Reklama

Niedziela Małopolska

Ciężkowice

Zaszczytna funkcja

    W Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej w Ciężkowicach odbyła się IV sesja Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego.

Mateusz Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To już przedostatnie spotkanie przyszłych ceremoniarzy w Ciężkowicach. Na kwietniowej sesji kandydaci na ceremoniarzy uczyli się, czym jest funkcja lektora, zgłębiali swoją wiedzę na temat śpiewu w liturgii, a także poznali funkcję komentatora. Ponadto prelegenci przybliżyli lektorom rolę ceremoniarza, także rys historyczny tej funkcji, jej zadania i znaczenie w trakcie liturgii.

Wyjątkowym elementem IV sesji Kursu Ceremoniarza jest wykład i ćwiczenia praktyczne, podczas których uczestnicy uczą się, w jaki sposób posługiwać w trakcie Mszy św. celebrowanej przez biskupa. Nacisk w trakcie tych zajęć postawiony był na posługiwaniu przy insygniach biskupich, czyli podawaniu biskupowi mitry i pastorału podczas liturgii. – Sporą zaletą tych zajęć jest to, że prowadzą je nasi animatorzy. To ceremoniarze z kilku lub nawet kilkunastoletnim stażem, którzy na koncie mają wiele asyst liturgicznych podczas Mszy św., którym przewodniczył biskup. Czerpiąc ze swojego doświadczenia, są oni w stanie przekazać wiedzę na temat podawania mitry i pastorału w najlepszy sposób. Pożyteczne jest też dla kursantów to, że animatorzy łączą praktykę z teorią, przez co łatwiej jest zrozumieć to zagadnienie – opowiada ks. Sylwester Brzeźny, diecezjalny duszpasterz LSO. I dodaje: – Celebracja pod przewodnictwem księdza biskupa to zawsze duże wydarzenie w parafii. Możliwość powierzenia ceremoniarzowi zadania podawania mitry i pastorału w trakcie liturgii to duże odciążenie dla kapłanów, którzy przy takich celebracjach mają ogrom obowiązków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Możliwość praktycznego ćwiczenia z insygniami biskupimi to dla uczestników kursu ważny element. Jak przyznają, na co dzień nie mają styczności z mitrą i pastorałem, dlatego nawet okazja do potrzymania mitry, była dla nich wyjątkowym przeżyciem. – Nigdy nie miałem styczności z mitrą i pastorałem. Widziałem jedynie z odległości, siedząc w ławce, że ceremoniarz podaje je biskupowi i wydawało mi się to ciekawe, a jednocześnie wiedziałem, że wiąże się z tym duża odpowiedzialność. To było ciekawe przeżycie, żeby tutaj na kursie dowiedzieć się, w którym momencie i w jaki sposób podaje się insygnia. Myślę, że gdybym miał teraz wykonywać te czynności, to dałbym sobie radę – mówi Jakub Górka, z parafii św. Marcina Biskupa w Mogilnie. – To duża odpowiedzialność, ale też w pewien sposób wyróżnienie, bo posługiwanie bezpośrednio przy biskupie to zaszczyt. Gdy myślałem wcześniej, że miałbym się tym zająć, to czułbym stres i bałbym się, że nie dam rady. Teraz jednak wiem, jak to wygląda i myślę, że poradziłbym sobie z tym zadaniem – dodaje Filip Bodziony z Długołęki - Świerkli.

Przed przyszłymi ceremoniarzami jeszcze tylko jedna sesja kursu. Po zaliczeniu całego wymaganego materiału, lektorzy otrzymają błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza.

2024-04-16 13:48

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

[ TEMATY ]

śmierć

PAP/Adam Warżawa

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

"Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" - napisała Aleksandra Twardowska-Kaczmarek cytowana przez Polską Fundację Muzyczną w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

[ TEMATY ]

kapłaństwo

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję