Reklama

Niedziela Kielecka

Peregrynacja obrazu Matki Bożej z Guadalupe - tylko w Chmielniku

Niedziela kielecka 47/2012, str. 1, 6

[ TEMATY ]

obraz

peregrynacja

TD

Rycerze Kolumba trzymający wartę przy wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Rycerze Kolumba trzymający wartę przy wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Peregrynacja obrazu Matki Bożej z Guadalupe to inicjatywa Rycerzy Kolumba, których Rada w diecezji kieleckiej funkcjonuje wyłącznie w parafii Chmielnik. Rycerze zaprosili peregrynującą w Polsce kopię cudownego wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, a uroczystości związane z jej obecnością w parafii trwały od 20 do 27 października z udziałem także pielgrzymek z dekanatu.

Cały tydzień z meksykańską Maryją

Obraz peregrynujący po Polsce za zgodą Wielkiego Rycerza Carla Andersona po blisko rocznym oczekiwaniu przywieźli do chmielnickiej parafii przedstawiciele Rady Końskie-Węgleszyn. Obraz został uroczyście wprowadzony do kościoła, odśpiewano m.in. „Bogurodzicę”, Rycerze w szarfach, z insygniami zaciągnęli wartę.

Reklama

Każdego dnia przy obrazie wystawionym w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku odprawiane były trzy Msze św., cztery części Różańca, Apel Jasnogórski, prowadzony przez Rycerzy. Kazania łączone były z konferencjami na temat historii objawień w Guadalupe oraz - z racji Tygodnia Misyjnego - z wątkami misyjnymi. Czuwania modlitewne przy obrazie podjęły grupy parafialne, m.in. Legion Maryi, Koło Radia Maryja, róże różańcowe, młodzież i dzieci. W Mszach św. uczestniczyli parafianie oraz pielgrzymi i duszpasterze z okolicznych parafii, np. z Szydłowa czy z Gartatowic. Warto dodać, że młoda mieszkanka parafii - Magdalena Makowska wykonała kopię obrazu, który będzie peregrynował po rodzinach parafii, począwszy od rodzin Rycerzy Kolumba.

Morenita z Tepeyac w Guadalupe

Matka Boża z Guadalupe odbiera cześć od XVI wieku. Jest to wizerunek Maryi, w którym objawiła się Ona Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. W ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 r., w nadprzyrodzony sposób powstał utrwalony na płótnie obraz Matki Bożej z Guadalupe - czczony przez miliony wiernych na całym świecie. Uchodzi za unikatowy wizerunek Maryi „nie ręką ludzką uczyniony”. Przedstawia Matkę Bożą w postawie stojącej, ubraną w tunikę, okrytą płaszczem, o ciemnej cerze - stąd nazwa „Morenita z Tepeyac”. Obraz badany przez malarzy, znawców technik malarskich, biofizyków, optyków i in., przynosi wiele zaskakujących odkryć, np. trwałość płótna (czyli tzw. tilmy - indiańskiego płaszcza utkanego z włókien agawy, ulegających zazwyczaj po 20 latach rozpadowi). Tymczasem tilma nie zmienia się od 472 lat! Nie stwierdzono śladów szkicu na tilmie, nie wyblakł kolor, a wyglądające jak żywe oczy Maryi zawierają utrwalone na zasadzie refleksu świetlnego sceny z meksykańskiego objawienia.

Ukazanie się św. Juanowi Diego Maryi na wzgórzu Tepeyac jest uznawane za najstarsze objawienie maryjne. W miejsce pierwszego skromnego kościoła wzniesiono z czasem bazylikę (1974 r.), uznawaną za największe sanktuarium maryjne na świecie. Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe przypada 12 grudnia.

Rycerze Kolumba działają w parafii

Reklama

Pierwsza inwestytura Rycerzy Kolumba w Chmielniku miała miejsce w czerwcu 2011 r., a 18 marca 2012 r. bp Kazimierz Ryczan erygował w Chmielniku Radę Rycerzy Kolumba. Liczy ona 35 członków, funkcję kapelana pełni ks. proboszcz Franciszek Siarek. Chmielniccy Rycerze wzięli pod swoją opiekę najstarszy, dawny parafialny kościół pw. Trójcy Świętej - przeprowadzili tam m.in. odwodnienie, naprawę murów, dbają o otoczenie. Rycerze organizują zbiórkę makulatury na cele charytatywne, zajmują się dystrybucją paczek żywnościowych w parafii, przeprowadzają zbiórki ogłaszane przez Kościół, mają pod opieką starsze osoby, prowadzą kwestę z okazji Wszystkich Świętych.

Zakon Rycerzy Kolumba został zalegalizowany w USA w 1882 r. Poza wspieraniem się wzajemnym i swych rodzin, Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia ludzkiego, sponsorują dzieła Kościoła, prowadzą program ubezpieczeniowy dla członków i ich rodzin. Do popularnych działań Rycerzy na całym świecie zalicza się m.in.: prowadzenie kuchni dla biednych, zaopatrywanie inwalidów w wózki, organizacja imprez sportowych, fundacja stypendiów dla kleryków. W Polsce ich obecność datuje się od 2005 r. - funkcjonuje 38 rad, skupiających 2 tys. osób.

Rycerze Kolumba poprzez trwającą od ponad roku polską peregrynację wizerunku Morenity z Tepeyac przypominają, że Matka Boża z Guadalupe jest Gwiazdą Nowej Ewangelizacji i Opiekunką Życia - staje się wyraźnym symbolem obrony każdego ludzkiego życia, od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. We współczesnym świecie, w którym coraz bardziej stara się dominować „cywilizacja śmierci” - peregrynacja Obrazu Matki Bożej z Meksyku ma uwrażliwić wszystkich na szacunek do życia i przyczynić się do tego, by szczególnie katoliccy mężczyźni poczuli się bardziej za to życie odpowiedzialni - od okresu prenatalnego aż po godną śmierć. Ma być także impulsem do nowej ewangelizacji i odnowy wiary na progu Roku Wiary, a także inspirować do czynów miłosierdzia.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przez nadzieję i wiarę

Wędrując po drogach naszej archidiecezji, kopia Krzyża Trybunalskiego dotarła do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Sebastiana w Krasieninie

Najpierw wierni wraz ze swoim proboszczem ks. Dariuszem Nowomiejskim gromadzili się na rekolekcjach ewangelizacyjnych, prowadzonych przez ekipę ks. Marcina Grzesiaka. Później przez 10 dni, mimo intensywnego czasu prac polowych, przychodzili adrować krzyż. Wśród parafian dostrzec można było członków grup formacyjnych i modlitewnych: Żywego Różańca, Bractwa Apostolstwa, Ruchu Światło-Życie oraz zespołów muzycznych. 5 sierpnia Eucharystii z obrzędem pożegnania krzyża przewodniczył abp Stanisław Budzik. – Cieszę się, że po raz pierwszy mogę sprawować Mszę św. w waszej pięknej świątyni, w tak wyjątkowym czasie, po dniach spotkania z Chrystusem, z Jego krzyżem i Ewangelią, z mocą Ducha Świętego – mówił Ksiądz Arcybiskup, zapewniając zgromadzonych, że modli się o to, by „dni Bożej łaski przyniosły piękne owoce i poprowadziły Kościół drogami zbawienia”. Witając Pasterza w ukrytej wśród zielni świątyni, która dla mieszkańców podlubelskiej miejscowości jest oazą ciszy i wytchnienia w chaosie dnia i lęku o jutro, Ksiądz Proboszcz prosił: – Pomóż nam zrozumieć istotę krzyża i pokochać każdą naszą miarę cierpienia.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Włochy: obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika

2021-08-05 20:40

[ TEMATY ]

św. Dominik

Bolonia

Vatican News

W Bolonii trwają obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Przy jego grobie codziennie sprawowane są jubileuszowe Msze. Ulicami tego włoskiego miasta, którego św. Dominik jest współpatronem, dziś wieczorem niesione będą jego relikwie. Procesja przejdzie do miejsc związanych z ostatnim etapem jego życia i zakończy się przy grobie założyciela dominikanów, który zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku.

Z okazji jubileuszu specjalny list wystosował Papież Franciszek, który nazwał św. Dominika „kaznodzieją łaski”. Mistrz generalny dominikanów o. Gerard Francisco Timoner wskazuje na aktualność przesłania św. Dominika, który, jak mówi, choć żył w średniowieczu, to ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję