Reklama

Kościół

Nigeria: stulecie seminarium duchownego mającego niemal 800 kleryków

Stulecie istnienia obchodzi największe katolickie seminarium duchowne w Nigerii i w całej Afryce, a prawdopodobnie również na świecie. W Bigard Seminary w mieście Enugu formację do kapłaństwa zdobywa 771 kleryków.

[ TEMATY ]

klerycy

Nigeria

Adobe.Stock.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spośród nich 531 kształci się na księży diecezjalnych dla diecezji z prowincji kościelnej Onitsha, obejmującej archidiecezję Onitsha i diecezje: Abakaliki, Awgu, Awka, Ekwulobia, Enugu, Nnewi i Nsukka. Oprócz nich w zajęciach w seminarium uczestniczy 240 zakonników, którzy przygotowują się do święceń kapłańskich. Należą oni do zakonów i zgromadzeń obecnych w tej części Nigerii: kapucynów, klaretynów, misjonarzy, ojców somaskich i po wykładach wracają na nocleg do swoich wspólnot.

Reklama

Seminarium w Enugu dało dotychczas Kościołowi 35 biskupów, 134 arcybiskupów i 4 czterech kardynałów, w tym dwóch nadal żyjących: Francisa Arinze, emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Petera Okpaleke, biskupa diecezji Ekwulobia.

Podziel się cytatem

Rektor, ks. Albert Okechukwu Ikpenwa wyjaśnia, że nie wszyscy, którzy wstąpili do tego seminarium ostatecznie przyjęli święcenia kapłańskie, lecz zostali inżynierami, lekarzami, wykładowcami uniwersyteckimi, politykami lub zrobili karierę wojskową. „To jest nasz wkład w życie społeczne Nigerii” - podkreśla 57-letni duchowny, który zdobył doktorat z teologii moralnej na Papieskiej Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie, spędził też kilka lat na pracy duszpasterskiej w diecezji Pasawa w Niemczech.

Czuwa on nad drogą do kapłaństwa kilkuset kandydatów. „Nie jest to łatwe, ale jest też wielu formatorów i kierowników duchowych. Seminarzyści są podzieleni na grupy, każda ma odpowiedzialnego za nią kapłana, aby każdy [kleryk] był pod dobrą opieką” - zaznacza ks. Ikpenwa.

Niebanalna jest również organizacja materialnego życia seminarium. „Klerycy sprzątają, dbają o budynek i zieleń, bez personelu pomocniczego, starając się, aby wszystko było jak najbardziej uporządkowane” - podkreśla rektor.

Seminarium powstało w 1924 roku w Onitshy. Pierwszym rektorem był irlandzki duchacz o. William O’Donnel. Placówka kilkakrotnie zmieniała siedzibę, by w końcu w 1951 roku osiąść w Enugu. Pieniądze na założenie seminarium zebrało Opus Sancti Petri Apostoli, dzisiejsze Papieskie Dzieło Misyjne św. Piotra Apostoła, założone przez Francuzkę Jeanne Bigard (1859-1914), której imię nosi placówka i której popiersie znajduje się w seminaryjnym ogrodzie.

Przygotowania do jubileuszu stulecia seminarium rozpoczęły się w 2019 roku Mszą św. połączoną ze święceniami 25 diakonów przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Nigerii (obecnie w Polsce) abp. Antonio Guido Filipazziego. W 2021 roku zorganizowano festiwal sztuki i kultury, w 2022 roku konkurs śpiewu i muzyki, zaś w 2023 roku - konkurs ze znajomości Biblii. Zakończenie obchodów zaplanowano na 21 listopada br.

2024-03-25 19:28

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy etap drogi ku kapłaństwu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie przy ul. Św. Barbary 41 rozpoczął się nowy rok formacyjny. Choć formacja w seminarium przebiega według wypracowanych już form i sposobów, to jednak ten rok dla częstochowskiej wspólnoty seminaryjnej przynosi wiele nowego

Nowością każdej szkoły są nowi uczniowie. Tak samo jest też w seminarium duchownym. Nowi kandydaci to przede wszystkim nowa porcja nadziei na to, że Kościołowi nie zabraknie kapłanów. Media zdążyły już przekazać radosną nowinę, że seminaria duchowne w Polsce w tym roku, mimo niżu demograficznego i dużej fali antyklerykalizmu, nie zanotowały kryzysu powołań, a nawet mogą się cieszyć tym, że w całej Polsce do drzwi seminariów zastukało ponad 100 kandydatów więcej niż w roku ubiegłym.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Młodzież z Archidiecezji Wrocławskiej w Rzymie

2025-07-29 17:52

Archiwum Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej

Młodzież z Wrocławia podczas dni w diecezjach

Młodzież z Wrocławia podczas dni w diecezjach

Młodzież z Archidiecezji Wrocławskiej przebywa w Rzymie, aby uczestniczyć w Jubileuszu Młodych. Wśród nich jest ks. Grzegorz Łuczyszyn z parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy, wraz z młodzieżą z tej parafii.

- Tutaj w Rzymie jest niesamowita atmosfera. Obok nas jest wielu pielgrzymów z różnych stron świata, różnych kultur, bardzo otwartych - podkreśla Ola, dodając: - A większości są to osoby młode, ale dostrzec można także młodszych, jak i starszych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję