Reklama

Głosząc Zbawiciela

Podczas wielkanocnego misterium poznajemy nieskrępowaną niczym wielkość Boga. Wielkość, która wynika z ofiarności. Zbawiciel jest dla nas nieodgadniony do końca ponieważ mając nieskończoną moc wybiera taki sposób odkupienia ludzi, który oznacza dla Niego Samego cierpienie. Jak wielką zatem odpowiedzialność przyjmują na siebie księża, którzy w nazwie swojego zgromadzenie umieszczają Zbawiciela?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Salwatorianie to wspólnota, która świadoma jest znaczenia imienia Salwator - czyli Zbawiciel. Imienia, które wymaga bezwzględnego podporządkowania się woli Ojca, ale które niesie niebiańską radość. W wielu miejscach naszej archidiecezji możemy obserwować mozolną pracę Salwatorianów, która ma tylko jeden cel - doprowadzenie nas do nieba. Cel ten wypracowywany jest wieloma środkami, wymagającymi inwencji, wiedzy, modlitwy i pracowitości...

Odbudować człowieka

Chrystus odbudował na krzyżu człowieka. Tego aktu nie da się powtórzyć. Ludzie potrzebują jednak ciągłego odbudowywania przez zbieranie wiedzy na swój temat, przez odnajdywanie nowych dróg do Boga, przez modlitwę i sakramenty. Temu odbudowywaniu służą w Kościele rekolekcje. Jest to specjalność Salwatorianów. Prowadzą oni formację dla wszystkich stanów. Szkoła Modlitwy Słowem Bożym, Szkoła Biblijna, Rekolekcje Lectio Divina są otwartymi dla wszystkich trzema metodami zgłębiania Pisma Świętego. Metody te różnią się czasem trwania (od weekendowych sesji po wielodniowe rekolekcje w milczeniu) oraz poziomem zgłębiania Biblii. Podczas Szkoły Biblijnej analizuje się teologię i duchowość poszczególnych ksiąg. Rekolekcje Lectio Divina uczą modlitwy Pismem Świętym. Szkoła Kierownictwa Duchowego przyjmuje wszystkich, którzy w osobistym kierownictwie duchowym szukają nieustającej formacji w codziennym życiu. Szkoła Wychowawców WSD to działająca w Krakowie pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa formacja dla osób nauczających w wyższych seminariach duchownych i intytutach zakonnych. Ćwiczenia ignacjańskie, Szkoła o. Jordana oraz Szkoła Wiary są natomiast kierowane do wiernych, którzy chcą wzrastać odpowiednio według duchowości ignacjańskiej, salwatoriańskiej lub po prostu pogłębiając znajomość katolickiej wiary.
Rekolekcje w archidiecezji krakowskiej prowadzone są przez Salwatorianów w Centrum Formacji Duchowej (CFD) w Krakowie oraz w Trzebini. Formacja trwa w nich przez cały rok. Salwatorianie głoszą także chętnie rekolekcje w parafiach, do których zostają zaproszeni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Słowo nie wiatr

To co zostaje zapisane, nie przemija. Tak jak kiedyś spisano nauczanie Chrystusa i Apostołów w Nowym Testamencie, tak dziś należy notować nauczanie Kościoła. Salwatorianie 10 lat temu powołali w Krakowie wydawnictwo „Salwator”. Jest ono znane wszystkim osobom, które uczestniczą w pogłębionej formacji duchowej. W swojej ofercie wydawnictwo posiada książki najlepszych kaznodziejów i rekolekcjonistów ostatnich lat: ks. Krzysztofa Wonsa (SDB), ks. Alessandra Pronzato, o. Anselma Gruna (OSB), bp. Bruno Forte. Należy także zwrócić uwagę na wiele pozycji poświęconych walce duchowej i zmaganiom człowieka z diabłem.
Wydawnictwo „Salwator” zajmuje się także utwalaniem i wydawaniem w postaci płyt CD rekolekcji i konferencji odbywających się w salwatoriańskich ośrodkach rekolekcyjnych. Dzięki temu każda osoba, która nie może osobiście pojechać na rekolekcje, ma możliwość przeżycia ich w domowym zaciszu. Płyty CD z rekolekcjami można nabyć w wielu księgarniach, a także przez stronę internetową wydawnictwa.

Wyzwanie internetu

Jedną z działalności Salwatorianów jest troska o to, aby również Internet był miejscem ewangelizacji. Salwatorianie powołali Apostolat Internetowy. Ma on siedzibę w Krakowie-Łagiewnikach. Do jego zadań należy prowadzenie w Internecie stron, na których można odnaleźć treści katolickie i pogłębić swoją wiedzę o Kościele. Podstawową inicjatywą jest portal www.katolik.pl. Znaleźć na nim można ciekawe artykuły. Można również podyskutować o nich na forum. Salwatorianie prowadzą także katolickie radio internetowe oraz portal informacyjny o zakonach w Polsce. Na uwagę zasługuje również specjalna strona poświęcona wyłącznie sakramentowi pokuty.
Jedną z ważniejszych inicjatyw internetowych Salwatorianów jest rozsyłanie co piątek medytacji do Pisma Świętego na cały tydzień. Korzystają z nich nieustannie tysiące internautów. Pozwalają zagłębiać w codziennej modlitwie duchowe perły Biblii.

Reklama

Wielość zadań, jeden cel

Dodatkowe światło na działalność Salwatorianów rzucić może kilka ważnych faktów dotyczących tego zgromadzenia. Jego założycielem jest Niemiec - Franciszek Maria od Krzyża Jordan. Powstało ono formalnie w 1881 r. Aktualną nazwę - Towarzystwo Boskiego Zbawiciela (Societas Divini Salvatoris; skrót: SDS) otrzymało w 1893 r. Od początku istnienia zgromadzenia około 10% wszystkich jego członków pochodziło z ziem polskich. Stałą pracę w Polsce podjęli Salwatorianie w 1900 r. w Krakowie. Pierwszą placówkę otwarli w 1903 r. w Trzebini. W Krakowie na Zakrzówku obecni są od 1922 r., kiedy to otwarli Gimnazjum św. Jacka. W przededniu II wojny światowej powstał dom w Zakopanem. Z powyższych danych widać, że Salwatorianie na stałe wpisali się już w krajobraz polskiego Kościoła i można śmiało rzec, że i kolejne pokolenia wiernych będą korzystały z ich niestrudzonej pracy kaznodziejskiej.

Salwatorianie w Internecie

www.sds.pl - strona Prowincji Polskiej Salwatorianów
www.katolik.pl - katolicki portal informacyjny
www.spowiedz.pl - strona poświęcona sakramentowi pokuty
www.radiokatolik.pl - internetowe radio katolickie
www.cfd.sds.pl - strona Centrum Formacji Duchowej w Krakowie
www.cfdtrzebinia.sds.pl - strona Centrum Formacji Duchowej w Trzebini
www.salwator.com - strona wydawnictwa wraz z księgarnią internetową

Świadectwa uczestników rekolekcji w Centrum Formacji Duchowej (CFD)

„Dwie są główne zalety CFD. Pierwsza to troska o wysoki poziom refleksji nad starannie wybranymi tekstami Pisma Świętego. Zaleta druga to ścisłe powiązanie czytania i objaśniania Biblii z modlitwą. Jedno i drugie sprawia, że Biblia odżywa na nowo w swoim najwłaściwszym środowisku, czyli w Kościele”.
Ks. prof. Waldemar Chrostowski - przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich

„CFD to oryginalny i twórczy ośrodek, który zaledwie w dziesięć lat swojego istnienia wyrobił sobie wysoką markę w całej Polsce. Było to możliwe dzięki temu, iż jego twórcy - u samych początków - mieli pokorę czerpania z doświadczenia innych, by z czasem szukać swojej własnej drogi i własnych rozwiązań wprowadzania wiernych w głębokie życie duchowe”.
Ks. Józef Augustyn SJ

Reklama

„Mam na imię Wiesia. Mam 46 lat (pielęgniarka na rencie). W lutym 2008 r. przyjechałam na sesję prowadzoną przez ks. Krzysztofa Wonsa na temat: „Poznanie siebie w świetle Słowa Bożego”. Usłyszane i doświadczone treści i ponowne przepracowanie ich z płyt po powrocie do domu sprawiły we mnie dużą przemianę i wyciszenie.”

„Już od dawna modliłam się do Boga o pomoc w drodze do Niego, tym bardziej, że przez 22 lata byłam daleko od Kościoła. Powróciłam z Bożą pomocą 14 lat temu, ale ciągle miałam problemy z rozeznawaniem duchowym. Nie byłam też mocna w sakramencie pokuty. Czytałam jakieś wydawnictwa na ten temat, ale z niewielkim efektem. Dopiero konferencje o. Rupnika otworzyły mi oczy i pokazały, jak ta relacja może wyglądać i jak człowiek może nawiązać kontakt ze Stwórcą”.

Świadectwa zebrane ze stron salwatoriańskich

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

2024-06-19 14:30

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Od 10 sierpnia 2024 r. 9 parafii diecezji rzeszowskiej będzie mieć nowych administratorów. Dwa tygodnie później ok. 40 księży wikariuszy rozpocznie pracę duszpasterską w nowych parafiach. 19 czerwca 2024 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów.

Nominacje bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej, przekazali: ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i ks. Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego. Były to głównie nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 10 sierpnia, a nowi księża wikariusze – 24 sierpnia 2024 r.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Benigna: w walce o dochowanie dziewictwa straciła życie [+ modlitwa za młode dziewczęta]

[ TEMATY ]

patron dnia

Autorstwa Ablakok - Praca własna, commons.wikimedia.org

Benigna z Wrocławia

Benigna z Wrocławia

Benigna pochodziła z Kujaw. Urodziła się w rodzinie rycerskiej w XIII w. Udała się na Śląsk i wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, pociągnięta sławą świętości oraz dziełami miłosierdzia św. Jadwigi Śląskiej.

Tu zapragnęła całkowicie poświęcić się Bogu. Zginęła w Trzebnicy lub Wrocławiu podczas najazdów tatarskich w 1241 r. Wraz z innymi schroniła się przed napadem w murach miasta. Broniła swego dziewictwa przed atakiem jednego z tatarskich najeźdźców. Przed wiekami uznawano ją za jedną z patronek Polski. Jest szczególnie czczona we Wrocławiu i na Kujawach.

CZYTAJ DALEJ

LN siatkarek - Polki w półfinale po zwycięstwie nad Turcją

2024-06-21 18:42

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Polskie siatkarki pokonały w Bangkoku Turcję 3:2 (20:25, 25:22, 25:20, 19:25, 15:11) w ćwierćfinale Ligi Narodów i awansowały do najlepszej czwórki rozgrywek. W sobotę o godz. 12 w półfinale zmierzą się z Włoszkami.

Polska - Turcja 3:2 (20:25, 25:22, 25:20, 19:25, 15:11)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję