Reklama

Kościół

Bp Przybylski: troska o powołania w Kościele nie jest rekrutacją kandydatów

Troska o powołania w Kościele katolickim nie jest próbą rekrutacji kandydatów do pustoszejących seminariów i nowicjatów, ale pomocą człowiekowi w odkryciu jego miejsca w świecie – powiedział delegat KEP ds. powołań bp Andrzej Przybylski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza, 21 kwietnia w Kościele katolickim obchodzony będzie 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce rozpoczyna on tydzień modlitw o powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku pod hasłem "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn".

"Troska o powołania to nie troska o rekrutację do seminariów i nowicjatów, które pustoszeją" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań bp Andrzej Przybylski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Zajmujemy się powołaniami nie dlatego, że trzeba coś więcej zrobić, bo mamy kryzys, ale dlatego, że jest to organiczna misja Kościoła katolickiego, która służy człowiekowi jako pomoc w odkrywaniu jego miejsca w świecie" – powiedział duchowny.

Zaznaczył, że "w odkrywaniu powołania nie chodzi o wybranie jakiegoś zawodu czy konkretnego zajęcia, które dana osoba ma wybrać, ale o odkrycie przez nią jej tożsamości, drogi w życiu, która prowadzi do jej głębokiego szczęścia".

Podziel się cytatem

Reklama

Krajowy duszpasterz powołań ks. prof. Marek Tatar z UKSW zwrócił uwagę, że choć zakony i seminaria duchowne od kilku lat notują spadek liczby zgłaszających się kandydatów to odmienną tendencję widać w instytutach świeckich i w indywidualnych formach życia konsekrowanego.

Reklama

Do Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich (KKIŚ) należą 32 instytuty i stowarzyszenia, w których jest 968 osób, w tym po ślubach wieczystych – 865 osób, po ślubach czasowych – 68, a w formacji wstępnej – 36. Ponadto w kraju jest 421 dziewic konsekrowanych (indywidulana forma życia konsekrowanego), a do stanu wdów należy w Polsce 407 kobiet.

"Dane te pokazują, że zainteresowanie życiem konsekrowanym istnieje, ale zmieniają się jego formy i ludzkie wybory" – zaznaczył ks. prof. Tatar.

Podkreślił, że "mimo spadku powołań nie można powiedzieć, że Bóg nie powołuje młodych do służby w Kościele". Trzeba się jednak zastanowić, jak oni na nie odpowiadają Według niego odpowiedź młodych na powołanie zależy od "kondycji współczesnej rodziny, w której wyrastają", od sytuacji społecznej, a także od "wizerunku Kościoła katolickiego" i od "ich osobistej kondycji jako jednostek".

Według prof. Tatara dużym wyzwaniem jest "zachwianie antropologiczne" polegające na tym, że "młody człowiek ma problem z odpowiedzą na pytanie: kim jestem?", a to – jak ocenił – sprawia, że "jeszcze trudniej jest mu znaleźć odpowiedź na pytanie: jak mam przeżyć swoje życie?".

"Kościół katolicki uczy, że Chrystus powołuje kobietę lub mężczyznę, więc trzeba się określić. Kolejną kwestią jest tożsamość chrześcijańska bazująca na sakramencie chrztu św., a to oznacza, że przyjmuję całą Ewangelię, także z jej wymaganiami" – dodał ks. prof. Tatar.

Reklama

Zaznaczył, że "młodzież ma dziś problem z podjęciem życia, które wymaga ofiary, wyrzeczenia" oraz "realizacji misji, zadań podejmowanych przez Kościół". "Wielu młodych stara się dopasować Kościół do siebie" – powiedział.

Z okazji tygodnia modlitw o powołania do diecezji w Polsce trafiły materiały formacyjno-duszpasterskie w formie teczki zawierającej pięć specjalnych zeszytów, m.in. z propozycją homilii, rozważań, konspektów na lekcje religii i świadectw dla wspólnot i grup młodzieżowych.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. W tym dniu wierni modlą się w intencji powołań do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego, rozważają też papieskie orędzie przygotowane na ten czas. Niedziela Dobrego Pasterza to również święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Wspiera ono powołania misyjne, m.in. akcją AdoMIS zachęcającą do adopcji misyjnych seminarzystów.

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2024-04-16 14:17

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz na eksport. Prymicje ks. Tomasza Powroźnika

Ksiądz Tomasz Powroźnik, który 22 stycznia przyjął święcenia prezbiteratu w katedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Biloxi (USA), 5 lutego odprawił Mszę św. prymicyjną w rodzinnej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawadzie, w kościele Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, który jako rektor przyjmował księdza prymicjanta do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

[ TEMATY ]

oświadczenie

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list. W najbliższym czasie zostanie ustalony termin spotkania Rady Stałej, która zajmie się omówieniem aktualnych spraw Kościoła w Polsce. Podejmie także zawarte w liście kwestie.

Warszawa, 20 maja 2024 r.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35

- Jesteście potrzebni do przekazywania łaski - mówił kard. Grzegorz Ryś do przyszłych diakonów archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję