Reklama

Polska

Abp Ozorowski: lasy są dobrem całego narodu

Lasy są dobrem wspólnym całego narodu - przypomniał abp Edward Ozorowski podczas uroczystej Mszy św. w białostockiej archikatedrze w intencji leśników. Eucharystia była sprawowana w ramach obchodów 90-lecia istnienia Lasów Państwowych oraz 70-lecia Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

[ TEMATY ]

leśnictwo

frielp / Foter.com / CC BY

Eucharystię koncelebrował biskup łomżyński Janusz Stepnowski oraz duszpasterze leśników.

„Jest mi ogromnie miło, że archikatedra białostocka stała się godna przyjmować tak znakomitych gości – leśników” – mówił abp Ozorowski dziękując pracownikom Lasów Państwowych za troskę o lasy, które - jak podkreślał - są dobrem wspólnym całego narodu. Metropolita białostocki prosił, aby tej „troski nigdy nie zaniedbywali oraz umieli walczyć o to, co jest prawdziwie dobre dla Polski i nie dali się zwodzić fałszywym ujęciom dobra wspólnego”.

Reklama

„Ufam, że jeżeli połączycie wasze wysiłki z łaską Bożą, i jeżeli w tych wysiłkach zachowywać będziecie zdrowy rozsądek, to ich efekt będzie pozytywny dla wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny” – mówił arcybiskup.

W homilii ks. prał. Stanisław Hodun podkreślał, że „praca leśnika jest urzeczywistnianiem powołania danego przez Boga człowiekowi, by czynić sobie ziemię poddaną”. Wskazując na wielorakie aspekty działalności leśników, jakimi są m.in. tworzenie ścieżek edukacyjnych i troska o miejsca pamięci narodowej, mówił: „Nie wystarczy dzisiaj jedynie wam pogratulować, ale trzeba wam podziękować, bo z owoców waszej pracy korzysta całe społeczeństwo”.

Duszpasterz leśników przypomniał, że św. Jan Paweł II wielokrotnie przestrzegał przed największymi zagrożeniami współczesnych czasów, jakimi są brak poszanowania praw natury ustanowionych przez Stwórcę i praw godności życia. Kaznodzieja zachęcał także do niepoddawania się trudnościom, a na dalszą pracę życzył wielu łask Bożych i Bożego błogosławieństwa.

Reklama

We Mszy św. licznie uczestniczyli leśnicy należący do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wraz z rodzinami oraz poczty sztandarowe.

Na zakończenie Eucharystii dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Ryszard Ziemblicki podziękował arcybiskupowi metropolicie i księżom duszpasterzom za okazywaną leśnikom, w trudnej ostatnio dla nich sytuacji, pomoc i duchowe wsparcie.

2014-05-07 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto myśliwych i leśników

[ TEMATY ]

leśnictwo

Zofia Białas

Minął rok i znów przyszedł dzień, pamiątka poświęcenia relikwii Św. Huberta w dniu 3 listopada 743 r., patronalne święto myśliwych i leśników, także tych z ziemi wieluńskiej. W ich intencji została odprawiona doroczna Msza św. w kościele p.w. św. Mikołaja u wieluńskich Bernardynek. Wspólnie z myśliwymi i leśnikami modlili się członkowie rodzin myśliwych i leśników, sympatycy łowiectwa i przedstawiciele władz samorządowych. Mszy św. przewodniczył kapelan kół łowieckich ziemi wieluńskiej, ks. Jarosław Boral, współcelebransem był ks. Zygmunt Wróbel, kapelan sióstr Bernardynek. Ksiądz Jarosław modlił się o błogosławieństwo Boże dla wszystkich ludzi lasu, i dziękował Bogu za 70 lat istnienia koła Łowieckiego „Daniel”. Ks. Zygmunt, z racji trwającej oktawy Wszystkich Świętych, polecał Bogu zmarłych myśliwych i wszystkich innych polecanych w wypominkach, w poprzedzającym Eucharystię różańcu.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję