teresy obchodzone jest w dniu 15 października.

CZYTAJ DALEJ

Założycielki Centrum Nowe Życie: w Polsce od 1,5 do 2 milionów par doświadcza niepłodności

2023-03-28 18:55

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

niepłodność

drubig-photo/fotolia.com

„Szacuje się, że w Polsce od 1,5 do 2 milionów par, czyli ok. 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym, doświadcza niepłodności. Nie jest ona chorobą samą w sobie” – mówią jego założycielki Carine Stranz i Agnieszka Remus. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, jedyne w regionie kujawsko-pomorskim, w którym troska o płodność obejmuje w sposób holistyczny pary – kobietę i mężczyznę jednocześnie. Centrum Troski o Płodność może pochwalić się narodzinami ponad stu dzieci.

– Nasza radość jest ogromna, gdyż większość par trafiających do Centrum Nowe Życie to trudne przypadki, posiadające wieloletnią historię leczenia ginekologicznego, „od lekarza do lekarza”, wiele nieudanych terapii, procedur, gdzie często nie dawano szans na naturalne poczęcie” – dodają Carine Stranz i Agnieszka Remus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję