Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Łagiewniki

Wielki Czwartek w łagiewnickim Wieczerniku

    Wielki Czwartek to tajemnica obecności Boga, która wzywa nas do obecności przed Nim – powiedział bp Jan Zając w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach w czasie Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej.

2024-03-30 10:03

Małgorzata Pabis

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynając homilię, bp Jan Zając przywołał słowa Chrystusa: „Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami zanim będę cierpiał”. - Poprzez wieki wciąż są aktualne słowa Pana Jezusa, który „wiedząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich, do końca nas umiłował”. Pan Jezus umiłował do końca! Zjawia się tutaj wobec nas zgromadzonych przy Jego stole i ołtarzu z tą miłością, którą jest On sam, bo Bóg jest miłością. I gorąco pragnie, aby miłość Boża stała się owym darem, który będzie rozdzielony na Pańską Wieczerzę – mówił kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, dodając, że Jezus umiłował nas bezgranicznie. - Miłuje każdego. Miłuje bez wyjątku, aż po oddanie życia za wszystkich. Każdy może powiedzieć: „oddał życie za mnie” - podkreślił.

Jak mówił bp Zając, dziś, gdy obecność Pana w Eucharystii bywa często lekceważona, musimy uczyć się trwania przy Jezusie w Najświętszym Sakramencie. - Miłość domaga się obecności – zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, wskazując na szczególnych świadków miłości miłosiernej objawionej w Eucharystii. - Ks. Michał Rapacz - wkrótce błogosławiony – leżąc krzyżem modlił się nocami przed Najświętszym Sakramentem i tak wypełniał swoje powołanie, wyrażone w słowach psalmisty: „Z łaski Bożej jestem tym, kim jestem. Kapłanem na wieki”. Tak wypraszał zmiłowanie Pańskie dla wrogów Boga i Kościoła. Sługa Boża – Helenka Kmieć – której proces beatyfikacyjny wkrótce się rozpocznie, żyła na co dzień w „zasięgu Słowa i Eucharystii”. Aż do ostatniego wypełnienia testamentu Jezusa z Wieczernika, że „nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś oddaje życie za przyjaciół swoich”, służąc biednym dzieciom w Boliwii, przelała krew w męczeńskiej śmierci zadanej jej przez młodego człowieka. O tej ofierze świadczą krople krwi Helenki, które spadły na Biblię, ostatnią lekturę Słowa Bożego tu na ziemi. Wobec takich świadków, w ciszy tego mistycznego wieczoru, słyszymy wezwanie obecnego z nami Mistrza: „Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z Wami, zanim będę cierpiał” - powiedział bp Jan Zając.

Po Mszy świętej w uroczystej procesji został przeniesiony Najświętszy Sakrament do Ciemnicy w Kaplicy Klasztornej. Tam odbywa się całonocne czuwanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

"Zakończenie procesu o cud kończy wszystkie działania kurii w Olsztynie związane z procesem beatyfikacyjnym siostry Barbary Samulowskiej" – powiedział PAP rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. Sawicki. Odmówił podania szczegółów dotyczących cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem gietrzwałdzkiej wizjonerki.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jagodziński nuncjuszem w RPA i Lesotho

2024-04-16 12:44

diecezja.kielce.pl

Ojciec Święty mianował polskiego dyplomatę, abp. Henryka Jagodzińskiego, nuncjuszem apostolskim w RPA i Lesotho. Dotychczas był on papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Abp Jagodziński ma 55 lat, urodził się w Małogoszczy na Kielecczyźnie. Świecenia kapłańskie przyjął w 1995 roku i 6 lat później rozpoczął służbę w dyplomacji watykańskiej. Pracował m.in. na Białorusi, w Chorwacji, Indiach oraz w Bośni i Hercegowinie.

CZYTAJ DALEJ

Finał 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

2024-04-16 10:50

ks. Andrzej Bienia

Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

Uczestnicy 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach ponownie spotkali się z bł. Rodziną Ulmów. 12 kwietnia 2024 r. w Markowej odbył się finał konkursu.

Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach to wydarzenie przygotowywane wspólnie od 24 lat przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i Zgromadzenie Księży Michalitów w Miejscu Piastowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję