Reklama

Niedziela Podlaska

Męczennicy to świadkowie wiary

27 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się konferencja naukowa na temat: „Dowodzenie męczeństwa na przykładzie męczenników komunizmu” pod patronatem honorowym bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Organizatorami były Wyższe Seminarium Duchowne, Centrum Dokumentacji Kanonizacyjnej i Sąd Biskupi

Niedziela podlaska 47/2012, str. 5

[ TEMATY ]

seminarium

konferencja

świadkowie wiary

Ks. Artur Płachno

Temat konferencji zainteresował wielu kapłanów

Temat konferencji zainteresował wielu kapłanów

Konferencję otworzył rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. prof. KUL dr hab. Tadeusz Syczewski. Zaznaczył, że dobrze się stało, iż taka konferencja jest obecna na początku Roku Wiary, bo męczennicy to świadkowie wiary, od których możemy brać przykład.

Reklama

Konferencję poprowadził ks. dr Edward Piotr Sitnik. Pierwszy wykład przeprowadził ks. prof. dr hab. Henryk Misztal na temat: „Elementy prawno-kanoniczne męczeństwa”. W swojej wypowiedzi zaznaczył, jakie dokumenty się zbiera i jak szczególnej analizie są one poddawane. Podkreślił także, że każdego domniemanego męczennika trzeba opracowywać indywidualnie i szczegółowo. Drugi wykład wygłosił ks. dr hab. Tomasz Kaczmarek na temat: „Komunizm sowiecki jako prześladowca wiary”. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że już od początku istnienia ideologia komunizmu była określana przez papieży jako wróg wiary, bo budowała swoją ideologię na ateistycznym fundamencie. Ponadto komunizm niszczył kulturę religijną. Po tych dwóch tematach nastąpiła dyskusja i przerwa na kawę.

Drugą sesję naukową miał rozpocząć o. dr hab. Wiesław Bar OFMConv, ale ze względu na chorobę nie mógł przyjechać. Nadesłany wykład konferencyjny na temat: „Prowadzenie sprawy grupy męczenników” odczytał ks. dr Mirosław Łaziuk. W swojej pracy o. Bar zaznaczył, jakie aspekty są ważne przy badaniach grupy męczenników. Drugi wykład miał poprowadzić o. dr Szczepan Praśkiewicz OCD, ale ze względu na chorobę też nie mógł uczestniczyć w sympozjum. Jego wykład na temat: „Badanie akt diecezjalnych w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych” odczytał ks. dr Zdzisław Jancewicz. W swojej pracy autor opisał, jak ma przebiegać praca tej kongregacji po zakończeniu badań na stopniu diecezjalnym. Po odczytaniu wykładów nastąpiła dyskusja.

Sympozjum naukowe podsumował bp Dydycz. Podziękował organizatorom i patronom medialnym. Zaznaczył także, że „święci powinni żyć w naszych sercach. Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. A ten przykład świętości możemy odczytywać u męczenników”.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chiara Lubich – świętość to konsekwencja miłości

Niedziela Ogólnopolska 11/2015, str. 16-19

[ TEMATY ]

świadkowie wiary

Chiara Lubich, 2003 r. CSC Audiovisivi

14 marca 2008 r. serwisy prasowe donosiły: „Dziś zmarła we Włoszech Chiara Lubich, 88-letnia założycielka Ruchu Focolari”. Cztery dni później w jej pogrzebie w Bazylice św. Pawła za Murami wzięło udział 40 tys. ludzi. 27 stycznia 2015 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Chiary. Siedem lat po śmierci założycielki Ruchu Focolari Kościół pochyla się nad śladami jej niezwykłego życia

Była rówieśniczką św. Jana Pawła II. Urodziła się 22 stycznia 1920 r. w Trydencie jako drugie z czworga dzieci Luigiego i Luigii Lubich. Jej rodzice poznali się w drukarni „Il Popolo”, pisma trydenckich socjalistów. Pobrali się w 1916 r., w czasie trwającej na świecie wojny. Tata był socjalistą i mało interesował się religią, mama natomiast była głęboko wierzącą katoliczką i codziennie chodziła na Mszę św., czasami nawet o 4 rano.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję