Izba Pamięci „Strzelecka 8” na Pradze-Północ poświęcona jest więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Budynek powstał w drugiej połowie lat trzydziestych XX w. Do 1939 r. nikt w nim jednak nie mieszkał. W czasie II wojny światowej zasiedlili go częściowo tzw. dzicy lokatorzy, których usunęli Sowieci po zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 r. Późną jesienią 1944 r. obiekt ten stał się kwaterą główną NKWD na obszarze Polski lubelskiej. Przez kilka tygodni urzędował tu gen. Iwan Sierow, tuż obok zaś płk Michałow (dowódca tzw. warszawskiej grupy operacyjnej). Tu zwożono aresztowanych żołnierzy polskiego ruchu niepodległościowego. W mieszkaniach zamienionych na pokoje przesłuchań prowadzono śledztwa. Przez zaadaptowane na areszt podręczny piwnice przewinęły się setki osób. Stąd ekspediowano je do obozu w Rembertowie.
Począwszy od lata 1945 r., gmach przy Strzeleckiej stracił stopniowo swoją rangę w hierarchii sowieckich placówek operacyjno-śledczych. Ostatecznie jesienią 1945 r. przejął go WUBP w Warszawie – wykorzystując jako jeden z aresztów podręcznych. Tę funkcje budynek pełnił najprawdopodobniej do 1948 r., po czym został przekazany resortowemu kwaterunkowi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Program Nocy Muzeów na Strzeleckiej 8:
18 maja 2024 r.
godz. 15.00–23.00
Reklama
15.00–16.00 zwiedzanie Izby Pamięci Strzelecka 8 dla rodzin z dziećmi (dla rodziców: zwiedzanie piwnic, dla najmłodszych: zajęcia dostosowane do wieku);
16.00–17.00 Dlaczego w praskich piwnicach straszy? –- zajęcia edukacyjne dla młodzieży;
18.00 Patriotycznie i muzycznie – spotkanie prowadzi Filip Czyżykowski (aktor Teatru Buffo);
20.00 i 21.00 diorama pt. „Przesłuchanie więźnia” w wykonaniu członków Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.
Wydarzenia towarzyszące:
- zwiedzanie zabytkowych piwnic z inskrypcjami (oprowadzanie co 30 min);
- projekcje filmów: „Kobiety wyklęte”, „Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim”, „W samym środku miasta”;
- quiz z nagrodami dla młodzieży;
stanowisko edukacyjne Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.
Dla zwiedzających przewidziano upominek niespodziankę.
Dojazd:
Metro M2 (stacja Szwedzka).
Tramwaj 3 i 4 (przystanek Bródnowska).
Tramwaj 23 (przystanek Konopacka).
Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych, w której co roku bierze udział ponad 140 miast. Polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych. Prócz zwiedzania zazwyczaj niedostępnych obiektów, uczestnicy biorą udział w licznych koncertach, warsztatach i pokazach filmowych. Wiele atrakcji dedykowanych jest dzieciom. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce pierwszy raz zorganizowało ją Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku.