Reklama

Polska

Abp Ozorowski: lasy są dobrem całego narodu

Lasy są dobrem wspólnym całego narodu - przypomniał abp Edward Ozorowski podczas uroczystej Mszy św. w białostockiej archikatedrze w intencji leśników. Eucharystia była sprawowana w ramach obchodów 90-lecia istnienia Lasów Państwowych oraz 70-lecia Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

[ TEMATY ]

leśnictwo

frielp / Foter.com / CC BY

Eucharystię koncelebrował biskup łomżyński Janusz Stepnowski oraz duszpasterze leśników.

„Jest mi ogromnie miło, że archikatedra białostocka stała się godna przyjmować tak znakomitych gości – leśników” – mówił abp Ozorowski dziękując pracownikom Lasów Państwowych za troskę o lasy, które - jak podkreślał - są dobrem wspólnym całego narodu. Metropolita białostocki prosił, aby tej „troski nigdy nie zaniedbywali oraz umieli walczyć o to, co jest prawdziwie dobre dla Polski i nie dali się zwodzić fałszywym ujęciom dobra wspólnego”.

Reklama

„Ufam, że jeżeli połączycie wasze wysiłki z łaską Bożą, i jeżeli w tych wysiłkach zachowywać będziecie zdrowy rozsądek, to ich efekt będzie pozytywny dla wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny” – mówił arcybiskup.

W homilii ks. prał. Stanisław Hodun podkreślał, że „praca leśnika jest urzeczywistnianiem powołania danego przez Boga człowiekowi, by czynić sobie ziemię poddaną”. Wskazując na wielorakie aspekty działalności leśników, jakimi są m.in. tworzenie ścieżek edukacyjnych i troska o miejsca pamięci narodowej, mówił: „Nie wystarczy dzisiaj jedynie wam pogratulować, ale trzeba wam podziękować, bo z owoców waszej pracy korzysta całe społeczeństwo”.

Duszpasterz leśników przypomniał, że św. Jan Paweł II wielokrotnie przestrzegał przed największymi zagrożeniami współczesnych czasów, jakimi są brak poszanowania praw natury ustanowionych przez Stwórcę i praw godności życia. Kaznodzieja zachęcał także do niepoddawania się trudnościom, a na dalszą pracę życzył wielu łask Bożych i Bożego błogosławieństwa.

Reklama

We Mszy św. licznie uczestniczyli leśnicy należący do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wraz z rodzinami oraz poczty sztandarowe.

Na zakończenie Eucharystii dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Ryszard Ziemblicki podziękował arcybiskupowi metropolicie i księżom duszpasterzom za okazywaną leśnikom, w trudnej ostatnio dla nich sytuacji, pomoc i duchowe wsparcie.

2014-05-07 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto lubelskich leśników

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2017, str. 4

[ TEMATY ]

leśnictwo

Małgorzata Godzisz

Od lewej: Jerzy Sądel – dyrektor RDLP w Lublinie, Andrzej Konieczny – wiceminister środowiska i Kornel Morawiecki – działacz Solidarności Walczącej

Od lewej: Jerzy Sądel – dyrektor RDLP
w Lublinie, Andrzej Konieczny –
wiceminister środowiska i Kornel Morawiecki –
działacz Solidarności Walczącej

Leśnicy nie traktują swojej pracy wyłącznie jako zawód. Ich zdaniem, to służba. Co roku spotykają się razem podczas Regionalnych Obchodów Dnia Lasu, by podziękować Bogu, ludziom i przyrodzie za miniony czas.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Powrót braci studenckiej

2021-09-28 04:48

Archiwum Centrum Wolontariatu

Od października Lublin wyraźnie odmładza się, niemal co piąty mieszkaniec jest studentem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję