Reklama

Niedziela Lubelska

Idziemy po śladach przodków

Jak co roku, tydzień po uroczystej inauguracji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, nowy rok akademicki oficjalnie rozpoczęło Metropolitalne Seminarium Duchowne

Niedziela lubelska 47/2012, str. 3

[ TEMATY ]

seminarium

Lublin

Stanisław Sadowski

Inauguracja zgromadziła wielu gości

Inauguracja zgromadziła wielu gości

Uroczystości, którym towarzyszyły słowa Ojca Świętego Benedykta XVI „Miłość Chrystusa wypełnia nasze serca i pobudza nas do ewangelizacji”, odbyły się w niedzielę, 28 października. Najpierw społeczność seminarium, które za dwa lata przeżywać będzie jubileusz 300-lecia powstania, uczestniczyła w Mszy św., a następnie wespół z licznie przybyłymi gośćmi w spotkaniu inauguracyjnym, odbywającym się tradycyjnie w auli wielofunkcyjnej. Zgromadzonych, wśród których obecni byli, m.in.: abp Stanisław Budzik i bp Artur Miziński oraz rektorzy lubelskich uczelni z rektorem KUL ks. prof. Antonim Dębińskim, powitał gospodarz ks. dr Marek Słomka. Wśród gości Rektor seminarium wyróżnił licznie przybyłych kapłanów, którzy „ukazują alumnom piękno drogi powołania”, a także siostry zakonne, w tym Siostry Służki, które na co dzień pracują w seminarium, „ewangelizując przyszłych kapłanów świadectwem życia, oddania Bogu, Kościołowi i człowiekowi”.

Akademickie święto szczególnie przeżywali klerycy pierwszego roku, którzy zaledwie kilka tygodni wcześniej przekroczyli próg seminarium. Z rąk wicedziekana Wydziału Teologii KUL ks. prof. Marka Chmielewskiego 19 studentów odebrało indeksy. - Życzę wam, by studia teologiczne były dla was nie tylko wsłuchiwaniem się w słowo o Bogu, ale w Słowo Boga; by były czasem rozwijania się w wierze - mówił Ksiądz Dziekan. W roku akademickim 2012/2013 studia teologiczne, połączone z formacją kapłańską, podjęło 16 nowych alumnów obrządku rzymskokatolickiego oraz trzech grekokatolików. Do wspólnej historii seminarium i KUL-u nawiązał rektor uniwersytetu ks. prof. A. Dębiński: - Gdy młody uniwersytet katolicki szukał własnego lokum, zajęcia przez kilka lat odbywały się w budynku seminarium, natomiast od 1945 r. kształcenie seminarzystów odbywa się w ramach Wydziału Teologii KUL.

Reklama

Jak podkreślał ks. M. Słomka, alumni powrócili po wakacyjnej przerwie do nauki i pracy ubogaceni duszpasterskimi praktykami. W letnich miesiącach lubelskich seminarzystów można było spotkać m.in. na pieszej pielgrzymce do Częstochowy, oazach dziecięcych i młodzieżowych, koloniach Caritas, wczasorekolekcjach dla chorych i niepełnosprawnych, a także na „Przystanku Jezus”. Wielu z nich, podróżując po różnych krajach Europy i świata, doświadczało bogactwa Kościoła powszechnego oraz wspomagało modlitwą i pracą Polonię. - Codzienna nauka i formacja w seminarium, a także wakacyjne zaangażowania dla kleryków są okazją do pogłębiania relacji z Bogiem i bliźnim. W tym roku akademickim, który za przyczyną papieża Benedykta XVI stał się Rokiem Wiary, nadal wspólnie będziemy poszukiwać Chrystusa na naszych drogach i umacniać wiarę Słowem Bożym, modlitwą, lekturą Pisma Świętego, dokumentów soborowych i Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz spotkaniami z prawdziwymi świadkami Chrystusa - mówił Ksiądz Rektor. Rok Wiary wpisuje się w ostatnie seminaryjne przygotowania do 300-lecia istnienia. - Nasze seminarium zostało założone w 1714 r. Zgłębianie historii utwierdza nas w przekonaniu, że idziemy po śladach zacnych przodków. Chcemy ocalić dla potomnych jak najwięcej, dlatego podjęliśmy się nie tylko renowacji kompleksu sakralnego, ale troszczymy się o nasze duchowe dziedzictwo, m.in. w ramach przygotowania do rocznicy zbierane są świadectwa dawnych wychowanków, które zostaną opracowane i opublikowane - wyjaśniał ks. Słomka.

Z okazji inauguracji z okolicznościowym wykładem nt. „Zabytkowy zespół budynków Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie - historia i rola w przestrzeni miasta”, wystąpił miejski konserwator zabytków Hubert Mącik. Przypomniał w nim historię fundacji zespołu klasztornego i kościelnego Misjonarzy św. Wincentego ŕ Paulo, a także wskazał na szczególnie cenne elementy dekoracji, jakimi są, m.in. medaliony z wizerunkami królów i książąt polskich na jednej ze ścian dawnej kamienicy Suchorabskiej, która stanowiła zaczątek zabudowań seminaryjnych oraz kaplica (obecnie używana przez kleryków grekokatolickich) z pięknym ikonostasem autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego.

Nim akademickie spotkanie zakończył dostojny śpiew chóru seminaryjnego „Gaudeamus igitur”, o pasterskie słowo i błogosławieństwo został poproszony Metropolita Lubelski. Abp Stanisław Budzik, odnosząc się do chlubnej historii seminarium i bogatej tradycji kształcenia duchowieństwa w Lublinie, podkreślał: - Trzeba dbać nie tylko o odnowę zewnętrznego wyglądu, ale o to, by promieniowało wewnętrznym blaskiem. To apel przede wszystkim do was, drodzy alumni i wychowawcy, aby budować to wewnętrzne duchowe piękno, aby seminarium lubelskie, które od 300 lat wpisuje się w panoramę duchową miasta, dalej tym duchem promieniowało.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o rybaków ludzi

Z ks. Leszkiem Stefańskim, wicerektorem ds. wychowania w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu, prezesem Towarzystwa Przyjaciół WSD, rozmawia ks. Paweł Borowski

KS. PAWEŁ BOROWSKI: – 2 lata temu bp Andrzej Suski mianował Księdza wicerektorem WSD. To wielka odpowiedzialność kształtować przyszłych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

[ TEMATY ]

Matka Boża

pl.wikipedia.org

Przez wiele stuleci Kościół obchodził dwa święta dla uczczenia cierpień Najświętszej Maryi Panny: w piątek przed Niedzielą Palmową – Matki Bożej Bolesnej i 15 września – Siedmiu Boleści Maryi.

Pierwsze święto wprowadzono najpierw w Niemczech w roku 1423. Drugie święto ma nieco inny charakter. Czci Bożą Matkę jako Bolesną i Królową Męczenników nie tyle w aspekcie chrystologicznym, co historycznym, przypominając ważniejsze etapy i sceny dramatu Maryi i Jej cierpień. To święto zaczęli wprowadzać serwici.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję