Reklama

Rok Kapłański

Niedziela lubelska 27/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa bp Mieczysław Cisło przewodniczył Mszy św., rozpoczynającej obchody Roku Kapłańskiego w archidiecezji lubelskiej. Ogłoszony przez Papieża Benedykta XVI Rok Kapłański przebiega pod hasłem „Wierność Chrystusa - wierność kapłana”.
Do udziału w lubelskiej inauguracji roku zachęcał kapłanów i świeckich abp Józef Życiński, kierując do wszystkich zaproszenie. Pisał w nim: „Rozpoczynający się rok niech będzie dla nas okazją do głębszej refleksji nad istotą kapłaństwa w duchu słów, które wypowiedział Ojciec Święty Benedykt XVI w archikatedrze warszawskiej w 2006 r.: «Trwajcie mocni w wierze! [...] Bądźcie autentyczni w waszym życiu i posłudze. Wpatrzeni w Chrystusa, żyjcie życiem skromnym, solidarni z wiernymi, do których jesteście posłani. Służcie wszystkim, czekajcie na nich w parafiach i w konfesjonałach, towarzyszcie nowym ruchom i wspólnotom, wspierajcie rodziny, nie traćcie więzi z młodzieżą, pamiętajcie o ubogich i opuszczonych»”. W odpowiedzi na słowa Metropolity, w wieczornej Mszy św. w archikatedrze lubelskiej uczestniczyła rzesza kapłanów i wiernych, także tych, którzy włączali się w modlitwę dzięki transmisji przeprowadzonej przez Radio eR.
Rozpoczynając Eucharystię, bp Mieczysław Cisło odwołał się do hasła roku, podkreślając, że ma to być czas refleksji nad kapłańskim powołaniem, a także czas modlitwy o powołania kapłańskie i za kapłanów, szczególnie tych, którzy przeżywają kryzysy. Do modlitwy, zwłaszcza kontemplacyjnej, zachęcał w homilii ks. prof. Józef Kudasiewicz. „Kontemplacja Chrystusa to podstawowe zadanie każdego chrześcijanina, każdego księdza” - mówił. Odwołując się do słów Jana Pawła II, biblista wyjaśniał, że kontemplacja to wpatrywanie się z wiarą i miłością w Jezusa Chrystusa. Jak wskazuje Papież Benedykt XVI, w Roku Kapłańskim ta modlitwa winna być kontemplacją Jezusa Chrystusa jako świadka wiernego Bogu Ojcu oraz wiernego ludziom, aż po wejście w śmierć. „Gdy słuchamy słów Jana Pawła II czy Benedykta XVI zastanawiamy się, że to nas, zwykłych zjadaczy chleba, Papieże zachęcają do modlitwy kontemplacyjnej. I myślimy sobie, że gdyby te słowa były kierowane do sióstr zakonnych, zwłaszcza klauzurowych, to byłoby zrozumiałe, ale dla nas, zabieganych i zaharowanych, czy to nie jest za wielkie wyzwanie?” - zastanawiał się kaznodzieja. W odpowiedzi ks. prof. J. Kudasiewicz ukazał najważniejsze sceny z Ewangelii, w których Jezus okazał swoją wierność „aż do końca”. Przestrzegał także przed niewiernością, która ma swoje źródła w zachłanności (czego przykładem jest Judasz) lub słabości charakteru (jak w sytuacji zaparcia się przez św. Piotra). Komentując hasło roku, biblista zwrócił uwagę na to, że taki wybór wskazuje na zaniepokojenie Papieża odchodzeniem od kapłaństwa i kapłańską niewiernością. Lekarstwem na taką sytuację winno stać się kształtowanie wierności przez kapłanów, ale także przez wszystkich chrześcijan, według wierności Chrystusa. „To zadanie nie jest ponad nasze siły - mówił ks. prof. Kudasiewicz. - Chrystus, żądając wierności człowieka na swój wzór, daje również siłę do jej realizacji”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

2025-12-07 12:29

[ TEMATY ]

komunikat

Diecezja Sosnowiecka

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu
w związku z dalszym biegiem postępowania dotyczącego ks. Jacka K.

Przepraszamy Was, którzy doświadczyliście krzywdy. Nikt nie powinien mierzyć się z cierpieniem wynikającym z tak poważnych zarzutów, zwłaszcza że dotyczą one zachowań wobec osób małoletnich. Pamiętamy także o Waszych bliskich, którzy zmagają się z własnym lękiem i bezsilnością.
CZYTAJ DALEJ

Mija 75 lat od śmierci Barbary Samulowskiej, wizjonerki z Gietrzwałdu

2025-12-08 07:47

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Barbara Samulowska

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Mija 75 lat od śmierci Barbary Samulowskiej, wizjonerki z Gietrzwałdu. Zakonnica Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo zmarła 6 grudnia 1950 r. w stolicy Gwatemali. Służyła tam, pomagając chorym i potrzebującym. Trwa jej proces beatyfikacyjny.

Ks. Krzysztof Bielawny podaje w książce „Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu”, że Barbara Samulowska urodziła się 21 stycznia 1865 r. w Worytach jako córka Józefa i Karoliny z domu Barczewskiej. Została ochrzczona następnego dnia. Rodzicami chrzestnymi byli Andrzej Barczewski i Gertruda Górska, obydwoje z Woryt.
CZYTAJ DALEJ

W Australii wszedł w życie zakaz używania platform społecznościowych poniżej 16. roku życia

W Australii w środę czasu miejscowego wszedł w życie zakaz korzystania z platform społecznościowych przez użytkowników poniżej 16. roku życia. Australia jest pierwszym krajem na świecie, który zdecydował się na takie restrykcje.

Zakaz jest efektem poprawki do ustawy o bezpieczeństwie w sieci, przyjętej w listopadzie 2024 r. przez parlament w Canberze. Zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie poprawka została zatwierdzona wyraźną większością głosów, a według przeprowadzonego wówczas sondażu ośrodka YouGov ograniczenia popierało 77 proc. Australijczyków.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję