Reklama

Niedziela Wrocławska

Oddane w opiekę Niepokalanej

W parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia we Wrocławiu działa Dziewczęca Służba Maryjna (DSM). Prowadzi ją s. M. Laureta Turek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

2024-05-10 13:13

Archiwum prywatne

Uroczystość niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia ub.r. to oficjalne zawiązanie wspólnoty DSM

Uroczystość niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia ub.r. to oficjalne zawiązanie wspólnoty DSM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Duchowość Zgromadzenia, do którego przynależę, jak już wskazuje sama jego nazwa, jest „przepojona duchem Maryi, Służebnicy Pańskiej”. Matka Boża najgłębiej wniknęła w tajemnice Chrystusa i żyła Jego życiem. To właśnie Ona na Boże wezwanie odpowiedziała z prostotą i pełnym zaufaniem: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa” – mówi s. M. Laureta i podkreśla, że założyciel zgromadzenia bł. Edmund Bojanowski w sposób szczególny umiłował Maryję. Krocząc Jej śladami, miał przekonanie, że Maryja jest najpewniejszą drogą prowadzącą do Jezusa. – Dlatego powierzył nas, Służebniczki w Jej ramiona, czyniąc Ją główną patronką Zgromadzenia – mówi siostra.

Dziewczęca Służba Maryjna

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy parafiach, w których siostry posługują, istnieją różne grupy formacyjne dla dzieci i młodzieży. Ponieważ Zgromadzenie ma duchowość maryjną, bliskie jest mu prowadzenie grup w tej duchowości. – Stąd we wrocławskiej parafii ojców redemptorystów, za aprobatą proboszcza o. Witolda Barana, podjęłam próbę utworzenia wspólnoty DSM. Ojciec proboszcz udzielił nam błogosławieństwa, a dziewczynki chętnie odpowiedziały na zaproszenie – opowiada siostra, zaznaczając, że należące do wspólnoty dziewczęta uczestniczą w spotkaniach bardzo solidnie i z pełnym zaangażowaniem.

Dziewczęca Służba Maryjna skupia dziewczęta w wieku szkolnym, które w swoim życiu chcą naśladować Maryję. Powierzając się Jej opiece, pogłębiają swoją wiarę, umacniają relację z Panem Jezusem, a jednocześnie przez podjętą formację kształtują swoją chrześcijańską postawę.

– Działamy już od półtora roku. Nim jednak miało miejsce oficjalne przyjęcie do DSM, dziewczęta przychodziły na spotkania, modliły się, ćwiczyły w wypełnianiu „Pięciu zadań Dziecka Maryi”. Po blisko rocznej formacji w uroczysty sposób oddały się w opiekę Niepokalanej, a na znak tego oddania przyjęły Cudowny Medalik i jednakowy liturgiczny strój (biało-niebieskie szaty). Miało to miejsce 8 grudnia ub.r. Chciałabym w tym miejscu wyrazić wielką wdzięczność rodzicom dziewcząt, którzy wspierają swoje córki, tak organizując czas w rodzinie, aby dziewczyny mogły w poniedziałkowe popołudnie bezpiecznie przyjść na spotkanie – mówi s. M. Laureta i dodaje: – Można powiedzieć, że jesteśmy najmłodszą grupą maryjnej formacji. Dla mnie wielką radością jest to, że zawiązała się ona w przeżywanym w moim Zgromadzeniu Roku Maryjnym, który rozpoczął się właśnie w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, nasze patronalne święto.

Reklama

Formacja i działanie

W ramach formacji dziewczęta włączane są w prowadzenie różnych nabożeństw w kościele, czytają słowo Boże, śpiewają, itp. Od Maryi uczą się, jak być dobrymi dla innych, jak pomagać sobie nawzajem, wypełniać przykazania, kształtować w sobie postawę radości, kultury, wdzięczności i ofiary. – W dzisiejszych czasach może się to wydawać zbyt trudne lub archaiczne, ale jest to przecież istota chrześcijaństwa i tego właśnie się uczymy. Omawiane przeze mnie tematy są dostosowane do wieku dziewcząt. Nie mają więc one problemu ze zrozumieniem tych istotnych kwestii – podkreśla s. M. Laureta.

A przekazywanie treści odbywa się przez przekaz słowny, w formie pogadanki, opowiadania, filmu. Ale też przez zabawy, czy zajęcia plastyczne. Jak zauważa siostra, cotygodniowe spotkania formacyjne, podejmowane zadania apostolskie, przeżywanie wydarzeń religijnych w parafii, uczestniczenie w różnych wspólnotowych zajęciach jednoczy i pomaga bardziej świadomie przeżywać przynależność do wspólnoty Kościoła. Mimo, że w innych diecezjach ruch DSM, czy też Marianek, jest bardziej popularny, to wspólnota z parafii na Wittiga jest dobrym zaczynem na przyszłość.

Przechadzki po mieście

Reklama

Oprócz cotygodniowych poniedziałkowych spotkań formacyjnych zrodził się również inny pomysł: sobotnich przechadzek po mieście w gronie poszerzonym o przyjaciół, rodziców czy innych zainteresowanych inicjatywą.

– Jak to wygląda w praktyce? Przechadzka odbywa się raz w miesiącu. Spotykamy się o godz. 14.00 przy kościele na ul. Wittiga i wspólnie wyruszamy do zaplanowanego miejsca. Celem przechadzek jest m.in. poznawanie pięknych i bogatych pod względem historii miejsc we Wrocławiu oraz konkretnych osób, które pozostawiły trwały ślad w Kościele wrocławskim. I tak np. na pierwszej przechadzce zatrzymaliśmy się przy ul. Katedralnej 9, w miejscu zamieszkania bł. Edmunda Bojanowskiego w czasie jego studiów, a w Kolegiacie św. Krzyża modliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie niegdyś, wraz z innymi studentami, modlił się on o niepodległość Polski. Podczas naszej kwietniowej wędrówki przybyliśmy na ul. Katedralną 4, do Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej. W znajdującej się w tym budynku Izbie Pamięci ks. Aleksandra Zienkiewicza poszerzyliśmy wiedzę o tym wrocławskim kandydacie na ołtarze – opowiada s. M. Laureta.

W przechadzkach po mieście nie chodzi tylko o samo poznawanie miejsc, historii, sztuki, kultury, postaci z nim związanych, ale także o odkrywanie ukrytego w nich dobra i piękna, które może inspirować.

– Skąd pomysł przechadzek? Otóż w XIX w. żył Marceli Motty, poznański nauczyciel, felietonista i pamiętnikarz, autor „Przechadzek po mieście”, początkowo publikowanych w formie felietonów w „Dzienniku Poznańskim”, które z czasem wydano w pięciu tomikach niewielkiego formatu. W nich wspomina on znaną mu osobę Edmunda Bojanowskiego, którego spotkał na dworcu w Poznaniu. Dla mnie, jako dla duchowej córki błogosławionego, jest to bardzo ważny tekst. Pisał on. m.in: „(…) ten Edmund Bojanowski, (…) był dawnemi czasy także jednym z moich dobrych znajomych. Przytomna mi jeszcze jego postać dość wysoka i chuda, jego twarz pociągła i blada z czarnym wąsikiem i czarną bródką, jego oczy z zamysłem i smutkiem z poza okularów spoglądające; zawsze nadzwyczaj starannie ubrany, przy tym skromny i małomówny, przyciągał do siebie przyjacielskim uśmiechem i pewną, że tak powiem, delikatnością w obejściu (…) Ten serdecznie dobry człowiek, (…) po wsiach naszych i miasteczkach owe legiony małych dzieciaków, które bez żadnej opieki biegają po drogach i ulicach lub tłuką się z kąta w kąt po chatach, częstokroć narażone na niebezpieczeństwa i zepsucie, ulitował się nad niemi i, aby te istoty uchronić od złego, zaszczepić w nich zawczasu zarodki wiary i moralności, wymyślił i założył Zgromadzenie Służebniczek Panny Maryi (…).” Ufam, że Boża Opatrzność i na naszych „sobotnich przechadzkach po mieście” postawi serdecznych błogosławionych, którzy pozostawią w naszych sercach i pamięci trwały ślad dobra – mówi s. M. Laureta.

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lednica: Misyjni wolontariusze otrzymali krzyże pobłogosławione przez papieża Franciszka

2024-06-03 13:35

[ TEMATY ]

Lednica

Karol Porwich/Niedziela

Lednica musi być kojarzona z elementem misyjnym, ponieważ to właśnie tam miało początek chrześcijaństwo na terytorium Polski - powiedział w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński. Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podczas Spotkania Młodych na Polach Lednickich, wręczył krzyże poświęcone przez papieża Franciszka 62 misyjnym wolontariuszom z 9 wolontariatów, którzy już wkrótce wyruszą do Afryki, Ameryki Południowej, Azji i na Bliski Wschód.

Posłani przez Ojca Świętego

CZYTAJ DALEJ

Biskup kaliski wręczył neoprezbiterom dekrety kierujące na pierwsze parafie

2024-06-03 12:51

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

diecezja.kalisz.pl

Biskup kaliski wręczył siedmiu nowo wyświęconym kapłanom dekrety kierujące na pierwsze parafie. - Proszę, żebyście byli blisko waszych parafian, blisko ich spraw, żebyście byli odpowiedzialnymi pasterzami, na których można liczyć – powiedział bp Damian Bryl. Neoprezbiterzy przyjęli święcenia kapłańskie 25 maja w kaliskiej katedrze.

Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego w kaplicy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu bp Damian Bryl zaprosił neoprezbiterów, aby z otwartym sercem podjęli służbę w parafiach.- Bardzo chciałbym prosić was, abyście przyjęli i pokochali ludzi, do których będziecie posłani, abyście poszli tam z otwartym sercem. Chciałbym, żeby znaleźli w was piękną miłość pasterza, który przychodzi, aby służyć, aby prowadzić do Jezusa, pasterza, na którego można liczyć, który jest odpowiedzialny – zaznaczył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Pojedź do Taize!

2024-06-03 16:20

Archiwum Taize Wrocław

Grupa z Wrocławia podczas ubiegłorocznego wyjazdu.

Grupa z Wrocławia podczas ubiegłorocznego wyjazdu.

Szukasz czasu dla siebie i dla Boga, ciekawych ludzi i międzynarodowych grupek dzielenia, radosnej zabawy ale też i ciszy? – koniecznie pojedź do Taize!

Już w lipcu z Archidiecezji Wrocławskiej do Taize wyjadą aż trzy grupy: od 6 do 15 lipca z parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie, od 13 do 22 lipca grupa związana z Taize Wrocław i od 20 do 29 lipca z DA Maciejówka. Co czeka tam na młodych? – Modlitwa, rozmowy, praca, międzynarodowe grupki dzielenia, radosna zabawa ale też i cisza – wylicza Karolina Olech związana z Taize Wrocław. I dodaje: – Dla mnie bardzo ważną rzeczą jest ta niezwykła przestrzeń, wolność. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: jeśli ktoś bardziej potrzebuje ciszy, to ją znajdzie, jeśli ktoś chce poznać nowych ludzi z innych krajów, to ma taką szansę. Jeśli ktoś potrzebuje specjalnego czasu na modlitwę i czasu dla Boga, też to odnajdzie w Taize. Taize jest przestrzenią na doświadczenia, a jakie to będą doświadczenia, zależy od nas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję